::
21 Şubat 2024 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ASKIDA EKMEK KONUSUNA BÜYÜK DESTEK

29 Mart 2023 Çarşamba 11:38

Yüzyıllardır var olan bir yardımlaşma geleneğidir.

İnsanlara yardım ederken bunu yapanın da alanında kimliğini kimse bilmesin diye bir yol bulunmuştur.

Tarsus’ta Ramazan ayında belediye ekmeğinin 1 TL gibi cüzi bir rakama düşmesiyle vatandaş askıda ekmek girişimine büyük ilgi gösteriyor.

Bu konuda Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a birçok kesimden teşekkür var. Bu arada “Askıda ekmek”  kampanyasının önemi bu Ramazanda daha çok ortaya çıktı. Tarsuslular “Tarsus’ta mübarek Ramazan’da ekmeğin 1 TL olması bizleri çok mutlu etti. Normalde de zaten uygun alabiliyorduk şimdi daha uygun alıyoruz. İkinci ekmek fırını da açılacak.  Ayrıca askıda ekmek  uygulaması  ile askıya ekmek bırakabiliyor ve Ramazan’da evine ekmek götüremeyen halka da destek olabiliyoruz. Bu nimet çok kıymetli.” demekteler.

BELEDİYEDEN EKMEK

BAĞIŞINA TEŞEKKÜR

Tarsus Belediyesi askıda ekmek konusuna duyarlılık gösteren vatandaşlara teşekkür etmekte..

Belediyenin Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Ramazan Ayı’nda ‘’Askıda Ekmek’’ kampanyamıza destek olan tüm hayırsever vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” denilirken bu kampanyanın ilgi görmesindeki en büyük etkenlerden biri sanırım Ramazan ayında ekmeğin 1 TL gibi fiyata satılması.

xx

Vatandaş hayır yapmak için Belediye ekmek fabrikasında askıya ekmek bağışı yapıyor. Bazın orada biriken ekmek sayısı bini geçiyor. Bazen 100 tane, bazen de sıfır rakamını görüyoruz.  Şu an tanesi 1 TL olan ekmekten isteyen istediği kadar bağış yapabiliyor. Verilen paranın karşılığı kadar ekmek rakamı camdaki dijital platforma yazılıyor.. Fakir fukara vatandaş ekmek almaya geldiğinde sıraya girip ekmek alabiliyor. Ama 2 ekmekten fazlası verilmiyor.

Bu hususta vatandaşların bir isteği var.

En azından bu mübarek ayda  askıda ekmek sayısı isteyene 4-5 adet verilebilmeli.Bağış yapılırken sen 50 ekmek bağışlarken “niye bu kadar ekmek bağışlıyorsun” diye sorulmadığına göre, bir aileye 2 ekmek uygulaması yetersiz. İsteyene 4-5 ekmek verilebilmeli..

xx

BAĞIŞ SAYISI ARTMALI

Eğer askıda biriken ekmek sayısı 400-500’ü geçtiyse gelene 4 ekmekte verilsin..

Kaldı ki belediyenin büyük bir jest yaparak ekmeğin gramajını 210 gramda sabit tutup fiyatını 2.5 TL’den  1 TL’ye düşürmesi ne kadar önemliyse, halkımızda başkanın bu jestine karşılık  jest yapmakta yarışıyor. Dün bende ekmek alırken önümdeki arkadaş 5 ekmek alıp gerisini bağışladı. Serbest piyasada 5ekmek tanesi 5TL’den 25 TL eder. Belediye ekmeğinin normalde fiyatı 2.5 TL, yani 8 ekmek almış olsa 20 TL verecek.  Bu şahıs kendi ailesine 5 ekmek alıp üzerine artan 15 TL’yi 15 ekmek olarak askıya bıraktı. Yani bunun gibi onlarca insan var ve Belediye fırınında basın askıda ekmek miktarı binleri geçiyor. Böyle durumlarda  fakir ve ekmek alamayacak, yada 1-2 ekmek alabilecek insanlara askıda ekmekten 4 tane veya 5 tane verilebilmeli.

Vatandaşlar bunu bize söyledi.

Bizde ekmek konusunda hassasiyetli davranan belediye başkanımıza bunu buradan iletiyoruz.

Ramazanda ekmekte 1 TL gibi cüzi rakam uygulaması güzel.

Askıda ekmek olayı çok güzel.

Vatandaşın ilgisi daha da güzel..

O nedenle bu mübarek ayda askıdan ekmek almak isteyene de  biraz torpil geçilsin değilmi?

Sanırım bu güzelliği de başkan ve ekibi yapacaktır.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI