:: 23 Eylül 2019 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BOZDOĞAN'DAN ŞEVKET CAN'A TEŞEKKÜR

12 Haziran 2019 Çarşamba 11:23

Siyasette her zaman kavga, sözle sataşma veya karalama olacak diye bir kural mı var?

Elbette hayır!..

Bugünlerde bölge siyasetinde  alışık olmadığımız şeyler oluyor.

Mesela Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Vahap Seçer geçen ay  Mersin’de Anıt çok katlı kavşağını açtı. Buranın temelini atan  önceki  dönem Mersin Büyük Şehir Belediye Başkanı Burhanettin  Kocamaz ilk harcı koyarak çalışmaları başlatmıştı.

Şimdiki başkan Seçer, yarım kalan işi tamamladı.. Ve  eski başkan Kocamaz’ı açılışa çağırdı , birlikte kurdela keserek  çok katlı kavşağı hizmete açtılar.

Bu her ne kadar bazı kesimler tarafından eleştirilse de, ben işin önemine ve siyaset dışı bölümüne bakarım.

İki insan. İkisi de  başkanlık yapmış ve yapmakta.

Ve memnuniyetle belirteyim ki.. İkisi de Tarsuslu..

Biri bir önemli işi başlatmış, diğeri tamamlamış. Sonuçta bu bir hizmet ve halk için  vatan millet için yapılmış. Açılışı yapılırken ilk harcı koyanda, son harcı katanda bir arada olsun, olmaz mı?

Burada muhalefet olmayı bırakalım ve hizmeti alkışlayalım.

XX

GELİYORUZ TARSUS’TA YAŞANANLARA..

Tarsus’ta 31 Mayıs günü  Kavaklı mahallesinde Huzur Camisinin açılışı vardı.  Açılış öncesi kürsüde konuşan  Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bu caminin temelini attıran ve büyük ölçüde tamamlattıran   eski başkan Şevket Can’a teşekkür etti. Kürsüden bu teşekkür yapılırken biz de  bunu memnuniyetle dinledik.

Birde bu caminin açılış günü Kadir gecesiyle denk gelince inanın daha çok sevindik, mutlu olduk. Bozdoğan’a bu ince jesti için teşekkür ederim.

Bu  caminin temelini attıran ve açılışını yapan başkanlara teşekkür etmek bizimde borcumuz oldu. Bu teşekkürü kendilerine ederek borcumuzu ödemiş olalım.

Mersin’deolduğu gibi bir önemli hizmetin yapılması ve açılmasında emek verenlerin birbirini unutmaması güzel. Bu önemli yapının açılışında eski başkan Şevket Can da aramızda bulunsaydı, açılış kurdelesini kesenler içinde bir makas da Can alsaydı eline, inanın bu  kentin insanlarının birlik ve beraberliği için çok güzel bir görüntü olurdu. O zaman olmadı, inşallah ilerleyen haftalarda yada aylarda bu görüntüyü de görür şahit oluruz.

XX

RAMAZAN AYI NOTLARIMDAN..

Geride kalan  Mübarek Ramazan ayında aldığımız notlardan biri buydu.

Maneviyatı bol olan  bu kutsal ayda, yani Ramazan ayında bu yıl çok değişik görüntüler yaşadık. Bunları not almıştım. yazmak için yerimiz ve zamanımız yetmeyince önemine binaen Ramazan ayında olmasak da bugün paylaşıyorum.

Eskiden hergün  Makam mevkiinde  Hz. Danyal (A.S.) makamı şerifi önünde toplanır toplu iftar edilirdi. Bu yıl , Haluk başkan değişik bir yol izledi. İftar yemeklerini biri  sabit olarak hergün Mencik Baba türbesinden ve ikisi de hergün iki değişik mahallede  kutulanmış hazır olarak halka dağıttırdı.   Ayrıca Mencik Baba türbesinden hergün bin kişiye yemek dağıtımı yapılırken insanlara ekmeği de verildi..

Vahap Seçer’in Mersin Büyükşehir adına verdiği iftar yemeği ise Tarsus’ta geçen Ramazan ayının ilk ve tek iftarı idi. Bu iftar yemeği de  Hz. Danyal (A.S.)  meydanında gerçekleşti.

Geçen yıllardan alıştığımız bu güzel iftar yemeğinde  bir günlük de olsa, eski ramazanları yaşadık.

Kur’an-ı Kerim, ezan, ilahiler ve semazenler..

İnsan seçtiği belediye başkanını zaman zaman halkın arasında görmek, birlikte yemek istiyor. bu her zaman olmayacağı gibi sadece Ramazan ayında bile olsa güzel.

Elbette  her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Ben geride kalan Ramazan ayında yaşanan güzellikleri ve bu yardımlaşmayı eleştiri olarak  değil, sadece insani açıdan düşüncelerimi dile getirmek için aktardım.

Yoksa yemek bahane, birlikte olmak ve sohbet şahane idi..

Darısı yeni yıllara ve yeni Ramazanlara olsun..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI