:: 25 Mayıs 2020 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ANADOLU BASININI ÖLDÜRMEYİN

03 Temmuz 2019 Çarşamba 13:17

Son zamanlarda  birçok kurum ve kuruluşta yaşanan sıkıntılar maalesef uzun yıllardır Anadolu Basınında da yaşanıyor.

Anadolu basını, yani yerel basın.

Daha açıkçası, sizin kentinizde yayınlanan ve sizlerin sesi, gözü, kulağı, dili olan elinizde tuttuğunuz bu gazetelerin hayat damarlarından en önemlisi kesilmek isteniyor. Vasıflı konumda çıkan Tarsus Ekspres, Yenises ve Yeni Doğuş gibi resmi ilan alan yerel gazetelerimizi, Anadolu’daki binlerce gazete gibi büyük tehlikeler bekliyor.

Yerel medyayı olumsuz yönde etkileyecek olan icra ilanlarının basına verilmemesi talebi üzerimizde Demoklesin kılıcı gibi sallanıyor.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) tarafından TBMM’deki gazeteci kökenli milletvekilleri ve Maliye Bakanlarıyla daha önce yaptığı girişimler  ile  basının hayat damarlarının kesilmemesi için çaba harcanıyor..
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca  bu son gelişmeler karşısında üzgün, ama pes etmiyor.
Gazetelere yapılan resmi ilan yayım bedellerinin ödenmesinde, vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranmasına ve varsa vergi borçlarının kesilerek ilgili vergi dairesine aktarılmasına dair 1 Mart 2018 tarihinde yürürlüğe giren 6183 sayılı Kanunun ilgili madde değişikliğinin uygulanması, Maliye Bakanı  Naci Ağbal  imzalı 9 Mart 2018 tarihli yazı ile 1 Ocak 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’un 22/A maddesinde 5 Aralık 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, kamu tüzel kişiliğini haiz kurum ve kuruluşların, mal ve hizmet alımları ile yapım işleri nedeniyle 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hak sahiplerine yapacakları ödemelerde, vadesi geçmiş vergi borcu bulunmadığına dair belge isteme zorunluluğu getirilmişti.
Ancak, bilhassa yerel gazetelerin bu yeni uygulamaya uyum sağlayabilmeleri amacıyla Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından söz konusu belge isteme zorunluluğu 1 Mart 2018 tarihine kadar ertelenmiş, Basın İlan Kurumuna gönderdiği yazı ile gazetelerin uygulamaya henüz uyum sağlayamadığı ifade edilerek Basın İlan Kurumu tarafından gazetelere yapılan ödemeler sırasında hak sahiplerinden vergi dairelerine vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranılarak kesinti yapılmasına ilişkin tatbikatın 1 Ocak 2019 tarihinde başlatılmasının uygun bulunduğu bildirilmişti.
Yılmaz Karaca “Söz konusu zorunluluk, Anadolu basınının elini kolunu bağlamış, bazı gazete kuruluşları kapısına kilit vurmuş, bazı basın işletmeleri de kapanma aşamasına gelmiştir. Bu güne kadar ertelenen karar neticesinde gazeteci meslektaşlarımız bir nebze de olsa nefes almıştır. Ülkemizdeki ekonomik şartların gazete ve gazeteciler üzerindeki etkisi çok büyük olmuş artan iş ve işçi maliyetleri halkın haber alma kaynağı gazetelerimizi zor durumda bırakmıştır. Dövize endeksli kağıt, kalıp, boya ve diğer sarf malzemelerin tedariki zorlaşmıştır. Bunun yanı sıra Basın İlan Kurumu tarafından resmi ilanların azaltılması ile birlikte Anadolu Basınına büyük bir darbe vurulmuştur. Ve bununla kalmayıp halen gündemde olan İcra İflas ilanlarının da yayımının kaldırılması ise Anadolu Basınının çöküşü anlamına gelecektir” demekte.

Bu maddenin yürürlüğe girmesiyle birlikte bugün 1050 civarında resmi ilan alan gazetelerin yarısı yeniden kapanma noktasına gelecek basın emekçisi işsiz sayısı artacaktır. Anadolu basınını ayakta tutmak için; yapılan düzenlemenin ülkemizin içinde bulunduğu zorlu ekonomik şartların en azından düzelene kadar Hazine ve Maliye Bakanlığının kararı bir yıl daha ertelemesi yerelde halkımızın haber alma özgürlüğü ve basınımızın geleceğine dair büyük bir yatırım olacaktır.
 Anadolu basının gelir kaynağı olan “İcra İflas İlanları”nın yerelde yayınlamasının devamını dilerken “Anadolu basınını öldürmeyin” diyoruz.

YEREL BASIN YAYINLANDIĞI KENTİN  CAN DAMARIDIR.

BU DAMARI KESMEYİN.

İÇİMİZDEKİ ÇOCUĞU ÖLDÜRMEYİN!..

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI