::
22 Haziran 2024 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

BUTİK OTELLER

20 Nisan 2022 Çarşamba 09:32

Turizm Haftası münasebetiyle Tarsus’un turizm potansiyeline bakmaya devam ediyoruz.

Gerek Turizm Haftasında, gerekse diğer aylarda kentimize azımsanmayacak kadar yerli ve yabancı turist geliyor. Bu gelen turistler bu kentte konaklamadığı için Turizm pastasından pek pay aldığımız söylenemez. Özellikle turlarla gelenler bu kentten sadece su alıp gidiyor. Bunu rehberlere söylediğimizde “Tarsus’unuzda konaklayacak otel yok” diyerek topu taca  atıyorlar. 4 yıldızlı bir otelimiz var. Ama bunların yanında 4-5 tane de Butik Otelimiz var.

ELİF HATUN  KONAĞI (BUTİK OTEL)

Bu konuda özellikle ilk  girişimcilerden biri Yeşim Sancaktar İçgören ve eşi Turgut İçgören ile Seçil  Sancaktar hanımdır. Yeşim hanım ve kardeşi Seçil hanım yıllar evvel Tarihi Tarsus Evleri sokağının girişinde bir konağı Efsus Konak adı altında işletmeye açtılar. Burada güzel işler yaptılar.  Sonra atılım yaparak Şehitkerim Mahallesindeki eski Askerlik Şubesi binasını alıp baştan sona yenilediler ve Tarsus Turizmine kazandırdılar.  Aslına uygun olarak restore ettirilen Elif Hatun Konağı hiçbir dokusunu kaybetmemiş 2015 yılından bu yana misafirlerini ağırlamaya başlamıştır. Elif Hatun konağı; yüzyıllarca sabırla biriken kültürün günümüze taşıdığı bir köprü olarak yeniden yaşama kazandırılma öyküsüdür. Adını, kentin tarihteki isminden almış, 180-200 yıllık mazisini taşlarında, ahşabında barındıran Elif Hatun Konağı, 12 standart odaya sahiptir. Butik Otelin odalarına Tarihteki bazı önemli hatunların isimlerini verilmiştir. Mesela Hürrem Sultan, Nurbanu Sultan, Kösem Sultan, Mihrimah Sultan, Nakşidil  Sultan, Bezmi  Alim Sultan, Safiye Sultan, Malhum Hatun, Devlet Hatun, Gülçiçek Hatun, Hafsa Hatun, Hüma Hatun gibi isimler buradaki odalara verilmiştir.

Alanında önce Efsus Konak, sonra Elif Hatun Cafe, Restaurant ve Butik olarak hizmet veren bu güzel tesislerin işletmecileri Yeşim ve Seçil Sancaktar, başarılı çalışmaları ile ödüllerde kazanmış, adını dünyaya duyurmuştur. Şu sıralarda zaman zaman “Bir Zamanlar Çukurova” dizisinin çekimlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Yani Elif Hatun Konağı, hem butik otel olarak, hem cafe, hem Restaurant olarak Tarsus turizmine önemli katkılar sunmaktadır.

Yine İşletmeci ve turizmci Yeşim Sancaktar İçgören’in kız kardeşi ve en yakın çalışma arkadaşı olan Seçil Sancaktar da  tarihi mekanda sosyal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Düğün, nişan, doğum günü, kına, mezuniyet  günlerini burada yapanlar Tarihle iç içe güzel saatler yaşamaktadır. Tarihsel ve Otantik yapısıyla, rengarenk çiçeklerle donanmış bahçesi ve tarih kokan yapısıyla  Elif Hatun Butik Otel Tarsus’un yüz akı bir turistik tesisi olarak bu Turizm sezonunda da yerli ve  yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Ben Turizm Haftası olması münasebetiyle kaleme aldığım bu yazıya konu olan  Elif Hatun Konağı işletmecileri Yeşim Sancaktar İçgören’i ve  kız kardeşi  Seçil Sancaktar’ı kutluyorum. Keşke herkes Yeşim ve Seçil hanım gibi Tarsus Turizmine böyle güzel katkılar sağlayabilse..

xx

Tarsus’ta Turizme hizmet veren diğer Butik Otellerimiz olan Burhanoğlu Konağı, Marco Paşa ve Nilgün Hanım Konağını da unutmadım. Butik Otellerimizin diğerlerini de yazmaya bir dahaki yazımızda devam edeceğim. Çünkü Tarsus’ta Turizme emek ve hizmet verenleri takdir ediyor, alkışlıyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI