:: 17 Ocak 2021 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BOZDOĞAN'IN DÜŞÜNCELERİ

02 Aralık 2020 Çarşamba 15:31

BOZDOĞAN’IN DÜŞÜNCELERİ

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan’ın önceki gün Mersin’den konukları vardı. Gazeteci arkadaşlarımız Raşit Doğan ve Mehmet Selvi Tarsus’a gelerek Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan ile canlı yayına katıldılar.

bu canlı yayının büyük bölümünü dinledim, izledim.

Başkan Bozdoğan,  görevde olduğu yaklaşık 2 yıla yakın sürede yaptıklarını, yapmak istediklerini anlattı..

Gazeteci arkadaşlar, başkana  Pandemi sürecinde belediyenin neler yaptığını sordular, başkan da açık yüreklilikle cevapladı.

Sun TV  ekranlarında 'Açık Konuşalım' programının canlı yayın konuğu olan başkan Bozdoğan önemli açıklamalar yaptı. Başkan, göreve geldiklerinden bu yana belediyede halkın tek kuruşunu zayi etmediklerinin altını çizerken, 2 yıla yaklaşan sürede yeni okuma salonları, sosyal tesisler, Gençlik ve Kadın Merkezleri gibi tesisler açtıklarını anlattı. Bozdoğan’ın amacı, eğitimli, kültürlü ve sağlıklı bir kent yaratmak ve bunu Tarsus’ta başarmak. Başkanın şanssızlığı ise göreve gelişinin yılı dolmadan karşılaşılan Koronavirüs salgını. Yani Pandemi dönemi..  Bozdoğan “Pandemi sürecinde  5 milyon litre dezenfekte ürettik. 200  bin el dezenfekti ürettik. 1 milyondan fazla maske ürettik ve ücretsiz dağıttık.  Bunu Türkiye’de yapan ilk belediyeyiz. Üstelik bazı hastanelere ve kamu kurumlarına bile maske üretip ücretsiz gönderdik” diyerek  pandemi döneminde boş durmadık. Yardıma ihtiyacı olanlara pandemi sürecinde erzak yardımı yaptık. Yardım miktarı 30 bin koliyi geçti. Bileklik uygulamasını 65 yaş üstüne başlattık. Çiftçilere destek için 600 ton sebze ve meyve alıp halka ulaştırdık. Süt üreticilerinden sütü aldık işlettik. Kaşar peyniri, kefir, tereyağ üretip halka ücretsiz dağıttık.  Askıda ekmek projesi ile ekmek  dağıtımı yaptık. Tarsus’ta genel bakınca hep ilkleri yaşadık. Şu anda da Covitten korkumuz var. 3. dalga gelir mi diye önlem almak zorundayız.  Gece belediyede nöbetçi var. Bir sıkıntınız olduğunda bize  Alo 153’ den ulaşabilirsiniz. Halk dayanışma ve paylaşmayı bu Covit döneminde çok gördü. Yaptığımız masraflar 2 milyon 350 bin TL’yi geçmedi .  Dağıttıklarımızın miktarı 20 milyon TL ‘yi buldu. Kızılay ile ortak proje yapıp kenar mahalledekilere ve Suriyeli vatandaşlara ulaştırdık. Kaymakamlığın kurduğu Vefa grubunda 20 şoför verdik. 5 tane daha vereceğiz, hem de araç tahsis  ederek. Bir ülkenin ulusal çıkarı ülke insanının sağlığını korumaktır. Boş tarla ve arsaları ekime hazır hale getirdik. Bunlara bugünlerde  tohum ekiyoruz. Üretimle ilgili dinamikleri ortaya koyduk. Bir şehir üretim ve üretim dinamikleri ile büyür”

 Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,   pandemi süreci nedeniyle, zor durumda olan herkese yardımcı oldukları gibi , muhtarlara ve işyeri kapalı olan Kahveci esnafı gibi esnaflara da yardım elini uzatmak için projeler yaptıklarını anlattı.

Kahveci esnaflarının başkanı Halil Şekerci ile görüştüklerini belirterek “Değişik mahallelerde kahvehanesi kapalı olanların  işyerinin bir bölümünü isterse bize vermesini isteyeceğiz. Bu bölümde proje yapıp okuma salonu haline getireceğiz. Bu proje ile kahveci esnafına para aktarma  imkanı bulacağız”

Başkan işsizliği önlemek içinde Tarsus Gıda OSB’de arazi aldıklarını, bu proje ile 15 bin insanın iş sahibi olacağını, ayrıca işsiz kalifiye gençlerin Almanya’daki kardeş kentimiz Langen’e gönderileceğini  anlattı. İl konusu, kedi köpek parkı, çalıştaylar, yeryüzü pazarı, İmar Limited, Emekçi Kadınlar Kooperatifi, Kültür, sanat konularında da açıklamalarda bulundu. Kısaca, başkan Bozdoğan’ın  düşünceleri güzel. Yaptıkları güzel.

Bizler başkanı  izlemeye devam edeceğiz.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI