:: 24 Eylül 2021 Cuma

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

GAZETECİ MİSAFİRLERİMİZ VE BİZİM MESLEĞİN SORUNLARI

04 Ağustos 2021 Çarşamba 18:39

Tarsus’tan MEDYAD’ın (Medya Mensupları Derneği), Mersin’den MGC’nin (Mersin Gazeteciler Cemiyetinin) üyesi olduğu  Türkiye Gazeteciler Federasyonunun başkan ve yönetim kurulu  üyeleri birkaç gündür aramızdalar

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Başkan vekili Cafer Esendemir, Genel Sekreter Yardımcısı Levent Altun ve Mali Sayman Derya Akbıyık, Tarsus Medya Mensupları Derneği’nde misafirimiz oldular. MEDYAD Başkanı Okan Çalışkan, yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyesi gazetecilerle mesleki konularda görüş alışverişinde bulunulurken, bizim mesleğin sorunlarının dağları aştığına genel başkanın sözleri ile bir kez daha şahit olduk.

Başkan Karaca’ya ilk sorduğumuz ulusal ve yerel basının Pandemi sürecinden nasıl  etkilendiğiydi. Başkanın verdiği bilgiler  tüylerimizi ürpertti.  Çünkü 2 yıla yaklaşan sürede , ulusal basının olduğu gibi yerel basının da ekonomik olarak çok zor günler yaşadığına natım oldu. Son 2 yıl da pandemi sürecinde 245 gazetenin kapandığını 5 ulusal  bazlı gazete açıldığını, yine aynı sürede koronadan 40’ın üzerinde gazetecinin  hayatını kaybettiğini, şu anda tüm basın mensuplarının hakkı olmasına rağmen yüzde 90 oranında  Covid 19 aşılarının yapıldığını  ifade eden başkan Karaca’yı en çok üzen ise gazetelerin kapanması, gazetecilerin işsiz kalması, evine ekmek götürememesi, birde son çıkan tasarruf tedbirleri... İnşallah bi tasarruf tedbirleri en kısa sürede kalkar.

İNTERNET GAZETECİLİĞİNİN YASASI ÇIKMALI

Karaca, internet medyası konusunda  görüşlerini dile getirdi. Başkan Karaca “’Elbette internet çağında daha hızlı haber vermek için günün şartlarına uymak gerekir. Ama bizdeki internet gazeteciliği (gerçek gazetelerin internet siteleri) dışında yapılınca bizim mesleğin yüzkarası oluyor. 300-500 TL veren alan adı alıyor ve internet sayfası açtırıp gerçek gazetecilere zarar veriyor. Bu konuda bir düzenleme yapılmalı ve acilen internet gazeteciliğinin de yasası çıkarılmalıdır. Birde hükümetin tasarruf tedbirleri kapsamında aldığı karar en çok yazılı basına zarar vermektedir.  Basına destek çıkan belediye başkanlarının da önü kesilmekte dolayısıyla gazetelerin kapısına kilit vurulmaktadır. Tasarruf tedbiri adı altında önü kesilen basına vurulan bu darbe kararından vazgeçilmelidir.  Son 2 yılda 1800 resmi ilan alan gazeteden yarısı kapandı yada birleşti.  Yerel bazda ilçe gazeteleri daha da zor durumda kalmıştır. Çünkü ilçelerde resmi ilan alan gazetelerde  işveren dışında  kadrolu 3 kişi çalışmakta, gelir gideri karşılamamaktadır. ’’ diyerek konulara açıklık getirdi.

Karaca dünyada artık en tehlikeli il üç meslek arasına basının da girdiğini anlattı ve Sağlıkçılar, Emniyet mensupları ile gazetecilerin büyük zorluk ve tehlike altında görev yaptıklarının altını çizdi. Gerçekten de bizim meslek güzel, heyecan verici ama maddi kazanca gelince en kıt geliri olan mesleklerden biri. Üstelik birde  Emniyet mensupları gibi, salgına cansiperane karşı koyan sağlıkçılar gibi, tehlike içinde.. Hem hastalık kapma, hem de canlarını her yerde ve ortamda tehlikeye atma bakımından bizim meslektaşların gerçekten işleri zor. Son günlerde çıkan orman yangınlarında da yine  kendini tehlikenin kucağında bulan gazetecilerdir.

GAZETECİLİK BİZİM SEVDAMIZ

Tüm bunlara rağmen birde işini kaybeden, işyerini kapatan, sektörde hak ettiği yere gelemeyenler var. Tüm bunlara rağmen ben dahil, gidip başka bir iş yapmayı düşünmüyoruz. Çünkü bu sektörde mürekkep yalayanlar, meslek aşkını ön planda tutup bu sevdadan vazgeçemiyoruz.

Bizim sevdamız da böyle bir şey..

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI