:: 30 Kasım 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

ALİ RIZA ŞENLİ

22 Mart 2021 Pazartesi 09:19

Bazı insanlar vardır. “Onların nesli tükendi” derler.

Ali Rıza Şenli de tıpkısının aynısı.

Bugün Tarsus’lu Eczacılardan ALİ RIZA ŞENLİ’den  bahsedeceğim.

ALİ RIZA ŞENLİ, mesleğinde 50. yılına merdiven dayamış bir eczacı.

Hemde 50 yıla yakındır aynı yerde eczacılık yapmış, çalışmış, insanlara şifa dağıtmış.

Bu bence çok önemli bir konu.

Fakir fukaranın uğrak yeri olan Makam Eczanesinin sahibidir ALİ RIZA ŞENLİ ..

Çok zaman şahit olmuşumdur.. İlaç yüzdelerinin çoğunu kendi cebinden vermiştir. Sosyal güvencesi olmayanlara bile ücretsiz ilaç vermiştir.

Tatlı dili  güler yüzü hiç eksik olmaz Ali Rıza Şenli’nin.

Makamda Gözpalas Oteli vardı. Oranın altında Makam Eczanesi vardır..  Bu otelin adı değişmiş olsa da herkes orayı Gözpalas bilir.

Eczacılık bir doktor gibidir. Çok hastaya çare olmuş, ilaçlarını vermiştir. Kendisi gibi personelide güler yüzlüdür, tatlı dillidir. Eczaneye gelen müşterileri yakınen tanıyan personel de Ali Rıza Şenli’yi sever, sayar.

Ali Rıza Şenli güzel bir ekip kurmuş ve halen hizmet vermektedir.

xx

HACI FARAŞ’IN OĞLU

Hacı Ali Rıza Şenli, Merhum HACI FARAŞ’ın oğludur. Köklü bir aileden gelmektedir. Ali bey bir müddet evvel bay pass ameliyatı oldu. Ameliyatı başarıyla geçti , iyileşti ve yeniden eczanesinin başına geçti. Hastalara şifa ve ilaç dağıtmaya başladı.

Aynı zamanda Tarsus Müftülüğünün mütevelli heyetinde de yıllarca görev yaptı. Hep güzel işlere imza attı.O eczaneye gelip de derdine çare bulmayan olmamıştır. Ali Rıza Şenli, gelenleri güzel karşılar, çay kahve ikram eder. Vakit öğle vaktiyse dostlarına yemek ikram eder. Kendisi çok kibar ve beyefendi bir kişidir. Bu gibi insanların nesli tükenmek üzeredir.

50 yıl  aynı yerde esnaflık, eczacılık yapmak kolay değildir.

EMEKLİYE AYRILIYOR

ALİ RIZA ŞENLİ , sağlığındayken eczacılığa noktayı koydu. 1 Nisan’dan itibaren Eczanesini  devrediyor. Bundan sonra ALİ RIZA ŞENLİ, emekli bir eczacı olarak aramızda yaşamaya devam edecek. Eczacı olarak görevi bırakırken eczanesinin arkasındaki yazıhanesinde eşini dostunu ağırlayacak. Sohbet edecek. Zaman bulunca Hacıboza’ndaki çiftliğine gidip gelecek.

xx

GERÇEK DOST

Hacı Ali Rıza Şenli benim de çok değerli bir dostumdur. Kendisiyle yıllara dayanan bir dostluğum var. Kendisiyle hiç ağrıyıp incinmedik. bir ilaç isteseniz ve o anda yoksa, mutlaka depolardan buldurur getirir ve personeli ile size bu ilaçları  yetiştirir. Personeli de bu konuda iyi yetişmiştir. Bunlar küçük gibi gözükse de güzel hizmetlerdir. İnsan ile uğraşmak insan sağlığı ile uğraşmak kolay değil, ama önemli işlerdir.

10 gün sonra yani 1 Nisan tarihinde ALİ RIZA ŞENLİ, mesleğini noktalıyor. Ben kendisine bundan sonraki yaşamında Ali Rıza Şenli abime sağlık ve uzun ömürler diliyorum.

Keşke her insan böyle sağlığgında işini gençlere devredebilse.

xx

ECZACI AYHAN KOÇ

Bunun gibi yıllar evvel bir başka kardeşimiz olan AYHAN KOÇ da yıllar önce mesleğini noktaladı. Bunların sayısı belki 2-3 tane ancak var.

Ayhan Koç da artık hayatının kalan bölümünde dostları ve arkadaşları ile bir araya gelip günlerini geçiriyor. Koç eczanesinin sahibi olan AYHAN KOÇ da, kendini emekli edip dost ve arkadaşlarıyla güzel günler geçirmeye çalışan bir hemşehrimiz. Kendisine sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

xx

Yukarıda da bahsettim.

Ali Rıza Şenli abimizi 1 Nisan’dan itibaren eczanede değil, arka taraftaki yazıhanesinde göreceğiz. Allah’ım kendisine hayırlı ömürler ve uzun yaşamlar versin. Eczacılık kutsal bir meslektir. Ali Rıza Şenli ve Ayhan Koç gibi diğer eczacılara  da saygılar sunuyorum.

Ben Ali Rıza Şenli’yle görüştüm.

“Mustafacığım artık yaşlandık. Bu mesleği gençlere devredelim. Onlarda halkımıza güzel hizmetler yapar” dedi.

Gerçekten  böyle. Artık zamanı geldi ve Ali Rıza Şenli de kendisine zaman ayırıp istirahat edecek.

Düne kadar sabah ezanıyla uyanıp eczane açılış saatini bekleyen ALİ RIZA ŞENLİ üstelik Mersin’de ikamet ediyor. Sanırım yine Mersin’de ikamet edecek, Tarsus’a gelecek, çiftliğine gidecek. Yazın Çamlıyayla’da yayla yapacak.

Ben Hacı Ali Rıza Şenli’ye bundan sonraki yaşamında ailesi ile birlikte güzel ve mutlu, sağlıklı günler diliyorum.

İYİKİ VARSIN HACI ALİ RIZA ŞENLİ ABİM. İYİKİ VARSIN..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI