::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Duygu SUCUKA Duygu SUCUKA

Aylin Kırcı Duman Mersin Vali Yardımcılığına

02 Temmuz 2015 Perşembe 18:01

Kendisini Şanlıurfa Vali Yardımcısı iken tanıdım.

2012 yılında, Güneydoğum Derneği olarak, Şanlıurfa’da, “Türkiye’de Kadının İşgücüne Katılımı” ve “Sokakta Çalışan Çocuklar” konulu iki çalışma yapmıştık. Birer günlük panel ve çalıştaylardan ibaret olan o çalışmalara Urfa Valiliğini temsilen Vali Yardımcısı Sayın Aylin Kırcı Duman’ın katılacağı bildirilmişti bize. Valiliğe, madem toplantıya katılacak öyleyse Aylin Hanım aynı zamanda çalıştayları yönetsin isteğinde bulunmuştuk ve olumlu cevap almıştık. Kendisi de Urfa’ya henüz yeni tayin olmuş diye duymuştuk.Bizde bir adet vardır; birçok toplantı ve çalışmalara dakik olarak anında yetişmeyiz. Hele ki bürokrasiyi temsilen gelen kişiler biraz gecikmeli gelirler ki önemleri anlaşılsın.

Bu düşünceler arasında, daha katılımcılar tam gelmemişken bir de baktık ki Aylin Hanım tam zamanında, hatta biraz da erken bile geliyor. Kendisini karşıladık, tanıştık, toplantı salonlarına aldık. Harran Üniversitesinin en modern, en güzel salonlarında yapmakta olduğumuz toplantılara ilgi son derece fazlaydı. Urfa Valiliği, Harran Üniversitesi, KOSGEB, Kalkınma Ajansı, GAP İdaresi ve yönetimindeki tüm ÇATOM’lar, Milli Eğitim, Sağlık, Aile ve Sosyal Politikalar,  Emniyet Çocuk Şube Müdürlükleri, ilgili tüm sivil toplum kuruluşları ve daha birçok kurumu temsilen katılanlar.

Önceden haberini almıştık, kadın ve çocuklara karşı çok hassas olan ve o konularda birçok çalışması bulunan bir Vali Yardımcısı imiş. Bilhassa kaymakamlık yaptığı dönemlerde bu tür çalışmalara ağırlık vermiş. Konuşma ve anlatımları sırasında bunu daha iyi görebildik, Urfa’nın sokaklarında çalışan ve bu kentin en önemli sorunlarından birisi olan sokakta çalışan çocuklar konusunda umutlandık.

Aylin Kırcı Duman çalışmalarımıza öylesine sıcak yaklaştı ki, iki günlük çalışma esnasında salonda herkesi kavradı, kendisini kabul ettirdi, bu ilde çok şeyler yapılması gerektiğini ve bunun öncüsü olmaya çalışacağını vurguladı. Dinamik düşüncelere sahipti. Konuşmaları sırasında kendi ev haline de atıflarda bulunması, onu salonda bizden biri yapıvermişti. Samimi olması, iyi niyetli yaklaşımları, kadın ve çocuklara verdiği önem, çalıştayların ağır havasını sohbet ortamına çevirmişti.

Ve kadının işgücüne katılımı konusunda yapmış olduğumuz tüm çalışmaların dökümü olarak yayımlanan “Türkiye’de Kadının İşgücüne Katılımı” adlı kitabımıza bir makaleyle destek verdi.

Bugün (1 Temmuz 2015) Twitter’da gezinirken Aylin Hanıma yeni görevinde başarılar dileyen bir twit gördüm. Araştırınca gördüm ki yeni görev yeri Mersin Vali Yardımcılığı olmuş. Sevindim. Neden mi?

 

***

Aylin Hanım; 2 ay önce, Mersin’de, ekonomik ve sosyal anlamda dezavantajlı gruplardan birisi ile ilgili yeni bir çalışma başlattık. Toros Yörükleri. Burada dezavantajlı sözcüğünü yaşamsal sorunları çok anlamında kullanıyorum. Yoksa onlar bizim gurur duyduğumuz üretici kesimlerden birisidir. 

Uzun süredir planlamakla meşgul olduğumuz “Toros Yörüklerinin Yaşamsal Sorunları” konulu çalışmanın ilkini 8 Mayıs 2015 günü Mersin Üniversitesinde yaptık. Çalışmanın en önemli destekçisi ve tarafı Mersin Büyükşehir Belediyesidir. Diğer çalışma ortağı ise Mersin Üniversitesidir. Güneydoğum Derneğinin yürütmekte olduğu organizasyonlara her iki kurumun da ilgisi en üst makamlar düzeyinde son derece yoğun ve samimidir. Bu çalışmalar başka toplantılarla devam edecek ve elde edilen verilerle Toros Yörüklerinin sorunları kitaplaşacak. Sonra da bu kitapla sorunlara çözüm arayışı başlayacak.

Şimdi sizi de bekliyoruz bu çalışmaya. Kadın bürokrat ya da kadın çalışan olmanın ötesinde, kadın olmanın, anne olmanın verdiği içgüdüyle Yörüklerin sorunlarına çözümcü yaklaşımlarınız olacağından umutluyuz.

Onların da çocukları eğitimden tam nasibini alamıyor, çocuk çoban oluyorlar ya da başka sorunlar.Onların kadınları hükümdar gibi. Dik, vakur, çalışkan, üretken, söz sahibi. Ama tüm kadınlar gibi, ezilmekten, emeğinin karşılığını bulamamaktan mustarip oldukları kuşkusuz.

İç evlilikler ve dinamik çocuklar konusu ise tam tezat. İncelenmeli, araştırılmalı.Üretimleri çok mükemmel ve organik ama sahipsiz.

Mersin’de, Toros Yörüklerinin yaşamsal sorunlarını inceleyip derleyip ilgili makamlara sunmak ve çözüm istemek amacıyla başlatılmış olan ve Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi ile Güneydoğum Derneğinin birlikte yürütmekte olduğu çalışmaya Mersin Valiliği olarak katılımlarınız bizi mutlu edecektir. 

Yeni görevinizde başarılı olmanız dileğiyle.

01.07.2015 / Ankara

duygusucuka@hotmail.com

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI