::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BAYRAMDA SİYASET YAPANLAR!

05 Temmuz 2023 Çarşamba 17:40

Geride kalan bir Kurban Bayramı var.

Özellikle 9 günlük bayram tatilini fırsat bilenler bu ara boşluğu çok iyi değerlendirmeye çalıştılar.

Çünkü önümüzdeki süreçte bir yerel seçim var.

2024 yılının 31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere 8-9 ay kaldı. Yani kalan süreç fazla değil. Mayıs ayında yapılan genel seçimlerin ardından başlayan yerel seçim kıpırdaması, kurban bayramı  ve 9 günlük tatil ile birlikte tam olarak start vermiş oldu. Özellikle  değişik partilerden belediye başkan aday adaylığını düşünenler bu fikirlerini bayramlaştıkları insanlara, topluluklara deklare etmeye başladılar.

Geçen dönem olduğu gibi yeni dönemde de Cumhur ittifakından Ak Parti ve MHP’den aday adayları ortaya çıkmaya başladı.

Yine CHP’nin yer aldığı Millet ittifakında ise ortak aday veya ayrı ayrı seçime girme konusu henüz netlik kazanmadığı için özellikle CHP’den aday adayı olacakların isimleri telaffuz edilmeye başlandı. Mevcut belediye başkanı Dr. Haluk Bozdoğan da adaylık konusunda  kendisine yönetilen sorulara “Evet ben kesin adayım” diyerek yanıt vermekte. Buna rağmen yine belediye başkanlığını düşünenler siyaset sahnesinde özellikle bayram aralığında bunu kamuoyuna ve partililerine deklare etmeye başladılar.

xx

MUHTARLIK DÜŞÜNENLER

Tarsus’un mahalle sayısı en son kurulan Atatürk mahallesi ile birlikte 179’dan 180’e çıktı. Yani şu an Tarsus’ta 180 tane muhtar görev başında. Dolayısıyla 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerle birlikte bu 180 mahallenin muhtarları da yenilenecek.

Daha önce aday olup seçilemeyenler, yine aday olup kazananlar, yada defalarca muhtarlık yarışını kazananlar şimdiden yine muhtarlık için yarışa katılmaya hazırlanıyorlar.

Hükümetin geçtiğimiz yıllarda muhtarların maaş ve yetki konusunda yaptığı yeni düzenlemeler, silah taşıma hakkı tanıması gibi artı değerler muhtarlığa olan ilgiyi daha çok artırdı.

Yerel anlamda düşündüğümüzde bulunduğu kentin, mahallenin yerel milletvekili olarak adlandırılan muhtarlığın daha cazip hale getirilmesi ile aday sayısında  büyük patlama olacağı kesin.

Çünkü bu öngörüye varmamız, bayram döneminde açıkça kendini belli etti. Emekli olan, yada muhtarlığı bir görev yeri olarak addeden, halkına, mahallesine hizmet etmeyi düşünen kişiler şimdiden muhtar adayı olarak sahneye çıkmaya başladılar.

Yada mahallesindeki mevcut muhtarın çalışmasını beğenmeyenler,  görevdeki muhtardan daha iyi hizmet yapacağına inananlar bayramı fırsat bilip bunu mahalle halkına ve eş, dost, akrabalarına, gerek sözlü olarak gerekse sosyal medyalardan dile getirmeye başladılar.

Hatta bazı  muhtar adayları o kadar iddialı ki, şimdiden  muhtar azalarını bile belirlemeye, birlikte seçimi kazanmak için sahaya çıkmaya başladılar. Bunu da kurban bayramı vesilesi ile dile getiriyorlar.

Önümüzde kalan 8-9 ay boş durulmayacak kadar kısa. 2024 yılının 31 Mart tarihinde yapılacak olan yerel seçimler için artık belediye başkan adayları da, muhtar adayları da startı vermiş durumda. Kalan süreç fazla değil.

Bunu bilen ve düşünen bazı muhtar adayları bilboardlara bile paralar harcayarak reklam afişleri astırmaya başladı. Bu bilboard olayını geçen yıl Atatürk mahallesi seçimleri için ortaya 10 adayın çıkmasıyla Kubilay  Hıdıroğlu başlatmıştı. Yeni dönem için bazı muhtar adaylarının da şimdiden işi bilboardlara kadar götürmesi dikkatlerden kaçmıyor.

Yani, sözün kısası; 2024 seçimlerinde belediye başkanlığı ve meclis üyeliğinden çok muhtarlık seçimi kıran kırana geçecek gibi…

Önümüzdeki süreçte muhtar adayı bolluğunu yaşayarak göreceğiz..

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI