::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duygu SUCUKA Duygu SUCUKA

Aday Listelerindeki Adaylarım

10 Nisan 2015 Cuma 20:21

Genel seçimlere çok yakınız. 7 Haziran 2015 günü, Türkiye yeni bir parlamento seçecek. Seçim süreci devam ederken milletvekili aday listeleri henüz yeni açıklandı. Listelere girenler bulundukları sıralardan memnunsalar kendilerine başarılar diler, listelerde yer alamamış olan çok değerli bazı aday adaylarının da Türkiye için birer kayıp olduğunu belirtmek isterim. 

Binlerce aday adayı, partiler, listeler, kulisler, elemeler, temayül yoklamaları, ön seçimler… Ve sonunda ilk parkur tamamlandı, milletvekili aday listeleri oluşturuldu. Şimdi oluşan listeler vatandaş tarafından yorumlanıyor. Bundan sonra da seçim anketleri ön planda olacaktır.

Milletvekili olabilmek için adaylık sürecinde yarışan adaylarla ilgili, o süreçte herhangi bir yoruma girmek istemedim. Sadece izlemede kalmayı tercih ettim.

Listeler oluşturulup açıklandıktan sonra biraz göz attım. Ve birkaç isim dikkatimi çekti. Bunlardan özellikle iki aday, favorim olarak öne çıktı. MHP’den Isparta 1. sıra adayı, eski Vali Nuri Okutan ve AKP’den Şanlıurfa 7. sıra adayı Ahmet Eşref Fakıbaba. Tüm listelerde, her partiden elbette ki birçok değerli aday, isabetli sıralara konmuş bulunuyorlar. O sıralardaki bilhassa 2 adayı fark yaratanlar olarak görüyorum. Her iki adayla ilgili kişisel değerlendirmeme geçmeden önce bir başka konuya değinmek istiyorum.

Bir yıl öncesine kadar, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanlığını uzun yıllar üstlenmiş olan ve CHP’den aday gösterilen Şenal Sarıhan’ı tebrik ediyorum. Ankara 2.bölgeden liste başı olan Sayın Sarıhan’ın Meclis’e geleceği kesin. Uzun yıllardır bir sivil toplumcu olarak tanındı. CHP’ye yakınlığıyla bilindi. Bu arada başkanı olduğu derneğe de siyasi imaj yüklendi. Sayın Sarıhan daha önce de aday adayı oldu ancak kendisine siyaset bu dönemde kısmetmiş.

Cumhuriyet Kadınları Derneğinin kuruluşu, amacı, vizyonu çok önemli. Bana göre yeri yükseklerde olan bir dernek. En azından bundan sonrasında, CHP gölgesinde durmak değil,  siyaset üstü olmayı başarabilmelidir.

***

Nuri Okutan: MHP çok isabetli bir karar vermiş ve Nuri Okutan’ı Meclis’e taşımayı düşünmüş. 2 yıl önce iktidar tarafından merkeze çekilen Vali. Isparta birinci sıradan gösterilen Sayın Okutan, Meclis’e geldiği takdirde ülke için önemli bir kazanım olacaktır.

Sayın Okutan, Şanlıurfa’ya vali olarak atandığında ve oradan da merkeze çekildiğinde düşüncelerimi yazmış, atandığında Urfa için kazanım ve alındığında da kayıp olduğunu belirtmiştim. “Kim bu Duygu Sucuka?” diye sorduğunu sonradan duymuştum. Kendisiyle tanışıklığımız yoktu çünkü. Urfa’da gerçekleştirmiş olduğumuz sivil toplum çalışmalarımız kapsamında biraz daha yakından tanıma fırsatım olmuştu Sayın Valiyi. Kendi hakkında kamuoyunda oluşan olumlu kanaati kesinlikle hak ediyordu. 7 Haziran günü Meclis Nuri Okutan’ı kazanırsa bu herkes için hayırlı olacaktır.

Ahmet Eşref Fakıbaba: Urfa’da seveni de vardı sevmeyeni de. Yakın geçmişte, bağımsız aday olarak çıkıp büyük bir oy yüzdesiyle belediye başkanı seçildiği zaman sevenleri daha çoktu. Şimdi milletvekili seçimleri için, Urfa listesinde seçilebilecek bir sıraya konulduğuna göre, iktidar da artık buna inanmış gözüküyor. Ve bundan faydalanmak adına kritik sayılabilecek sıralarda kendisine yer veriliyor. AKP erime sürecinde değilse şayet Fakıbaba Meclis’e gelmekte zorlanmaz. Ancak siyasette kesin dille konuşmak diye bir şey yoktur.

Fakıbaba, 2 dönemlik belediye başkanlığı sırasında Urfa için birçok çalışma yaptı. Urfa’nın çehresi olumlu yönde değişti, kent merkezi gelişti. Siyasetteki dik duruşu ve kazandığı halk sevgisiyle güce karşı meydan okudu.  Adını tüm Türkiye duydu, siyasi kahraman oldu. Belediye Başkanlığına devam etmek istiyordu ancak şartlar farklı gelişti ve sevdiği işi yapması kesintiye uğradı. Meclis’e gelirse Urfa’nın yarattığı bir güzel siyasetçi Türkiye’ye kazandırılmış olacaktır.

***

‘Meclis’te kadın milletvekili sayısı yetersiz, artmalı’ diye yıllardır düşünce belirten, bu konuda yazan-çizen-tartışan-mücadele eden bir kişi olarak, son listelerdeki kadın aday sayısındaki artışı, partilerin bu konudaki çabasını takdirle karşılıyorum. Bu konuyu reklama döndürmeden, kadın seçtiriyoruz diye malzeme yapmadan, kadın seçtirmiş olmak için değil kadın seçtirmek için kadınlara yer verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. 

7 Haziran 2015 seçimlerinde seçilen olmak adına listelerde yer almış bulunan tüm milletvekili adaylarına başarı dilekleriyle.

9 Nisan 2015

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI