::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ÇUKURCA'DA BİR TARSUSLU

22 Eylül 2022 Perşembe 12:24

 Yeni Eğitim ve öğretim dönemi başladı.

Bir insan hayatında eğitim çok önemli. Bu dünyanın neresinde olursanız olun aynıdır. Türkiye’nin en büyük ilinde de olsanız, Tarsus’ta da olsanız, Hakkari Çukurca’nın bir köyünde de olsanız aynı öneme haizdir.

Güzel yurdumun öyle yerleri var ki, eğitim için imkan yaratılması gereken noktaları var.

Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasından evvel hazırlıklar yapıldı. Okullar boyandı, sıvaları düzeltildi, lavaboları onarıldı. Bahçelerine çiçekler dikildi. Damı akanlar tadilattan geçirildi. Elektrik sistemleri onarıldı ve eğitim kurumları yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır hale getirildi.

xx

Bizler bu bölgede neler yapıldığını, okulların, eğitim kurumlarının yeni döneme nasıl hazırlandığını gördük. Peki  imkanların kısıtlı olduğu, okulların kapalı olduğu yerlerde durum nasıl?

Mesela taşımalı eğitim yapıldığı için atıl kalan eski okulların binası ne durumda?

Kapalı okullara karşı, eğitim alamayan çocukların sıkıntılı durumlarına karşı duyarlı insanlar var.

Mesela TARDOBDER’e gelen bir kadın, iki çocuğunun okul ihtiyaçlarını karşılayamadığını kıyafet ve kırtasiye alamadığını dile getirince başkan Ümran Yıldırım ve arkadaşları kolları sıvayıp adı saklı bu kardeşimize eğitim desteği sağlamıştır.  Bu nedenle Ümran hanıma, dernek yönetim ve üyelerinden Leyla Çakmak , Uğur Uyar, Mahmut Kahraman, Tuncay Yıldırım, Mahmut  Barman, Kader Kutlu, Mahmut Güngör, Ali Telli, Haluk Öner, Halil Saçıkara, Mücahit Emin Polat ve Baba Kırtasiye sahibi Murat Baba kardeşime çok teşekkür ediyorum..

xx

Yine mesela; Tarsuslu İşadamı Şahin Kırbıyık bile Antalya’dan Tarsus’taki  bazı ailelere  eğitim yardımı göndermiştir.

Birde bizim duymadığımız, adının gizli kalmasını isteyenler var.

Eğitime destek veren herkese öncelikle teşekkür ediyorum.

xx

ÇUKURCA’DA ANA SINIFI AÇTIRMAK!

 Düne kadar Tarsus’ta avukatlık yaparken şimdilerde Hakkari Çukurca’da noterlik yapan bir hemşehrimizden bahsedeyim. Şimdilerin Noter ablası İrem Yarpuz, Tarsus’un doğudaki gülen yüzü oldu. Tarsuslu esnaflardan Üstün Tartı aletleri tamir ve bakım servisi sahibi Durmuş Üstün abimiz konuyu bize açtığında o kadar mutlu oldum ki.. Kendisine de teşekkür ederim.

xx

Geçen yıl Noter olarak tayini çıkan ve şu sıralar Hakkari ili Çukurca ilçesinde Noter olarak görev yapan hemşehrimiz İrem Yarpuz, sihirli ellerini doğudaki eğitimin kalkınması için değdirdi. İmkanlarını zorlayarak ve çevresinden de destek bularak Çukurca’da eğitime katkı sundu. İrem Yarpuz Çukurca’da Gündeş Köyü Ormanlı mezrasında bulunan eski harabe bir okulun yenilenmesini sağladı. Ormanlı mezrasında bulunan anaokulu baştan sona yenileyen Yarpuz, buradaki öğrencilerin eğitim almasını sağladı.  Öyle ki okulun  eksikliklerinin tamamlanıp 12 Eylül 2022 tarihi itibariyle eğitime başlaması için kendisi bile eline fırçasını alıp yardım etti.

Ve Anasınıfı yeni döneme yetiştirildi. Çalışmaları ilçe kaymakamı Hasan Kurt tarafından da takdir edilen Tarsuslu hemşehrimiz İrem Yarpuz’a kaymakam desteklerinden dolayı, işçilere ve köylülere de emeklerinden dolayı teşekkür etti.

İrem hanımla telefonla görüştüm. Kendisi bulunduğu ilçenin Gündeş köyü, Ormanlı mezrasında taşımalı eğitimden okul binasının kapalı olduğunu, atıl kalan binayı köylülerle birlikte onarıp Anaokulu olarak kazandırdıklarını söyledi. Bu mezradaki küçük çocuklar Türkçe bilmediğinden, onların ileride ilkokula başladıklarında büyük zorluklarla karşılaşacağını düşünen İrem hanım, anaokulunu eğitime açtırarak bu doğulu kardeşlerimizin çocuklarının hem Türkçe öğrenmesini, hem ed el becerilerinin geliştirilmesini sağlamak için ön ayak olmuştur.

Yapılan çalışmalar, harcanan emek ne kadar kutsaldır ki, insana yapılan önemli bir yatırımdır. İrem hanımın bu işe öncülük yapmasına fırsat sağlayan Çukurca kaymakamı Osmaniyeli hemşehrimiz Hasan Kurt’a ve Milli Eğitim Müdürü Ceyhan Doğan’a, Şube müdürü Osman Taşkın’a da buradan teşekkürlerimi gönderiyorum.

Sağ olun, var olun..

El birliği ile doğudaki imkanı olmayan çocukların eğitime katkı sunduğunuz için sizleri takdir ediyor, alkışlıyorum..

Pilava dökülen yağın boşa gitmediği gibi, eğitime harcanan paralar ve emekler de boşa gitmeyecektir.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI