::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BİZ DOĞANIN DÜŞMANI DEĞİLİZ

04 Şubat 2022 Cuma 08:59

Off-Road denilince aklımıza otomobil yarışları gelir değil mi? Kimisi sever , kimisi sevmez.

Ama Off-Roadçılar bugünlerde öyle güzel işler yapıyorlar ki.. Tarsus, Çamlıyayla, Gülek dahil her yerde kar var. İnsanlar evlerinde mahsur kalabiliyor, karda kaybolabiliyor, canlılar yiyecek bulamıyor.

Normal araçların karda gidemediği yerlere Off-Roadçılar gidiyor. Hem can kurtarıyor, hem de canlıları besliyor..

Dün Tarsus Off-Road (TORK) Kulübü basın danışmanı Erdal Alakaş, arkadaşım Aynur Sevinç ile sohbet ederken bende sohbete katıldım.  Erdal Alakaş, herkesin merak ettiği soruları cevapladı.. Alakaş, Tarsus’ta Off-Road kulüplerinin kuruluşu, işleyişi ve yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 2012 yılında Off-Road’a başlayan Erdal Alakaş, “ Bu spor dalına Türkiye’de olduğu gibi Tarsus’ta da büyük ilgi var.  Off-Road demek,  yol dışı demek. Ancak biz bunu gelişen bir spor dalı olarak görüyoruz.” diyerek söze başladı.

Sonra “Off-Road’ın olmazsa olmazı nedir” sorusuna  cevap veren Erdal bey “Off-Roadçı’ların aracında vinç ve yükseltme önemli, tabi güvenlikte önemli. Yeni araç alanlar 4x4 ‘de alsa vinç almaları şart. Bu işe yeni girenler genelde Lada alıyor. Son zamanlarda pikaplar da ön plana çıktı. Pikap alanlar sadece arazide değil şehir içinde de araçlarını kolaylıkla kullanabildikleri için pikabı tercih ediyor. Off-Road araçlarında lastik de önemli Karda, kumda ve çamurda lastiklerin önemi ortaya çıkıyor” dedi.

Alakaş diğer sorulara ise şu cevapları verdi: “Off-Road’da parkur da önemli. Yarış öncesi hazırlanan parkurlar inceleniyor. Federasyonun kuralları var. Bunlara uymak zorundasınız Kurallar ve testten geçmezse o kulvara izin verilmez. Off-Road’da adrenalin yükseliyor ister istemez. Off-Road’da en zorlu  olan TRİAL yarıştır.

Biz Ulusal anlamdaki yarışları Tarsus’a alabilsek, kentimiz dünyaca tanınır. Biz Off-Road’çılar yağmur ve kar yağınca ilk proğramlarımızı yaparız. Kayalık alanda da Off-Road olur ama çamur ve kum en iyisi. Off-Road’da illaki çamura batmak gerekir. Bizim aramızda piknikçi ve masa başı Off-Road’çılarda var. Ama onlar zorlukları yaşamazlar ve adrenalini  bilemezler.

Biz Tarsus TORK  (Tarsus Off-Road Kulübü) olarak Türkiye genelinde hem Tarsus’un hem de kulübümüzün adını iyi duyurduk. Biz Off-Road’çılar olarak hayatımızın büyük bölümünü insanların yararına harcıyoruz. Birilerinin iftira attığı  gibi doğayı tahrip etmiyoruz, hayvanları katletmiyoruz, bilakis doğaya da, hayvana da insana da  sahip çıkıp destek oluyoruz. “

KARDA KALANLARA EL UZATIYORUZ

Tarsus - Gülek bölgesinde geçtiğimiz günlerde  karda mahsur kalanlara el uzattık. Onların imdadına yetiştik. Hastalara ulaşılması için araçlarımızla destek verdik. Biz bunların reklamını yapmak derdinde değiliz. Ama biz iyilik yapmaya çalışırken, bizlere Doğayı ve hayvanları katlediyor diye iftira atılmasın yeter”

Burada Erdal bey geçen hafta karda mahsur kalanlar olduğunu ve kendilerinin nasıl destek olduğunu, hastaların yardımına koştuklarını da anlattı. Tabi dağlarda kardan yiyecek bulamayan Can dostlara (Köpek, Yabani At, Tilki, Kurt gibi hayvanlara) yiyecek götürdüklerini, doğaya yiyecek bıraktıklarını da söyledi. Bunlar küçük  görülmemeli,basit sayılmamalı. Her ne kadar Off-Roadçılar yaptıkları iyilikleri anlatmak istemese de biz konuyu deşeleyip, irdeleyip onların ne güzel işler yaptıklarına görüntülerle de tanık olduk.

Bu arada Tarsus’ta 4 tane Off-Road kulübü bulunduğunu öğrendik. Bunlar kısa adı TORK olan Tarsus Off-Road (TORK) Kulübü, Çukurova, Kleopatra ve Ekstrem Off-Road kulübü. Tarsus, Türkiye genelinde  en çok adlarından bahsettiren Tarsuslu  Off-Roadçılar.. Erdal bey ”Biz bu işin hakkını vererek yapıyoruz. Başkanımız Murat Akkaya ve kurucumuz Ahmet  Can Sami beye teşekkür ediyoruz. Üyelerimize de spora ve Tarsus’a tanıtımdaki katkıları için teşekkür ediyorum. Off-Road yarışlarında kulvar hazırlamada bizlere destek veren Tarsus ve Mersin Büyükşehir belediyesi başkanlarına ve onların ekiplerine, Ali Boltaç’a da teşekkür ediyorum” diyerek bu alanda kendilerine destek verenleri unutmadı.

Erdal beyin adını  4 yıl önce duymuştum. Ama tanışalı 1-2 ay olmasına rağmen ondan çok şeyler öğrendim.

Bu nedenle iyiki aramızda böyle kardeşlerimiz, hemşehrilerimiz var diyorum..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI