::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BİSİKLET SEVDASI

03 Haziran 2022 Cuma 10:15

Bugün 3 Haziran..

Yani  Dünya Bisiklet Günü.

Bisiklet sevdalısı ve bisiklete binerek özgürlüğe pedal çeviren bir birey olarak bugünün Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanmasından dolayı çok mutluyum.

Bisiklete binenler, bisiklet sevdalıları her zaman ilgimi ve dikkatimi çekmiştir. Çünkü 1977 yılında ortaokula giderken başladığım bisiklet serüvenim artarak devam etmektedir.

Benim için en iyi ve en ucuz ulaşım aracı olduğu gibi, en iyi arkadaş, en iyi spor aleti, en güzel dosttur bisiklet. Yine mesleğim gereği her yere en hızlı şekilde ulaşmamı sağlayan, gazetemizi abonelere ulaştırmada en büyük yardımcı olanda bisikletimdir. 45 yılda 5 tane bisikleti, bir tane mobileti çalınan bendeniz, hırsızlara rağmen bu sevdamdan vazgeçmedim. Sanırım ölene kadar da bisiklet sevdam sürecektir. Yeter ki gözüm görmeye, ayaklarım pedalı çevirmeye, kollarım direksiyonu tutmaya devam etsin.

xx

BİR BAŞLANGIÇ YAPALIM

Tarsus’ta faaliyet gösteren bir Bisiklet sevdalısı grup var.

“Tarsus Kent Konseyi Bisiklet Topluluğu.”

Kısa adı TABİT olan bu topluluk, geçmişte Kent Konseyi Başkanlığını yapan Dr. Ali Cerrahoğlu, şimdilerde Kent Konseyi başkanlığını devralan Reşit Tok sayesinde varlığını devam ettirirken  genç eğitimci kardeşim Gökhan Özberk önderliğinde de insanları bisiklet turlarına hazırlamaktadır.

3 Haziran tarihinin  “ Dünya Bisiklet Günü” olması münasebetiyle bir davette bulunan Gökhan Özberk “Gelin bugün yeni  bir başlangıç yapalım. 3 Haziran Dünya Bisiklet gününde hep birlikte Bisiklete binmeye başlayalım ve bunu bir alışkanlık haline getirelim” diyor.

Özberk,  davet çağrısında bakın neler diyor:

“Sevgili dostlar.. Araçlarımızın kontağını çevirirken iki kere düşündüğümüz ve pandemi şartlarının yaşandığı günümüz dünyasında artık Bisiklete binme zamanı gelmedi mi? Ve her şeyin hazır olarak önümüze geldiği yürümeyi bile unuttuğumuz son yıllarda harekete geçmenin zamanı gelmedi mi? Spor yapmak için doğanın tüm güzellikleri içinde yürümek veya bisiklet sürmek varken , spor salonlarından çıkmanın zamanı gelmedi mi?

Araç ile gittiğin bazı mesafeleri bisiklet ile daha kısa zamanda gidebileceğinin farkına varma zamanın gelmedi mi?

Trafikte araç kullanırken stres içinde, korna sesleriyle yol verme kavgalarından kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

Evet sevgili dostlar.

Yukarda saydıklarımızın hepsinin zamanı geldi artık. Bu hafta Cuma günü 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü. Hadi bir başlangıç yapalım. 3 Haziran Dünya Bisiklet gününde hep birlikte Bisiklete binmeye başlayalım ve bunu bir alışkanlık haline getirelim.

Sağlık için bisiklete binelim...

Ekonomi için bisiklete binelim...

Çevre için Bisiklete binelim...

Ve en önemlisi.. YAŞANABİLİR BİR DÜNYA İÇİN BİSİKLETE BİNELİM...”

Gökhan Özberk kardeşime teşekkür ediyor, çağrısını yayınlayarak destek veriyorum. TABİT ekibine de Tarsus halkına bisiklet kullanmayı alıştırdığı ve yaygınlaştırıp sevdirdiği için ayrıca teşekkür ediyorum.

İyi ki varsınız, bisiklet dostları..

İyi ki varsınız bisiklet sevdalıları..

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nüz kutlu olsun.

Pedal çeviren ayaklarınıza Allah  zeval vermesin, aksine güç kuvvet versin..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI