::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

EN RENKLİ, EN TATLI, EN LEZZETLİ VE EN GÜZEL SEÇİM

16 Şubat 2022 Çarşamba 09:13

Tarsus’ta 20’ye yakın  Esnaf  Odası  ve 2 Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi faaliyet gösteriyor. Normal olarak 4 yılda bir seçim yapılan odalarda 2022 yılı Ocak-Mart döneminde odaların seçimlerinin yenilenmesi gerekiyordu.  Lokantacılar Odası dışındakiler kongreleri Ocak ayında yaptı. En son  Lokantacılar Kebapçılar ve Pastacılar Odası’nın yapılan olağan genel kurul toplantısı da 5 Şubat’ta yapılarak maraton tamamlandı. Daha önce  kurulmuş olan Kuyumcular Odası ise geçen dönem üye sayısının 100’ün altına düşmesiyle  kapanarak Madeni Sanatkarlar Odasına iltihak etmişti.

Velhasılı 2022 yılı itibariyle Tarsus’ta 18 Odanın kongresi yapıldı. Bu seçimlerde 17 başkan yerini korurken sadece geçtiğimiz aylarda vefat eden Elektrik Teknisyenleri Odasının başkanı değişti. Şehmus Mahsun Karataş; Elektrikçilerin yeni başkanı oldu. Öncelikle tüm oda başkanlarına hayırlı olsun diyorum.

Tarsus’ta  yapılan genel kurulların yüzde 90’ına Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer de katılarak divan başkanlığı yaptı..

Yeni dönemde  Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Alper Deniz;  Marangozlar ve Mobilyacılar Odası Başkanı Doğan Kocabaş; Terziler Odası Başkanı Nevzat Topacık;  Kasaplar Odası Başkanı Nail Uçak; Kunduracılar Odası Başkanı Ersin Deveci,  Seyyar Sabit Tuhafiyeciler ve Züccaciyeciler Odası Başkanı Hüseyin Özkır,  Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Erdoğan Yalçın,  Biriketçiler ve Karocular Odası Başkanı Erdal Turgut, Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Cumali Taş,   İnşaat Malzemeleri Satıcıları-Tenekeciler –Camcılar Odası Başkanı Mustafa Güçyetmez,  Madeni Sanatlar Odası Başkanı Kaplan Kiltaş ; Servisçiler Odası başkanı Mehmet Tıraş; Şoförler Odası başkanı Duran Şen, Fırıncılar Odası başkanı Suat Yaşar, Kahveciler Odası başkanı Halil Şekerci, en sonra da  Tarsus Lokantacılar, Kebapçılar ve Pastacılar Odası başkanı Ali Tavman yerlerini korudu. Sadece Elektrik Teknisyenleri Odasının başkanı değişti. Yeni başkan Şehmus Mahsun Karataş oldu. Tüm başkanlara hayırlı olsun. Bu kongrelerin çoğuna ev sahipliği yapan Tarsus 1 Nolu EKK Başkanı Mahmut Şahin’e oda başkanları teşekkür ediyor.

Bunları biliyorsunuz ama; birde ben resmiyet kazansın diye konuyu  köşeme aldım.

xx

LİSTESİ OLAN VARMI?

2022 yılı  Esnaf Odaları seçimlerinde  bence en çekişmeli seçimler Kasaplar Odası ve Elektrik Teknisyenleri Odasında yaşandı.  Ama en renkli seçim ise  Lokantacılar Odası seçimi idi.

Divan Başkanlığını Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer yaparken seçimlere geçilirken Başkan Talat  Dinçer sordu:

“Elimde bir liste var. Mevcut başkan Ali Tavman tekrar aday. Başka listesi olan var mı”

Arkalardan bir ses duyuldu.

“Var başkanım”

Züccaciyeciler Odası Başkanı Hüseyin Özkır elinde bir liste ile divanın önüne geldi. Kendisi aynı zamanda  Cafe, restaurant, çay bahçesi türü işletmesi olduğu için Lokantacılar Odasına üye. Dolayısıyla seçime gelebilir ve liste çıkarabilir. Ama aynı zamanda  Züccaciyeciler Odası başkanı olunca gözler Hüseyin Özkır’a çevrildi.

Listeyi alan Divan başkanı isimleri okumak üzereyken Ali Tavman divana gelip başkanın arkasından merakla listeye baktı. Sanırım o sırada kalbi küt küt atmıştır. Oysa  bildiği kadarıyla başka liste olmaması lazımdı. Ancak rakip liste çıkarsa  birlikte seçime girecekti. Diğer odaların (Kasaplar ve Elektrikçiler dışında) rakipli liste olmayınca seçimler sade ve sönük geçti. Ama Lokantacılar Odası seçiminde “Listemiz var”  denilince yaşanan heyecan bile görülmeye değerdi. Dinçer;  listedeki isimleri okuyunca durum anlaşıldı. Bu listedeki isimler kongreye katılan misafirlerin  isim listesiydi. İkinci liste olayı ileşakayla karışık seçime biraz olsun renk geldi, Ali Tavman başkan yeniden seçildi ve çıkışta da katılımcılara döner, ayran, halka tatlı ikram ederek ağızlarını tatlandırdı. Böylece en tatlı en lezzetli ve en renkli kongreyi yaşamış olduk.

Böylece 4 yıl aradan sonra 2022 seçimleri Tarsus’ta kazasız belasız ve güzel bir şakayla sona erdi. Tüm başkanlara  önümüzdeki 4 yıllık görevlerinde başarılar diliyorum.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI