:: 30 Kasım 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

ÇUKUROVA VE KARAM

19 Mart 2021 Cuma 11:03
Bugüne kadar bu dünyadan niceleri geldi, niceleri gitti.
Bir zamanlar Karamehmetler, Tarsus’a damgasını vurmuştu..
Çukurova fabrikasında 3 bine yakın insan çalışıyordu. Yıllarca bu güzel ve büyük fabrika çalıştı. Bunun bir bölümüne ŞADİ BEY, bir bölümüne KARAMEHMETLER ortaktı.
Sonra ne oldu, yıllar geçti ve her fani gibi onlarda vefat etti.
Birçok insan Şadi Bey ve Karamehmetler’in yanında çalıştı. Çalışma süresi ve sigortası dolanlar emekli oldu ve ömür bitince de vefat etti. Bugün bunların çocukları o günkü emeklilikten yararlanıyor.
Şimdilere bakıyoruz.
Çukurova fabrikası eski binası yıkılıyor. En azından Adana yolu üzerindeki bu Taş binayı onarmak lazım. Çünkü bu bina tarihi bir bina.
Neler geldi neler gitti?
O Çukurova fabrikasının içinde neler oldu neler. Bir ara fabrikalar ikiye çıkmıştı, ama sonraki kriz döneminde ikisi de kapandı.
Kim derdi ki, Çukurova fabrikası bugünkü haline düşecek?
KARAM YAĞ
Yine Karamehmetlere ait KARAM YAĞ FABRİKASI da geçmişte kaldı.
Burada 1500 insan çalışıyordu, mevsimlik işçilerle 2 bini buluyordu çalışan insan sayısı..
Karam Yağ fabrikasının ünü ve ürünleri Türkiye’ye yayılmıştı.
Orada REŞAT KARAMEHMET vefat ettikten sonra bir zaman çalıştı, sonra kapandı.
KARAM YAĞ fabrikasına da kilit vuruldu. Şimdi Karamehmetler’in eski fabrikasının bir bölümü İŞGEM oldu.. Geçmiş dönem Belediye başkanı ŞEVKET CAN, burayı görevde iken TMSF’den satın aldı, Tarsus’a kazandırdı. Burası şu anda belediye bünyesinde…
NELER GELDİ, NELER GİTTİ
Bakın, bugün Tarsus’ta geçmişte insanlara iş ve aş sağlayan iki büyük fabrikayı anlatıyorum.
Biri Çukurova fabrikası...
Diğeri Karam Yağ Fabrikası.
Bu iki kuruluşu da çok kişi bilir.
Zamanında bu iki büyük kuruluş Tarsus ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamıştı. Yıllar sonra ikisi de kapandı..
YIL 1973
Şöyle bir geçmişi hatırlıyorum..
1973 yılında Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçimi vardı. Seçimlerde merhum MEHMET EMİN KARAMEHMET (Samsa Karamehmet’in babası), yine Ticaret ve Sanayi Odasında başkan ALİ HAYDAR EYÜPOĞLU idi. Seçimler yapılıyor, seçimlerde EYÜBOĞLU, işadamı Mehmet Emin Karamehmet’i listeye yazdı .
Bunu öğrenen Karamehmet “Ali, beni listeye yazma” dedi.
Neyse Ali Haydar Eyüboğlu, yinede Karamehmet’i listeye yazdı. Söylemeye gerek yok. Karamehmet, Fabrikatör grubundan seçildi.
TAŞ BİNA
O zaman Ticaret ve Sanayi Odası, Taş binada.
İhtişamlı değil belki, ama o zaman çok güzel buluyorduk biz yine de o taş binayı… Ve sonraki yıllarda o bina neden yıkıldı bilmiyorum. Binanın Kırkkaşık tarafındaki bölümünde bir odada oturuyoruz.
Yıl.1973.. Belediye başkanı olan ALİ HAYDAR EYÜBOĞLU beni o odaya çağırdı. Mehmet Emin Karamehmet de geldi.. Odada üç kişiydik.
ALİ HAYDAR EYÜBOĞLU dedi ki:
“Abi, seni Meclis başkanı olarak düşünüyorum. Ve onursal başkan olarak yazacağım”.
Mehmet Emin Karamehmet ise “Ali, beni Meclis başkanı yapma. Onursal başkanlığa bir şey demiyorum. Ama ben İstanbul’a göçüyorum. O yüzden beni Meclis başkanlığına yazma” dedi.
Eyüboğlu yine de MEHMET EMİN KARAMEHMET’i meclis başkanı seçtirdi.
Karamehmet konuşmasında “Ben istanbul’a gidiyorum, çocuklara dedim ki.. Bugün Tarsus’ta olan JHONN DEERE fabrikasını İzmit tarafına yapacaklardı. Çocuklarıma fabrikayı oraya yapmayın, kefenin cebi yok, kendi memleketimiz olan Tarsus’a yapın dedim.” Böylece Jhonn Deere fabrikasını Tarsus’a yaptırdık.
JHON DEERE FABRİKASI
İşte böyle bu sözler bugün gibi kulaklarımda.
O söz üzerine JHON DEERE fabrikasını şimdi hayatta olan MEHMET EMİN KARAMEHMET ve kardeşi SAMSA KARAMEHMET Tarsus’a yaptırdılar. Tarsus Beydeğirmeni mevkiindeki bu fabrika yıllardır çalışıyor.
Yüzlerce insana ekmek veriyor.
Orada biçer döverler yapıldı, Jhon Deere traktörleri yapılıyor. Sanırım fabrika askeriyeye da çalışıyor. Asker için üretim yapıyor.
Ne mutlu onlara. Nereden nereye?
İşte bundan 48 sene evvelki konuşmaları bugün gündeme getirdik. Allah’ım bizlere sağlık ve sıhhat verdi, bizde bu yazıyı yazdık.
***
Daha sonraki yıllarda Mehmet Emin Karamehmet toplantılara gelmedi. Yerine ben Meclisi yönettim. ALİ HAYDAR EYÜBOĞLU, beni Meclis başkan vekili seçtirdi.. O yıllarda ben gençtim, ilk toplantıyı Mecliste yaptık. Meclisi ben yönetiyorum.
Baktım ki, oradaki herkes benden büyük… Büyük iş adamları, yani benden yaşlı kişiler. Ben Ali abiye “Başkanım beni azat et, ben bu gruba Meclis başkanlığı yapamıyorum. Çünkü hepsi benden yaş olarak büyük. Bu işadamlarının karşısında o kürsüde oturamam. Beni affedin” dedim.
Ali Eyüboğlu “Olmaz” dediyse de ben meclis başkan vekilliğinden istifa ettim, meclis üyesi olarak kaldım. Tekrar seçim yapıldı, Bayram Özışık Meclis başkan vekili seçildi ve meclisi artık Bayram abi yönetti.
İşte MEHMET EMİN KARAMEHMET ile dönemin belediye ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ALİ HAYDAR EYÜBOĞLU ile ilgili geçmiş bir anımı siz değerli Tarsus halkı ve okuyucularımla paylaştım.
İŞTE NEREDEN NEREYE?
Bunları sevgili gençler bilsin, öğrensin diye yazıyorum, sizlerinde dağarcığında kalsın.
Şimdiki değerli TSO Meclis üyeleri, yönetim kurulu üyeleri ve başkanı sizlerde bilin, bu konular dağarcığınızda kalsın.
O dönemlerde TSO da hizmet yapan, meclis üyeliği yapan birkaç kişi kalmıştır. Bu kişileri önceki yönetim ve şimdiki yönetim pek bilmiyordur. Hatta Selam ile vermekten imtina ediyorlar.
Geçmişte görev yapanları onurlandırsanız, bir hatırlasanız olmaz mı? Bu hareket sizi küçültmez, daha da büyütür.
Yukarıda yazdığım isimlerde görevde oldukları yıllarda sizin gibiydiler. Tarsus’ta hükümdar gibiydiler. Kimi belediye başkanıydı, kimileri fabrikatördü. Bazılarının bankaları bile vardı. Mesela Pamukbank bile KARAMEHMETLER ailesinindi. Bugün o banka bile geçmişte kaldı.
Yani… Hepimiz geldik, bir gün gideceğiz. Allah hepimizin , hepinizin yar ve yardımcısı olsun.
Bugün, bir yazı ile neleri hatırladık.
Geçmişi hatırlamakta yarar var. Bunu buradan Ticaret ve Sanayi Odası başkanı ve yönetimine hatırlatıyorum. Buradan Sizlere selam olsun.
HERKESE HAYIRLI CUMALAR DİLİYORUM.
***
GEÇMİŞ OLSUN
Önceki dönem Tarsus Belediye başkanı ŞEVKET CAN’ın Ankara’ya MHP Büyük kurultayına giderken aracıyla kaza geçirdiğini büyük bir üzüntü ile öğrenmiş bulunuyorum. Kendisine ve eşine geçmiş olsun diyorum.Allah hepimizi kazalardan belalardan korusun.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI