:: 06 Temmuz 2022 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

CEM EVİ

05 Kasım 2021 Cuma 10:48

Cem evi denilince, insanın aklına neler gelir.

İnsanlık gelir, güzellik, sevgi,saygı ve Can’lar gelir.

Ne kadar güzel bir şey değil mi?

Elbette bu güzel camianın bir güzel yöneticisi var.Bu camianın içinden seçilmiş bir başkan ve yönetim var.

Canlarla diyaloğ sevgi ve saygı çerçevesinde Cem Evi idare edilir.

ERDAL TURGUT

Bu Can’ların Tarsus’taki başkanı Erdal Turgut’tur.

Birçok kişi Erdal Turgut’u yakınen tanır. Erdal bey son derece insan sevgisiyle dolu, kalbi insan sevgisiyle atan bir can’dır.

Sineğin kanadını dahi incitmeyecek bir yapıdadır ERDAL TURGUT.

ERDAL TURGUT’un cemiyetçiliği de vardır. Kendisi bizim uzun yıllardır dost hanemizde yer almıştır. Tabi tüm Can’lar bizim kalbimizde gönlümüzde yer almıştır.

Dedik ya?

ERDAL TURGUT hiçbir zaman mütevaziliği elden bırakmaz. Görgü kurallarına, geleneklere sahip çıkar. Kimin bir hastası olsa ERDAL TURGUT oradadır.

Kimin bir cenazesi olsa ilgilenir.

Cem Evinde gereken ne ise yapılır, kurallara uyularak yerine getirilir, cenazenin defni sağlanır, cenaze sahipleriyle acısını paylaşarak ilgilenir.

İşte ERDAL TURGUT böylesine değerli ve düşünceli bir başkandır.

CEM EVİNE MİNİBÜS ALINDI

Başkan ERDAL TURGUT bunlarla kalmaz. Cemiyetin içindedir.

Şu sıralar Cem Evine bir Minübüs aldılar. Bu güzel araç, Malatya’da Sivas’ta olsun, nerede olursa olsun, bir cenaze sırasında istenirse harekete geçer ve cenaze sahiplerini gidecekleri yere kadar götürür getirir. Bu bile önemli bir hizmettir. Bu küçümsenecek bir şey değildir. ERDAL TURGUT’a geçmişte de bugünde hakkını teslim etmek lazım. Sezarın Hakkı Sezar’a dedikleri gibi.

Şu sıralar Cem Evine bir minibüs alınması gerçekten önemli bir hizmettir. Bu araç cenazede olduğu gibi, hastası olanları da, düğünü olanları da taşır.

****

Can’ların ve ERDAL TURGUT’un o kadar güzel çalışmaları varki. Geçen yıl 50-60 tane öğrenciyi Cem Evinde misafir etti. Onlarla ilgilendi. Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte gerekeni yaptılar. Öğrencilere yapılan hizmetler ve sunulan imkanlar küçümsenemez. Bu yılda 25-30 öğrenciyi barındırdılar. Gerekli ihtimamı gösterdiler. Öğrenci velileri olsun, vatandaşlar olsun, Cem evi başkanına ve yönetim kuruluna, destek olan tüm Can’lara teşekkür ettiler.

Bunlar güzel işler. Öğrenciye sahip çıkmak. Cenazesi olana, hastası olana sahip çıkmak gerçekten güzel ve olumlu işlerdir. ERDAL TURGUT bu güzel işlere el atarak insanların iyi gününde de kötü gününde de yanlarında olmuştur.

****

Kolay değil. Hele günümüzde Cemiyetçilik yapmak çok zor.Cem Evi çok büyük bir bina. bu binayı yaptırandan hizmete açık tutandan Allah razı olsun.

Can’ların cenazesi Cem Evinde yıkanıyor, gereken yapılıyor. Cem evinin her zaman kapısı Can’lara açık.

Zamanı gelince HIZIR LOKMALARINI yapıp dağıtıyorlar. Bunu tüm Can’larla paylaşıyorlar. Herkese tek tek telefon açılıp insanlar Cem Evinde toplanıyor.

Muharrem ayında 12 gün oruç tutuyorlar. 12 günlük oruç döneminde ibadetlerini yapan ve oruç tutan tutmayan herkese kapılarını açıp kazan kaynatarak gerekli ikramlarda bulundular. Bunlar kendiliğinden yapılmıyor, elbette beceri ve imkan lazım. ERDAL TURGUT eşiyle dostuyla yönetim kurulu üyesi arkadaşları ile bu işlere el atan bir başkan.

Protokolle olsun, halkla olsun..

Son derece birbirlerine bağlıdırlar.

Dedim ya ERDAL TURGUT, sineğin kanadını incitmez. Kendisi protokole çok yakın biri. Gerek Hızır ayında gerek diğer zamanlarda yapılan etkinliklere protokolü de davet ederek ikramlarda bulunur. O nedenle ERDAL TURGUT’un esnaf temsilcileri ile halkla , Can’larla diyaloğu iyidir. Kendisi aynı zamanda Tarsus Briketçiler, Mermerciler ve Mozaikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın da başkanıdır.

Bence ERDAL TURGUT son derece samimi tatlı dilli güler yüzlü biridir. Yerel yönetimle çalışması uyum içindedir. Herkesle arası çok iyidir. Başarılı ve iyi bir başkandır.

****

Duydum ki, yarın Alevi Kültür Dernekleri Tarsus şubesinin kongresi varmış.Yine Oda Seçimleri de yılbaşından sonra başlayacak.Oda başkanlarının da kongreleri 1 Ocak’tan itibaren başlayacak.Erdal bey yarın Oda başkanları ve Can’larla bir araya gelecek ve sanırım, Cem Evi başkanlığına yeniden seçilecektir. Bu Cem Evinin tüm üyelerine ve Canlara teşekkür ediyorum.Allah kaza bela vermesin. Can’lar Can’dır. Çünkü ben bu Can’ları çok iyi tanıyorum. Allah’ım hepsinin yar ve yardımcısı olsun

Kolay gelsin, yarınki kongreniz şimdiden hayırlı uğurlu olsun.İnanıyorum ki..

SEZARIN HAKKI YİNE SEZARA TESLİM EDİLİR İNŞALLAH..

HERKESE HAYIRLI GÜNLER, HAYIRLI CUMALAR DİLİYORUM.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI