:: 24 Eylül 2021 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

DUMAN AİLESİNİN İNCE FİKRİ

13 Eylül 2021 Pazartesi 09:16

Bir kızı  geçen yıllardan  Şanlıurfa’da üniversite eğitimi alan, diğer kızı da bu yıl Kütahya’da üniversiteye başlayacak olan bir baba, kara kara düşünüyordu. Çünkü Şanlıurfa’daki evladı yurt çıkmadığı için ev tutup orada kalmış. Bu yıl ev kiraları uçmuş,  fiyatlar ikiye katlamış. Geçen yıl aylığı bin TL olan daireler bu yıl iki kat ücrete kiralanır olmuş. Yine diğer kızı da bu yıl Kütahya’da Üniversiteye başlayacağından  “Yurt çıkması” için dua eden ailenin reisi ne yapacağını şaşırmış.

İki evladı için ayda en az 5 bin TL gideri olması beklenen aile bu durumda o evlatlarını üniversitede nasıl okutsun? Aylık geliri 5 bin TL olan bir aile bunun hepsini öğrencilerine harcasa, kendileri ne yeyip içecek?

Kaldı ki, iki üniversitede çocuk okutup vatana millete hayırlı evlat yetiştirme derdinde olan bu aile ve diğer aileler, ne acıdır ki okullar bitince çocuklarına iş de bulamamakta ve harcadığı binlerce lira buhar olup uçmaktadır. Öğrencilerin dirsek çürütüp kafa yormaları da cabası!

Yani yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal misali.

Çık çıkabilirsen bu işin içinden.

xx

TARSUSLU DUMAN AİLESİ KAPILARINI AÇIYOR

Her yıl yaşanan bu ve benzeri gelişmeler birçok üniversite öğrencisinin ana babasının bilincinde. Zor durumdaki ailelere ve öğrencilere katkı sunmayı kendilerine görev saymış Tarsuslu Duman ailesi yine çok güzel ve anlamlı bir jestte bulunmuş.

Bizim meslektaşlarımızdan olan Tarsus İdmanyurdu basın sözcüsü ve Tarsus Belediyesi basın mensuplarından arkadaşımız Tolunay duman, 2 yıldır tekrarladığı  gönüllü yurt  sağlama işini bu yılda devam ettiriyor.

Duman sosyal medyada paylaştığı duyuru ile zor durumdaki iki üniversite öğrencisine kucak açıyor.

Songül - Tolunay Duman çifti “Duman ailesi olarak her dönem olduğu gibi eğitime katkımıza devam etmek adına geleneksel çağrımızı yineliyoruz...

Tarsus Üniversitesi veya Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi ve Tarsus Teknoloji Fakültesine kayıt yaptırıp eğitim hayatlarını kentimizde sürdürecek olan yurt sorunu bulunan veya ev tutacak durumu olmayan,  gerçekten eğitim görme arzusu içinde olan 2 kız öğrenciyi gerek geçici gerekse kalıcı olarak hiçbir ücret talep etmeden kızımızın odasını onlara tahsis ederek misafir etmeye hazırız. Tabi Ailelerinin onayının alınması şartıyla.. Çünkü, bizde üniversiteli okuttuk ve mezun ettik, günümüz şartlarında öğrenci okutmanın ne denli güç olduğunu biliyoruz, bu da bizim eğitime katkımız olsun” diyerek örnek bir çaba ve girişim sergilediler.

Tek evlatları olan ve üniversiteyi başarı ile bitirip iş hayatına atılan kızlarının odasını, Tarsus’ta üniversite eğitimi alacak iki kızımıza vermeyi taahhüt eden Duman ailesine teşekkürler.

Keşke, Şanlıurfa’da, keşke Kütahya’da, keşke Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de ve  üniversite olan her kentimizde DUMAN AİLESİ gibi öğrencilere evlerini, kalplerini açan, eğitime  karşılık beklemeden katkı sunan aileler  olsa ve çıksa…

Sanırım o zaman hayat daha güzel olacak.

Üniversitede öğrenci olmak ve öğrenci okutmak daha kolay olacak..

Duman ailesinin örneklerinin çoğalması en büyük dileğim.

NOT: Duman ailesiyle görüşmek isteyen olursa, beni 0533 324 8800 nolu telefonumdan arayabilir.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI