::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BEKİR KAYA'NIN ARDINDAN

31 Temmuz 2023 Pazartesi 01:13

Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus’un gözbebeği kurumların başında gelir.

Borsa,  iş dünyasının tarımın ve Tarsus’un her alanında var olan ve ekonomiye can suyu sağlayan bir kuruluştur.

Bu kurumda görev almak herkese nasip olmadığı gibi, geçmişte hizmet veren başkanlar da unutulmaz.

Yıllar öncesinde Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığını 28 yıl boyunca kesintisiz yapan Bekir Kaya’yı tarım ve iş dünyası yakından tanır. Böyle değerli bir hemşehrimiz, Borsanın eski başkanı Bekir Kaya 22 Temmuz tarihinde  hayata veda etti. Kaya, şimdiki Borsa genel sekreteri Hasan Şanlı’nın da eşinin amcasıdır.

85 yaşında aramızdan ayrılan Bekir Kaya,  görev döneminde  sıfırdan aldıkları Ticaret Borsası'nı bugün çok onurlu ve önemli konuma gelmesinde büyük katkısı olmuştur., 1999 yılına kadar bir aracı dahi bulunmayan Ticaret Borsası'nın kendi mülklerinin yanı sıra son derece donanımlı bir konuma kavuşmasını sağlamış ve özellikle sağlık ve eğitim alanında büyük hizmetlerde bulunmasında imzası olmuştur.

1980 yılında Çukurova A.Ş.’ni temsil yetkisi ile Borsa meclise giren Bekir Kaya,1984 yılından 2012 yılına kadar Tarsus Ticaret Borsasının yönetim kurulu başkanlığını aralıksız olarak devam ettirmiştir.

TOBB’nin komisyon ve kurullarında da görev alan Bekir Kaya son döneminde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği mevzuat komisyonunda görev almış, ayrıca Tarsus Ticaret ve Sanayi odası meclis başkanlığı görevi de yürütmüştür.

BEKİR KAYA KİMDİR?

Bekir Kaya’nın biyografisini incelediğimizde internet kayıtlarında şu yazı çıkmaktadır:

“Tarsus Amerikan koleji TAC'58 mezunu olan Bekir Kaya, üniversiteyi ODTÜ Endüstri Mühendisi olarak bitirdi.

Çukurova Anonim Şirketinin satın alma müdürü olarak iş hayatına başlayan  Kaya görev yaptığı sürece, Tarsus Ticaret Borsası’nın gelişimine, kentin ticari ve ekonomik anlamda kalkınmasına yönelik yaptığı çalışmalarla her zaman takdir edilmiş bir insandı.

85 yaşında vefat eden Bekir Kaya 'nın cenazesi 23 Temmuz 2023 Pazar günü öğle namazını müteakip Tarsus Şehir mezarlığında kılınan cenaze namazının ardından ailesinin, sevenlerinin ve dostlarının dualarıyla aile kabristanlığında toprağa verildi..

xx

DUAYA DAVET

Bekir Kaya gibi mümtaz bir insanın vefatı elbette, tarımdan sanayiye tüm iş dünyasını derinden üzmüştür. Kaya’nın vefatına en çok üzülenlerden birisi de Tarsuslu tanınmış SMMM’lerden , aynı zamanda Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası eski genel sekreterlerinden Yalçın Hızlı ağabeyimizdir. Yalçın bey dün beni arayarak bir meramını iletti. Yalçın Hızlı “Biz  eskiden beri bu kente hizmet etmiş Borsa  Başkan ve yöneticilerini anarız. Vefat edenler için 7’sinde Yasin okur,  Hatim indiririz... Bunu gelenek haline getirdik. Şimdi de Bekir Kaya gibi değerli bir abimizi anmak için böyle bir proğram yapmak istiyoruz” dedi.

Yalçın beyin düşüncesi de çok anlamlı ve güzel..

Zaten bu dünyadan sonra gittiğimiz öte alemde insanoğlunun en önemli ihtiyacı dua değil midir?

Bekir kaya abimizi de vefatının ardından Hatim indirilerek dualarla anmak en güzel ve en anlamlı bir girişim olsa gerek.


​​​​​​​Bu duygularla biz de Tarsus  Ticaret Borsası  eski başkanlarından Bekir Kaya'ya Allah'tan  rahmet  temenni eder,  ailesine, Borsa camiasına ve  yakınlarına başsağlığı dileriz.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI