::
20 Haziran 2024 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet Can ERDOĞAN Ahmet Can ERDOĞAN

DERDİ OLAN SÖYLESİN

11 Aralık 2020 Cuma 15:20

Dün İnsan Hakları günüydü.

Devletimiz insan haklarını korumak  amacıyla vatandaşların  İnsan haklarına ilişkin ihbar, dilek, talep ve şikayetini çözüme kavuşturmak için Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de İnsan Hakları Kurulu teşekkül ettirmiş.                                                                                         

İnsan hakları kurullarına başvurularını kolaylaştırmak için  de şehrin önemli noktalarına “İnsan Hakları Başvuru Kutuları” koymuş..

Vatandaşının  rahatsızlık duyduğu konularda şikayetlerini bildirmeleri için..

Fakat gelin görün ki başvurular nerdeyse yok...Tam bir bilinçsizlik hakim...Demek ki herkes halinden memnun..

 

Acaba Tarsus’ta  şikayet kutularının boş çıkması üzerine vatandaşları şikayetlerini iletmeleri için kutulara  9. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Yavuz Sultan Selim'in bir şiiriyle davet etsek daha mı iyi olur, diyoruz.

‘’Derdi olan neylesin, derdi olan söylesin, korkuyorsa neylesin, hiç korkmasın söylesin’’

 

NE OLACAK BU METRUKLARIN HALİ?...

 

Tarsus’ta hemen her mahallede bulunan terk edilmiş artık adına metruk mu dersiniz sahipleri tarafından terk edilmiş evler mi dersiniz başta mahalle sakinleri olmak üzere bir çok kişinin tepkisini çekiyor.

 

Artık neredeyse her sokağında tarihi ve yıkık bina görmeye alışık olduğumuz Tarsus’ta, metruk binalar, görenleri hayrete düşürüyor. Terk edilmiş ve metruk halde bulunan ev olduğu dikkatlerden kaçmazken, söz konusu yıkık evlerin fare ve pislik yuvası olduğu ve çevresindeki ev ve işyerlerini olumsuz etkilediği vurgulanıyor. Gerek mahalle sakinlerinin, gerekse işyeri sahiplerinin,  metruk durumda bulunan evlerin bir an önce yıkılması ya da yaptırılmasını istedikleri, ancak yetkililerin olumlu ya da olumsuz hiçbir yanıt alamadıkları dile getiriliyor.

 

Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunca tescilli bina  ilan edilmesi nedeniyle bir çivi dahi çakılamayan  bu binalar adeta  dokunulmazlık zırhına bürünürken, binalara belediyede bir şey yapamıyor, sadece uyarı levhası asmakla  yada  altına bir sac koruyucu koyarak önlem almakla yetinebiliyor.

 

Vatandaşlar  metruk binaların, bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtilirken, konuya duyarsız kalındığının da özellikle altını çiziliyor.

 

Tehlike arz eden metruk evlere el atılması için illa birlerin ölmesi mi gerekiyor?

 

 

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI