:: 10 Temmuz 2020 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet Can ERDOĞAN Ahmet Can ERDOĞAN

ALTININ DEĞERİNİ SARRAF BİLİR

21 Haziran 2019 Cuma 08:40

İnsanlara baktım her biri kendine bir sevgili edinmiş (çoluk,çocuk,mal,mülk,şöhret vs.). Bazısı o sevgili ile ölüm anına, bazısı da kabrin başına kadar beraber olabiliyor. Kabire konduktan sonra ona veda ediyor, o zavallıyı karanlık çukurda tek başına bırakıp gidiyorlar.

Bu hali gördüm ve düşündüm, kendi kendime dedim ki: "Öyle bir sevgili bulayım ki hayatımda ve ölümümde, ölüm sonrası hayatımda, kabirde, mahşerde, sıratta, mizanda benimle beraber olsun".

Bunun için de Allah’ı dost edindim. Çünkü O beni hiçbir yerde bırakmayacak.

-İnsanlara baktım,herkes kendi arzu ve keyfi peşinde,nefsi ve hevası peşinde koşuyor. Halbuki Allah,nefsini dizgin altına alıp, kontrol edip, hevasını engelleyebilenlere cenneti vaadediyor. Bende nefsimi dizginlemeye,kontrolüm altında bulundurmaya çalıştım. Neticede nefsim bana boyun eğdi.

-İnsanlara baktım, herkes dünyalık elde etmek, yeryüzü nimetlerinden daha fazla pay kapmak için didinip uğraşıp duruyor. Ne kazanırlarsa onu biriktiriyor ve onunla övünüyorlar. Halbuki Allah "Sizin yanınızdakiler tükenir,Allah’ın katındakiler ise kalıcıdır"(Nahl 16/96) buyuruyor. Bunun için yıllarca kazandığımı Allah rızası için harcadım, tasadduk ettim, Allah’a emanet ettim ve ahiret azığı olsun istedim.

-İnsanlara baktım,kimse kimseyi beğenmiyor. Herkes birbirini çekiştiriyor, birbirleriyle yarışıyor, birbirini çiğnemeye çalışıyor. Halbuki Allah "Dünya hayatında onların maişetini aralarında biz taksim ettik"(Zuhruf 43/32)buyuruyor.Ben de çekişmeyi bırakıp hakkımda yapılan taksimata razı oldum.

-İnsanlara baktım, herkes üstünlüğü soyda, sopta, zenginlikte, makamda, mevki de arıyor. Bununla kibirlenip övünüyor.

Halbuki Allah "Sizin en şerefliniz ve üstününüz, takvaca ileri olanınızdır."(Hucurat 49/13)buyuruyor. Ben de takvaya,Allah’ın yasaklarını çiğnemekten sakınıp Allah’tan çekinmeye yöneldim ki gerçekten mükerrem bir insan olayım.

-İnsanlara baktım,şu geçici boş alemde herkes birbirine düşmanlık ve buğuz ediyor.Bu uğurda nice kanlar akıyor,nice ocaklar sönüyor.Halbuki Allah "Şeytan sizin(gerçek ve ezeli)düşmanınızdır.Siz de onu düşman edininiz"(Fatır 35/6) buyuruyor.

Bunun için kendime düşman olarak şeytanı seçtim ve onunla mücadeleyi kafi gördüm.

-İnsanlara baktım,herkes dünyada aç kalmamak,daha çok kazanmak için çalışıp-didinip duruyor ve bu sebeple zillete düşüyor veya razı oluyorlar. Harama ve şüpheli şeylere el uzatıyorlar.

Halbuki yüce Allah "Yeryüzünde mevcut her canlının rızkı Allah’a aittir."(Hud 11/6)buyuruyor.

Ben de düşündüm,madem her canlının rızkını Allah veriyor,öyleyse işimi Allah’a havale edeyim dedim.İhsanı bol Rabbim,beni hiçbir zaman aç-açık bırakmadı,elime nice rızıklar,gönlüme nice lutuflar ihsan etti.

-İnsanlara baktım,herkes dünyada bir şeye dayanmış.Kimi malına mülküne,kimi sanatına,kimi makam mevkiine,kimi gençliğine-güzelliğine güveniyor.Herkes bir dayanacak güvenecek merci arıyor.Halbuki Allah "İnsan için ancak kendi say-ü gayreti vardır"(Necm,53/39) buyuruyor.Ben de kabrimi evim bildim,onu imare çalıştım.Yaptığım amelime güvenmeyi öğrendim.Bildim ki dünyada iyilik edersem ukbada saadet meyveleri toplayacağım,bunun için daima iyilik yapmaya çalıştım.Yine Allah madem ki "Kim Allah’a güvenip dayanırsa,Allah kendisine kafidir"(Talak 65/3) buyuruyor.Onun için Allah’a güvenip tevekkül ettim.O bana yeter, O ne güzel dost ve yardımcıdır,dedim.O’na güvendim,O’ndan istedim ve O’ndan bekledim. 

****

Evet sağduyulu okuyucular,

Bugün bu ortamda hepimiz İslam ulemalarından Hatim-i Esamm’ın bu altın tespitlerine kulak vermek durumundayız. Aksi takdirde başta insanlığımız olmak üzere bizi biz yapan birçok değerimizi nefsimize,nefsimizin yandaşlarına kurban etmiş oluruz.Bilenler için İslam Alimlerinin nasihatleri, hayatın kulaklarına takılan altın küpelerden daha değerlidir.

Bilirsiniz...

ALTININ DEĞERİNİ SARRAF BİLİR

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI