:: 09 Ağustos 2022 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

BAŞKAN KAYA

26 Ocak 2022 Çarşamba 12:11

Geçtiğimiz gün mini bir söyleşi yaptık,  Tarsus Ticaret Borsasının başkanı Murat  Kaya ile..

Borsanın başkanı MURAT  KAYA ,  gözü gönlü, kalbi insan sevgisi ile dolu bir başkan.

Büyüğünü sayan, küçüğünü seven bir şahsiyet.

Büyüklerine hiç bir zaman saygıda kusur etmez. Kendisini yıllardır tanırım. Hatta komşuluk yaptığımız bir başkandır Borsanın başkanı Murat  Kaya ..

Geçen gün Kaya ile Tarsus’un ticari konumunu masaya yatırdık. Çiftçinin durumunu konuştuk. Çiftçinin şu sıralar zor durumda olduğu ön plana çıktı. Başkan Kaya bunun da nedenini  “Gübrenin fiyatı çok pahalandı, en büyük sıkıntı bundan “ diyerek açıkladı. Ama bu artışa çarede bulamadıklarını anlattı.

xx

HASAN ŞANLI

Borsanın başkanı Murat  Kaya ile yerel siyaseti de genel siyaseti de konuştuk.

NOKTA!

O konular bir yana bence Borsa çok  büyük bir kuruluş..

Tüccar ve çiftçilerin uğrak yeri.

Ben Borsayı şu sıralar çok daha iri ve diri gördüm. Ben Borsa’nın eskiden bu yana başkanlarını ve yönetimini üyelerini çok severim.

MURAT KAYA ise her yerde Borsa’nın ve üyelerinin haklarını savunmuş bir başkan. Kaya, yönetimi, meclisi, personeli ile uyum içinde çalışan bir başkan.

Hele bir genel sekreteri var. HASAN ŞANLI  bilgili ve  uyumlu biri. Bence Borsanın başkanı Murat  Kaya  ve Borsa için Hasan Şanlı büyük bir şanstır.

Kaya, gazetemiz ve yazılarımız ile ilgili görüşlerini açıklarken  “Mustafa bey her zaman çok güzel ve önemli konulara değiniyorsun. Tarsus için çırpınıyorsunuz. Sizi kutluyorum” dedi.

Bende bu görüşleri için Başkan Murat  Kaya’ya teşekkür ettim.

Çünkü başka Tarsus yok.

SOHBETİMİZE DEVAM EDİYORUZ.

“Her zaman yazıyorsunuz. Tarsus’un bir lobisi yok diyorsunuz. Bunda haklısınız. Önümüzdeki günlerde bir Lobi kuralım ve Tarsus’un sıkıntılarını sorunlarını ilgili yerler taşıyalım” dedi.

Başkan haklı . Çünkü başka Tarsus yok.

xx

TARSUS OSB

Başkan Tarsus’a yapılacak olan Tarsus Organize Sanayi Bölgesinin Tarsus’a büyük bir canlılık getireceğine inandığını söyledi.

“OSB ile işsizlik giderilecek. Yapılacak büyük fabrikalar ile inşallah Tarsus’lu gençlerde iş sahibi olacak. Organize sanayi şimdiden hayırlı olsun. TSO başkanımız Ruhi Koçak başkan da çok uğraş veriyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ayrıca havaalanı konusunu anlattı ve “Çukurova havaalanı bölgemize büyük canlılık getirecek. Yenice’de kurulan Lojistik merkezide önemli. Buradan tren yolu Havaalanına kadar geliyor. Tarsus,Türkiye’ni parlayan bir yıldızı olacak inşallah. Bu işler kolay değil. Emek veren destek olan herkese teşekkür ediyorum. Başta  bakanımız LÜTFİ ELVAN’a, Mersin milletvekillerine ilgilerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

xx

TARSUS’UN DENİZİ

İnşallah bunlardan sonra Tarsus’un denize 10 dakikada ulaşabileceği yollar açılacak. Türkiye’de hem yayla turizmi, hem deniz turizmi olan başka fazla bir coğrafya yok. Ankara’dan çıktığınız zaman en yakın deniz Tarsus’ta. Ama şu ana kadar sahil projesi yapılmamış. Biz çocukken her hafta sonu cumartesi Pazar günleri şimdiki İş Bankasının önünden otobüs kalkar insanları denize taşırdı. Binlerce insan Tarsus Plajına gider gelirdi. Şimdilerde orası atıl kaldı. Bundan 35-40 yıl evvel denizimiz vardı, şimdi  ulaşamıyoruz. İnşallah Sahil bandına yol açılacak, turistik tesisler bizi denizle buluşturacak . Tarsus’un denizle buluşması lazım. Çünkü biz denize hem yakınız hem uzağız. Bu  sorun ortadan kalktığında Tarsus denizle buluştuğunda turizm hareketlenecek” dedi.

Murat Kaya başkana katılmamak elde değil. Kendisi bir Tarsus sevdalısı. Sohbetimize Tarsus ile başladık, Tarsus ile devam ettik. Zaten kendileri de Tarsus için çalışıyor. Bülten yayınlıyorlar, sosyal medyadan paylaşım yapıyorlar.

Borsanın başkanı Murat  Kaya  bölgeyi ve tarımı bilen, tüccarı, esnafı bilen ,herkesin kalbine giren bir başkan..

Kendisini böyle tanıyor böyle seviyoruz.

Murat başkan hakikaten esnafın sesi olmuş, çiftçinin sesi olmuş biri.

xx

YURT BİNASI

Yönetimimizle meclisimizle birlikte eski Borsa sarayını Tarsus Müftülüğüne verdik. burayı çok cüzi bir ücretle verdik. Bunun nedeni, Tarsus Ticaret Borsası  Öğrenci Yurdu  adı altında faaliyet göstersin diye parayı önemsemedik. Burasının inşaatı itti, Biz sadece binayla ilgilendik. İnşallah Tarsus ve Mersin Müftülüğü bu binayı öğrenciler için yurt binası olarak açarlar.

Ne kadar güzel.
Biz bu konuyu daha öncede yazmıştık.
Başkan Kaya, eski Borsa binasının yurt olarak en kısa zamanda açılması için gayret gösteriyor. Bu konuda da yeni gelişmeler olduğunda sizlerle bu konuları tekrar paylaşırım.

Borsanın başkanı Murat  Kaya  ile sohbetimiz böyle geçti.

Kaya’nın kalbi insan sevgisi ile dolu. Kapısı ve gönlü herkese açık ve sevilen bir başkan. Allah Murat Kaya’nın gönlüne göre versin derken,  Allah hepimizin  ve hepinizin yar ve yardımcısı olsun” diyorum.

xx

FATMA GİRİK

Yıllar nasıl da çabuk geçiyor.

Şöyle bir geriye doğru gidelim.

Yıl.1991.

Dönemin belediye başkanı Bedrettin Sarpkaya ile o dönemin Şişli belediye başkanı olan FATMA GİRİK’i ziyaret ettik. O dönem iki başkanda aynı partiden seçilmişlerdi. Kendisini İstanbul’a Şişli’ye ziyarete gittik.  Birlikte görüşmemiz oldu. Üzüntüm..  O zaman ben o zaman hatıra olarak bile olsa bir fotoğraf çekilmemişim. Kendisiyle güzel bir anımız oldu. Fatma hanım bizi çok iyi ağırladı, saygı gösterdi.

Kendisinin belediye başkanlığı bittikten sonra, 1994 yılının sonlarında  Tarsus’a bir ziyarete geldi.

Benim o yıllar oturduğum Atatürk caddesi üzerindeki Ramazanoğlu -1 apartmanına geldi. TV’de proğram olarak SÖZ FATO’da proğramını yapıyordu. Bu proğram için Tarsus’a gelmişti. Bizim Ramazanoğlu 1 apartmanında oturan  bir doktor vardı. O doktor  bir hastasına yanlış iğne yapmıştı, Fatma hanımda  o doktorla görüşmek için Tarsus’a gelmişti. Kendisiyle o gelişinde de görüştük. Bizi görür görmez  hatırladı ve “Mustafa bey, siz İstanbul’a benim makamıma gelmiştiniz. Sizi unutmadım” demişti.

FATMA GİRİK sanatı ile siyasetteki başarısı ile, TV proğramcılığı ile Türkiye’de gündem olmuştu.

Aradan yıllar geçti..

Ve Önceki gün kaderin acı cilvesi tecelli etti…

Türk halkının yakından tanıdığı, çok sevip saydığı  Fatma Girik vefat etti.

Allah rahmet eylesin, toprağı bol olsun diyorum.

BU GÜNLÜK BU KADAR..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI