::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BEREKETLİ OLSUN

23 Mart 2023 Perşembe 13:40

İnsanoğlunun sağlığı yerindeyse günler, aylar hatta yıllar su gibi geçir gidiyor.

Daha dün gibi mübarek Ramazan ayını idrak edip orucumuzu tutarken, ardından bayramımızı yaparken, bir yeni Ramazan ayına daha eriştik. Allah can sağlığı verirse daha nice Ramazanlar, nice güzel  günler göreceğiz.

Bugün Ramazan ayına “Bismillah” diyerek başlarken ve ilk orucumuzu tutarken, bir bakmışsınız ki, yarın bayram gelmiş. Bayram derken, bu yılda geçen son 3 yılda olduğu gibi bayramlar bayram olacak mı diye düşünmeden edemiyorum. Çünkü 2020 yılından bu yana 3 yıl pandemi ile uğraştık. İnsanlar birbiri ile  bırakın bayramlaşmayı, tokalaşıp birbirine arılamadı bile.

Tam pandemi bitti derken bu kez 6 Şubat tarihi itibariyle Kahramanmaraş merkezli büyük bir deprem yaşadık.  Bugün aradan 1.5 aydan fazla süre geçti, ama deprem ve sarsıntılar bitmek bilmiyor.

“Dün pandemi nedeniyle evden çıkamıyorduk, bugünlerde ise deprem yüzünden evlere giremiyoruz” dedikleri gibi, evlerimiz sağlamsa korkmayın. Ama evler depreme dayanıklı değilse binalar tabutumuz mezarımız olmasın.

İşte bu yılda yine deprem korkusu ve yaşanan acılarla  mübarek Ramazan ayına kavuştuk. Yine de şükür diyoruz. Çünkü  11 ili etkileyen ve 50 bine yakın insanımızın hayatını kaybettiği depremlerde can verenler bugün Ramazan ayını bile göremedi. Ardında binlerce gözü yaşlı insanlar bırakıp gittiler sevdiklerimiz. Hayatta kalan yakınları ve bizler, Ramazan ayına eriştik. Orucumuzu tutabiliyorsak, ibadetimizi yapabiliyorsak, duamızı vefat edenlerin ardından gönderebiliyorsak yinede şanslı sayılırız.

XX

DEPREMZEDELERİ UNUTMAYIN!

23 Mart tarihi itibariyle ilk orucumuzu tuttuk. Ramazan ayına acı içinde girenlerimiz çoğunlukta. Bu nedenle acıları paylaşmaya devam edelim. Ramazan ayının güzelliklerini durumu iyi olanlar yaşarken, özellikle depremden zarar gören yakınlarını, evini bucağını kaybedip hayatta kalmanın şükrünü yaşayanlar, depremin yaralarını sarmaya çalışırken bizlerde kendilerine destek olmalıyız.

Ramazan ayına girerken veya Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde evine ekmek götüremeyecek durumda olanları gözetmeliyiz.

Ramazan ayına has olan fitre ve zekatlarını verecekler, bu yıl özellikle depremzede kardeşlerimizi gözetmeli. Evinde çorba kaynatacak malzemesi olmayana, çocuğuna giyecek alamayana, yatağını yorganını kaybedip battaniye alacak durumu olmayanlara  maddi ve manevi destek verelim. Fitre ve zekatlarımızla   depremden kurtulup aramızda yaşayanlara destek olalım. Evinde odunu kömürü olmayana  yakacak yardımı yapalım. Ev kirasını veremeyecek durumda olanları gözetelim.  Tabi bu arada evini kiraya verenleri de vicdanlı olmaya davet edelim, hatta  aşırı kira isteyenleri uyarıp  aklı selim davranmasını sağlayalım.

xx

Tarsus Belediyesi  geçen yıl olduğu gibi  bu yılda Ramazan ayında ekmek fiyatlarını en  asgariye indirdi. Geçen yıl 75 kuruşa satılan ekmek normalde şu an 2.5 TL. Ama belediye başkanı Haluk Bozdoğan yine belediye olarak fedakarlık yaparak ekmeği Ramazan ayının ilk gününden itibaren 1 TL gibi bir  fiyata indirdi.

Kentimizdeki dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik örnek çalışmalar gerçekleştiren Tarsus Belediyesi, Ramazan ayı boyunca Türkiye’de bir ilke imza attı. Artan maliyetlere rağmen, vatandaşın bütçesine katkı sunmak adına ilk zamanlardan itibaren ekmek satışını en uygun fiyatlarda tutan Tarsus Belediyesi, Ramazan ayında Halk Ekmek Fırını’nda 210 gram ekmeği 1 TL’den satmaya başladı. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Ramazan ayı boyunca her gün geliri olmayan ihtiyaç sahibi ailelere de askıda ekmek uygulaması ile ücretsiz ekmek dağıtılacağını vurguladı. Fırında ise günlük ortalama 43 bin ekmek üretimi gerçekleştirilirken yakında ikinci ekmek fabrikası da açılacak..

Bu nedenle ben Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’a  teşekkür ediyorum.

Allah herkesin Ramazan ayını hayırlara vesile kılsın. Allah hepimizi kaza, bela, deprem, sel gibi musibetlerden ve afetlerden korusun.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI