::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ADANA'NIN FESTİVALİNİN RÜZGARI TARSUS'A DA VURDU

30 Mart 2022 Çarşamba 09:40

10 yıldır düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı  Çukurova bölgesine hareket getirirken,  Adana’nın komşusu olması hasebiyle Tarsus’a da canlılık getirdi.

Adana'da her yıl Nisan ayında düzenlenen etkinlik bu yıl 2 Nisan’da Ramazan ayına girilecek olması nedeniyle bir hafta erkene alındı. Bu nedenle bu yıl 25 Mart tarihinde başlayan ve 27.03.2022 tarihinde sona eren 10’uncu Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında çok sayıda davetli bölgeyi gezerken yine binlerce ziyaretçi Tarsus’un tarihi mekanlarını  da gezme imkanı buldu.

Yerli turistlerin akın ettiği Tarsus’ta birçok esnaf da satış yaparak geçen haftayı kazançlı kapattı. Yerli turistler özellikle yöresel yiyeceklere ve Kırkkaşık’daki hediyelik eşyalara büyük ilgi gösterdi.

TARSUS’U MERAK EDENLER!  

10 bin yıllık tarihi mirasa sahip Tarsus'a  Adana’daki Karnaval’dan  (Festival)  dolayı yerli turistler de geldi.

Gezi turlarının öncülüğünde Ankara'dan  Adana’ya, sonra da Tarsus'a gelen yaklaşık 150 kişilik grup, rehber eşliğinde şehir merkezinde bulunan Ulu Cami, Kırkkaşık Bedesteni, Hz. Daniyal (A.S ) kabri, Saint Paul Kuyusu, Kleopatra kapısı ile Şelalesi giderek ziyarette bulundu.

Ankara'dan gelen yerli turist kafilesi Esnafların da alışveriş yaptığı dikkat çekti. Yine Karadeniz bölgesinden,Ege’den çok sayıda yerli turist bölgemize akın ederken, Adana’da esen karnaval rüzgarının esintisinden Tarsus’ta nasiplendi.

Geçen Cuma, Cumartesi ve Pazar günü yoğun şekilde Tarsus caddeleri ve tarihi mekanları hareketli anlar yaşadı. Belirtilen günlerde Makam bölgesinde bulunan Hz. Daniyal A.S. makamından Ulu Camiye, ordan Krkkaşık bedesteninden St. Paul kilise ve kuyusuna, oradan Kleopatra kapısı (Kancık Kapı) ve Şelale ile Eshab-ı Kehf’e kadar uzanan turist gezileri ile Tarsus şenlendi.

xx

YERYÜZÜ PAZARI

Yine yerli  turistleri en çok uğrak yeri Makam’da Kubat Paşa Müzesi önündeki  Yeryüzü pazarı oldu. 15 günde bir açılan Yeryüzü pazarını geçenlerde 15 gün önceki etkinlikte 2700kişi ziyaret ederken, bu gelişlerinde Pazar günü bu rakamın 2-3 katına yakın insan Yeryüzü pazarını gezme imkanı buldu. Gelen yerli turistlerin Tarsus’a has, cezerye, Humus yemeği,  Fındık lahmacunu, Tarsus Kebabı, şalgam gibi yiyecek ve içeceklere rağbet gösterdiğine tanık olduk.

Yalnız bizi üzen bir konu.. 25-30 TL’lik 5 litre şalgamlar  yerli turistlere 35 TL’den satılırken, yine bir kişilik humus bazı yerlerde 30 TL’den , cezeryeler ise 100 TL’ye yakın bir rakama satıldı. Yine Yeryüzü pazarına gidenlerde buradaki fiyatların pahalılığından dert yandı. Bu hususta bize gelen şikayetleri buradan ilgililere iletmek isterim. Turizm “Altın Yumurtlayan Tavuk”  gibi görülürken, lütfen 5-10 TL fazla kazanç elde edeceğiz diye bu  “Altın Yumurtlayan Tavuğu”  kesmeyelim. Tarsus’un adını lekelemeyelim.

xx

TARİHİ MEKANLARA GİRİŞ

Tarsus’a gelen yerli turistlere, Belediyeye ait Turizm Büroları büyük destek ve yardımda bulundu. Tarsus’u tanıtıcı dergi ve broşürleri ücretsiz verirken, Antik Yol’un kapılı oluşu, ST: Paul Müzesine girişin 12.5 TL olması gibi nedenler tepki çekti. Antik yola giremeyen ve tel örgü ardından fotoğraf çeken misafirler, St. Paul kuyusuna da 12.5 TL vermedi. Çoğu kuyuya dışarıdan bakıp gitmeyi tercih etti. Her ne kadar başka kentlerde ören yerlerine giriş 20-30, hatta 50 TL’yi bulurken Tarsus’a gelince bilet ücreti ödenekten imtina edenleri çok gördük.

Bir başka konu ise Tarsus’ta konaklayacak yeterli otel olmayışı idi. Portakal Çiçeği Karnavalı  Çukurova bölgesine hareket getirirken,  Adana’nın komşusu olması hasebiyle Tarsus’a gelip otel arayanlar ise yer bulamadı. Bir tane 3 yıldızlı otelimiz,onun dışında da 4-5 butik otelimiz maalesef yetersiz geliyor. Adana’ya yakınlığı nedeniyle Tarsus’ta kalmak isteyen yerli turistlerin mecburen Mersin, Ceyhan ve Hatay gibi il ve ilçelerde kalmak zorunda  kaldıkları bize iletildi. Bu da gösteriyor ki, Tarsus’a acilen yeni oteller yaptırılıp yatak sayısının artırılması şart oldu.

Pandemiye rağmen artık o meret hastalığa da alışan halkımız gezmeyi seviyor.. Bunu geride kalan hafta sonunda gördük yaşadık.  Ama hala Tarsus turistleri yatıracak kapasiteye sahip değil. İşte karşımızdaki manzara bu.! Al gözüm seyreyle..

Yazık ki, ne yazık…

           

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI