:: 07 Temmuz 2022 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

FIRSATÇILAR!

25 Şubat 2022 Cuma 09:15

Yine fırsatçılara gün doğdu.

Dolar dünden beri bir hayli yükseldi. Bir gün önce 13.500 iken dün köşemi yazdığım saatlerde 14.500 civarına çıktı. Yani bir TL çıktı. Altın deseniz tam fırladı.

Fırsatçılara gün doğdu. Ellerindeki ürünlere de zam yaptılar.

Çarşıya çıktım..Baktım 1 kg. kaysı 150 TL olmuş.

Bir kg tulum peyniri 100 TL oldu.

Bir kg. börülce 30 TL’ye, 1 kilo pirinç 25 TL’ye çıkmış.

Gel de pirincin taşını ayıkla..

Zam üstüne zam.

Demirden tutun çimentoya inşaat malzemelerine yiyeceklere, her şeye zam..

Ne olacak halimiz?

İnşallah olmaz..

Ama eli kulağında..

BUGÜN YARIN YİNE AKARYAKITA ZAM GELECEK.

Fırsatçılara gün doğuyor.

Denetim pek yok.

Güya tarım bölgesindeyiz. Maydonoz çok ama bir tutam maydonoz 3-4 TL olmuş. Bundan bir yıl evvelki demetler yok. Şimdi maydonozu üçe bölmüşler. Bazı bağlarda 3-4 tutam maydonoz vardı. Diyecek söz bulamıyorum.

Ne yazalım. Yazacak şey çok ama nafile.

Allah’ım fırsatçılara vicdan merhamet versin.

Yenisini almadan tezgahtaki mala bile zam yapıyorlar.

NERDE KALDI O ESKİ GÜNLER?

Evet, nerede kaldı eski günler..

Nerede kaldı eski samimiyetler?

Nerede kaldı eski güzellikler?

Nerede kaldı eski siyasiler?

İşte bugünlerde böyle....

Her şey geride kaldı.

Allah can sağlığı verince her şeyi yaşayıp görüyoruz.

Değerli okurlar. Bugün yazı akışımı biraz değiştirdim.

Yıl 1982..

1980 askeri harekatı ile partiler kapatılmıştı. Siyaset iki yıl yasaklanmıştı. Sonra 1982 yılına gelinince partiler tekrar kuruldu. O sıralar Türkiye genelinde Anavatan partisi kuruluyor. Türkiye genelinde ilgi var, ama Tarsus ilçe teşkilatını kuracak kimse yok. Niye yok?

Askeri idareden herkes korkuyor ve partinin ilçe teşkilatını kurmak istemiyor.O sıralar bir delikanlı çıktı ortaya..

MAHMUT KAHRAMAN, ANAP İLÇE TEŞKİLATINI KURUYOR!

Mahmut Kahraman, Anavatan Partisi Tarsus ilçe teşkilatını kurdu, 1982 yılının son aylarıydı. O dönem partiyi kurup canlılık getirdi. Şimdiki 100. Yıl Çarşısının içi hal idi. Mahmut Kahraman komisyonculuk yapıyordu. Dükkanına insanlar akın akın gelmeye başladı. Müstahsillerle iç içe olan Kahraman bu arkadaşlarını partiye gönüllü üye yaptı. O zaman Anavatan Partisi böyle doğdu Tarsus’ta..

Ardından 1983 yılında genel seçim yapıldı.

ANAP bölgede birinci parti çıktı. O dönem milletvekili adayı olarak Avukat İBRAHİM AYDOĞAN’ı Tarsuslular olarak meclise gönderdik.İşte o dönemler böyle geçti.

Anavatan Partisi ilçe başkanı MAHMUT KAHRAMAN’ın altında nar çiçeği rengi uzun BICIK marka bir otomobil var. Herkes Kahramanın etrafını sardı, yönetim oluştu. Samimiyet ve dostluk başladı. Kahramanın tatlı dili güler yüzü ile insanlar akın akın geldi. Makam mevkiinde Çayan Tarımın yan tarafındaki binanın üst katı tutuldu. Turgut Özal da o dönem Tarsus’a gelince partisinin önünde konuştu.

Anavatan Partisi ilçe başkanı Mahmut Kahraman, ilçe teşkilatını kurup mahalle mahalle köy köy gezdi. Partisini tanıttı büyüttü ve şahlandırdı.

1984 yılında yerel seçimler yapıldı..

Ve Tarsus Belediyesinin kazanılmasında Anavatan Partisi ilçe başkanı Mahmut Kahraman büyük emek sarf etti. Partisinin adayı VEYİS KEMAL ERDEM belediye başkanı seçildi.Kahraman ile el ele tutuşup birlikte seçim gezileri yaptık. Benimde o dönemler Partide emeğim vardı.

Mahmut Kahraman işini bile partisi uğruna ihmal etti. 1984 yılından sonra 1985 yılının sonu yada 1986 yılının başlarında ilçe başkanlığını bıraktı.

İşte siyaset böyle bir şey.

NOKTA!

YİNE BAŞKANIM DİYORLAR!

Mahmut Kahraman, ilçe başkanlığını bıraksa da başkanlık ünvanını sevenleri sürdürdü..

Her gittiği yerde daha sonra da ilçe başkanı gibi karşılandı.

Bugün bile kendisine partililer, tanıyanlar ve sevenleri “ Başkanım” diye hitap eder.. Mahmut beyin siyasetteki yıllarda yani o dönem en büyük yardımcısı kız kardeşi

HATİCE KAHRAMAN’dır. Kardeş bağları hiç kopmamış ve bugün bile iyi geçiniyorlar. Keşke her kardeş böyle olsa.

Benim Mahmut Kahraman ile dostluğum1980 öncesi de vardı. 1982’de Anavatan partisi Tarsus ilçe başkanı oldu, daha çok samimi olduk.

OĞLUNUN ADINI BİLE ÖZAL KOYDU!

Mahmut Kahraman’ın görevde olduğu yıllarda bir oğlu dünyaya geldi. Anavatan partisinin lideri TURGUT ÖZAL’ı çok sevdiği için oğluna ÖZAL adını koydu.

Hatta bu minik ÖZAL KAHRAMAN’ın kivresi bile TURGUT ÖZAL oldu. Bilahare Turgut Özal Tarsus’a geldiğinde küçük ÖZAL’ın kirveliğini yaptı.

Bizim Mahmut Kahraman’la dostluğumuz hiç bozulmadı, bir zerre kadar kopmadı. O zamanlar birlikte parti binasını açar kapatırdık. Akşamları da mutlaka toplanırdık. Rahmetli YILMAZ ÖZŞEKER, Anavatan Partisinden belediye meclis üyesiydi. RAHMİ TUŞAV gibi arkadaşlar partiye gönül vermiştik. O dönem başkomiseri Erhan,Basri ve İsmail beyler hep beraber otururduk. O zamanlar samimiyet vardı, güzellik vardı. Her şey bir aradaydı.

Anavatan Partisi ilçe başkanı Mahmut Kahraman’ın tatlı dili güler yüzü herkesi bir araya getirirdi. Kendisi yine eski hal içinde uzun yıllar komisyonculuk yaptı. Müstahsillere elinden gelen yardımı yaptı. Sonra Yeni Hal’e taşındı ve kısa süre önce komisyonculuğu bıraktı.

Şu sıralar, Tarsus Şelale Oteli önünde bulunan yazıhanesinde dostlarını ağırlıyor, güzel ve tatlı sohbeti orada devam ediyor.

Mahmut Kahraman evlatlarını okuttu, yetiştirdi. Onlarda bugün güzel yerlerde görev yapıyor. Evlatlarının mürüvvetini görüyor. Allah’ım herkese böyle hayırlı evlatlar versin.

SÖZÜN KISASI…

Anavatan Partisi ilçe başkanı MAHMUT KAHRAMAN dostluğa arkadaşlığa çok önem veren bir kardeş. Yeter ki size inansın güvensin, sizi bırakmaz.

Bir dost ve arkadaş olarak herkese yardım eder..

İŞTE BÖYLE!

Mahmut Kahraman, Anavatan Partisi ilçe başkanlığı döneminde sade vatandaşlara bile çok yardımcı oldu.

Hizmetleri, dostluğu unutulmuyor.

1982 yılından gelen bir çaba, gayret ve bugünlere geliş. Yaptıkları hizmetleri akıllarda. Elbette unutulmuyor.

Benim de kadim dostum olan Mahmut Kahraman ile zaman zaman bir araya geliyoruz. En samimi arkadaşlarından birisi de eski gazeteci kardeşlerimizden MERİH ÖZYAŞAR.. Merih’le Mahmut Kahraman’ın dostlukları bugüne kadar hiç bozulmadı ve birbirlerini çok seviyorlar. Bir kardeş olsa bu kadar yakın olmaz.

Yine bir başka dostu galerici HASAN AKÜZÜM..

Hasan beyde şu sıralar galericiliğin yanı sıra Tarsus idmanyurdu yönetiminde.. Kahraman, arkadaşı Hasan Aküzüm ile gece gündüz ayrılmayan eski bir dosttur.. Arkadaşlıklarına dostluklarına hiç zarar gelmemiştir.

Mahmut Kahraman, İLK Ailesine de yakın.. Yine en yakın dostlarından birisi CHP eski ilçe başkanı ve Tarsus İdmanyurdu Asbaşkanı ALİ İLK ve kardeşi BİLAL İLK…

Dostlukları hiç bozulmamıştır. Allah samimiyetlerini hiç bozmasın. Mahmut Kahraman’ın arkadaş ve dost grubu o kadar çok ki.. Hepsi de can dostlar..Bugün bir bölümünü yazdım. Hepsini yazsam sayfalar almaz.

Daha da ne diyeyim ki?

Bugün biraz geçmişten bugüne anılarımızı yazdım. 40 yıl evveline gittim. Mahmut Kahraman kardeşim ve dostlarını anlattım. Şöyle bir geriye dönüp bakınca..

Hey gidi günler hey! demeden geçemiyor insan.

Kalın sağlıcakla..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI