::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BİZİM MİHRİBAN'IN OKUMA AŞKI

03 Ekim 2022 Pazartesi 09:59

Tarsus’lu iki ikiz kızımız var.

Ne acıdır ki,  şu an yaşları 18-19 cıvarında olan bu iki kızımızın ikisi de doğuştan görme engelli..

Yine kaderin acı bir cilvesidir ki, anne Raziye Boyacı da doğuştan bir gözü engelli doğmuş, sonradan sağlam gözü de işlevini yitirmiş.

4 kişilik ailede tek sağlam olan baba Cuma Boyacı.. Onunda vücudunda bazı rahatsızlıkları var ama en azından gözleri sağlam.  Eşine ve kızlarına göz kulak oluyor.

Boyacı ailesinin üç ferdinin görme engeli bulunsa da, onlar hayata hep pozitif bakıyorlar. Kaderlerine razı olup boş boş oturmuyorlar. İkiz kızlar, ilk ve ortaokuldan sonar Tarsus’ta geçen yıl Liseyi MUKAL’da okuyup iyi derece ile bitirdiler. Ve geçtiğimiz aylarda Mihriban ve Berivan Boyacı adlı ikiz kızlarımız ÖSYM’nin YGS (Yükseköğrenime Geçiş  Sınavı) sınavına girdiler. Mihriban ve Berivan Boyacı adlı ikiz kız kardeşlerin okuma aşkı  bir başka güzel..

Sınav sonuçları açıklanıp tercihler yapıldı ve kızlarımızdan Mihriban Boyacı, tam burslu olarak Özel Bilgi Üniversitesini tercih ederek Medya ve İletişim Fakültesine yerleşti. Kız kardeşi  Berivan hanım ise puanı 2 yıllık fakülteler tuttuğu için tercih yapmadı, umutlarını gelecek yıla bıraktı. Öyle ki, Mihriban hanım aynı zamanda görme engelli bir voleybolcu.. İstanbul’da bir takımda forma giyiyor. Artık Özel Bilgi Üniversitesi  Medya ve İletişim Fakültesinde eğitimine devam edecek. Öncelikle içleri okuma aşkı ile dolu ikiz kız kardeşi tebrik ediyorum. Anneleri Raziye hanımı,  ve onlara göz olan kuzenleri Dursun kardeşimi tebrik ediyor, kutluyorum. Allah dün olduğu gibi bugün de yarın da yar ve yardımcıları olsun.

Mihriban ve Berivan Boyacı adlı kız kardeşler görme engelli olmalarına rağmen böylesine başarılı iken bizler bu kızlarımız ve diğer okuma aşkı ile dolu  gençlerimiz için neler yapıyoruz veya yapabiliyoruz?

Tüm uzuvları yerinde, ailelerinin maddi imkanı bol olan binlerce insan okumaktan imtina ederken,  Mihriban ve Berivan Boyacı adlı kız kardeşler  insanlığa örnek oluyorlar.

Bugünlerde Mihriban Boyacı İstanbul’a gitti ve Bilge Üniversitesine kaydını yaptırdı. O artık bir üniversiteli ve tam burslu okuyacak. Temennim, gelecek yıl  kardeşi Berivan’ın da aynı şekilde tam burslu okuyacak bir  üniversiteyi kazanıp yerleşmesinden yana.

Bugün  Tarsuslu bu ikiz kızlarımız Mihriban ve Berivan Boyacı’nın  başarı hikayelerinden bahsetmek, insanlara, zor denilen konuların nasıl başarılacağını göstermek istedim. Yine istedim ki, Mihriban ve Berivan Boyacı kardeşlere okumalarında, eğitim hayatlarında maddi ve manevi destek olacaklar çıkacaktır.

Yaşama azmi ile dolu, okum a sevdalısı gençlerimiz oldukça, onlara kol kanat gerip destek olanlar çıktıkça bu ülkenin gençleri çok daha başarılı olacaklar ve gururumuz olacaklardır.

Ne mutlu   Raziye ve Cuma Boyacı adlı anne  babaya..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI