:: 19 Ekim 2019 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

EYÜPOĞLU'NUN ADI

18 Haziran 2019 Salı 09:25

Tarsus Eski Belediye Başkanlarından Ali Haydar Eyüboğlu’nu eski nesil yakından tanır. Geçen yıl vefat eden Ali Haydar Eyüboğlu’nu rahmetle anıyoruz.

Kendisini eskiler gibi, yeni belediye başkanları da unutmaz.

Ben geçen yılda sormuştum. “Eyüboğlu’nun adı bir yerlere verilmeyecek mi?” diye.

Müjdeli haberi yeni belediye başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan verdi.

Telefonla bana ulaşan sayın Bozdoğan, Tarsus’a bu kadar hizmeti bulunan eski belediye başkanlarından Ali Haydar Eyüboğlu’nu elbette unutmadıklarını söyledi.

Ali Haydar Eyüboğlu sırasıyla Borsa, Ticaret Odası başkanlığı, Belediye başkanlığı ve en sonunda da Milletvekilliği yapmış bir hemşehrimiz. Tarsus’ta bu kadar değişik ve üstün görevlerde bulunan başka  biri yok.

Tarsus’a ilk asfaltı getirip yollarımızı kaplayan da Ali Haydar Eyüboğlu’dur.

Tarsus’ta en çok yol açan da belediye başkanlığı döneminde Ali Haydar Eyüboğlu’dur. Adana-Mersin-Tarsus arası caddeyi genişleten ve çift şerit yapan da Eyüboğlu’dur.

Tarsus Parkının önünden Kleopatra kapısının önüne kadar olan o güzel yolu da açmıştır. Donuktaş, (eski SSK) şimdiki adıyla Tarsus Devlet  Hastanesi arasındaki yolu da açmıştır.

Yolları asfaltlayan Ali Haydar Eyüboğlu’dur.

Ben TRT Çukurova Radyosu Adana’da kurulurken ilk muhabiri olduğum için o yıllara şahidim.

Ali Haydar Eyüboğlu’nun o yıllar en yakınında olanlardan biriydim. Ben ve Gazetemiz kurucusu Mustafa Erdoğan bunlara şahidiz.

Mustafa Erdoğan’ı geçmiş yıllarda Ticaret Odasına seçtiren de Ali Haydar Eyüboğlu’nun kendisidir.

Ali Haydar Eyüboğlu vefat ettiği yıla kadar beni  ikamet ettiği İstanbul’dan sık sık arardı. Hatta bazen İstanbul’a davet eder, orada kalırdım, kendisiyle de görüşürdüm. Tarsus’a gelişinde ise mutlaka yanımıza uğrar gününü bizim işyerimizde geçirirdi.

Ama o büyük insanın son yollarında İstanbul’daki evinde yatılı misafiri olmuştum. Kendisiyle geç saatlere kadar hep Tarsus üzerine konuşurdum.

Kendisinin isteği ile ben ona “Ali abi” diye hitap ederdim. Bir gün “Ali abi, senin Tarsus’a çok hizmetin var. Ama senin yaptığın hizmetlerin yarısını bile yapmayanların adı bir yerlere verildi. Senin adın niye bir yerlere verilmiyor” diye sordum.

Cevabı “Benim kökenim Diyarbakır’dır. Ailemizle birlikte Çiçekli, Badras, Yaramış, Çatalca, Ağzıdelik gibi köylere doğudan gelip yerleşmişiz. Gün geldi ırgat olduk. Gün geldi ağa olduk, okuduk. Borsa ve Ticaret Odasına başkan oldum.Tarsuslular beni belediye başkanı olarak da seçti, sonra milletvekili de yaptı.”

Ali Haydar Eyüboğlu bunları anlatırken aklıma Ahmet Arif’in yazıp Ahmet Kaya’nın bestelediği “Diyarbakırlıymış, adı bahtiyar, suçu saz çalmakmış öğrendiğim kadar “şarkısı geldi. Demek ki Ali Haydar Eyüboğlu’nun suçu Tarsus’a hizmet etmekmiş.”

Kendisi  diğer belediye başkanlarından Sait Polat’ı da överdi. “Sait bey bu kente çok hizmetler yaptı. Tarsus’u trahomdan kurtaran tozlu yollara beton döktü. Ben de başkanlığım yıllarında ilk asfaltı getirip yolları asfalt yaptım” derdi.

Bu yazımın sonunda ben de mantığıma vurarak Tarsus’ta Ali Haydar Eyüboğlu’nun adının mutlaka güzel bir tesise verileceğini umuyorum.

Bu haksızlığı giderecek olan da şimdiki başkan Dr. Haluk Bozdoğan’dır. Bozdoğan’a Ali Haydar Eyüboğlu’nu unutmadığı için şimdiden teşekkür ediyorum.

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI