:: 19 Ekim 2018 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alev EFE Alev EFE

Diyet ve egzersize rağmen inatçı kilonuzun nedeni cushing olabilir

07 Aralık 2017 Perşembe 11:16

Cushing sendromu hipofiz bezinin böbreküstü bezini uyaran adrenokortikotrop hormonu (ACTH) fazla ürettiği durumlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Cushing hastalığı Cushing sendromunun en sık rastlanan nedenidir. Cushing hastalığına hipofiz bezinin fazla büyümesi (hiperplazi) ya da bir tümör neden olur. Cushing hastalığı olan insanlarda çok fazla ACTH bulunur. ACTH bir stres hormonu olan kortizolün üretimini ve salınımını kontrol eder. Yani çok fazla ACTH demek çok fazla kortizol demektir.

Aslında nadir görülmektedir. Bir yılda milyonda 1-2 kişide ortaya çıkmaktadır. Ancak tanı konulup tedavi edildiği takdirde başta obezite olmak üzere hastalığın ortaya çıkardığı birçok durumda düzelme görülmektedir.

CUSHING SENDROMU BELİRTİLERİ;   Bireyden bireye farklılık göstermektedir.

- Obezite, kilo artması

- Yüzün yuvarlak biçimini alması

- Aybaşı kanamalarında değişiklik

- Kıllanma

- Hipertansiyon

- Deride bere, ezik

- Bitkinlik                                                                 

- Deride çizgiler

- Kas gücünde azalma

- Damar sertliği

-(EKG) değişiklikleri

-Sırtta (ense altı) yağ kitlesi

- Şişlik ve ödem

- Şekere karşı olağan dışı duyarlılık

-Kemik erimesi ve kırılmalar

- Baş ağrıları, Sırt ağrıları

-Yineleyen enfeksiyonlar

-Karın ağrıları

-Ergenlik sivilceleri ile akne

-Kadınlarda kelleşme, saç dökülmesi

Özellikle genç yaşta yüksek tansiyon, diyabet varsa Cushing sendromunu araştırmak gerekebilir. Bu kişiler bir endokrinoloji uzmanına başvurmalıdırlar. Hastalık, bir gece önce gece saat 23.00’de verilen ilaçtan sonra ertesi sabah kanda kortizol düzeyi bakılarak, 24 saat idrarda kortizol düzeyi bakılarak veya tükürükte kortizol düzeyi bakılarak taranmaktadır. Bu testlerden biri veya ikisi yapıldıktan sonra test sonucu pozitif saptanırsa ileri aşama testlere geçilir.

Bu hastalığın tanısı konulduktan sonra yapılan tedavi ile bireyler 6 ay içinde zayıflarlar, diğer bulgular ise 2-12 ay içinde kaybolur. Kan şekerlerinde ve kan basıncında belirgin düşüşler olur. Bireylerin bu hastalıklar için kullandıkları ilaçları kesilebilir. Kemik kaybında düzelme görülür.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI