:: 15 Mayıs 2021 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAŞKANLAR

04 Kasım 2020 Çarşamba 09:38

Bugün  yine  geçmişten bahsedeyim.

Geçmişten bugüne  tam 11 belediye başkanı ile çalıştık. Doktor HALUK BOZDOĞAN hariç, çünkü kendisi ile çalışmaya devam ediyoruz.

Bugün aramızda olmayan başkanlara Allah'tan rahmet diliyorum, aramızda olanlara sağlıklı ömürler temenni ediyorum.

1960'lı yıllardan sonra SAİT POLAT ile kısmen çalıştık. Ben o zamanlar her ne kadar Nacarlı'da esnaflık yapmışsam da, tüm çalışmalarımız yine Tarsus'ta idi. Polat da o dönem Tarsus'a bağlı olan Nacarlı'ya çok gelip gitti. Polat'a Allah'tan rahmet diliyorum

 

EYÜBOĞLU DÖNEMİ

Sonra 1968 yılında ALİ HAYDAR EYÜBOĞLU belediye başkanı oldu. Ali Haydar Eyüboğlu, Belediyeyi Sait Polat'tan devraldı. Polat kıratla mahalleleri gezerdi. Kıratı bayraklarla süslerlerdi.  Daha  sonra gelen Ali Haydar Eyüboğlu ise Volsvagen aracı ile mahalleleri gezerdi.

EYÜBOĞLU DÖNEMİ

Baştarafı 1'de- Ali Haydar Eyüboğlu iki dönem belediye başkanlığı yaptı. 1968-1973, ve 1974-1977 dönemi. Sonra 1977 yılında  CHP'den milletvekili oldu. TBMM'ye girdi.

Ali Haydar Eyüboğlu'nun emeği ve hizmetleri çok. Bunları ileriki günlerde yazacağım. Kendisi ayrıca 3 dönem Ticaret ve Sanayi Odası Meclis başkanlığı yaptı. Hem de belediye başkanıydı. Bizlerde kendisiyle çalıştık. Hem de çok çalıştık. Allah kendisinden razı olsun.  Ali Haydar Eyüboğlu  ile TSO'da ve belediyede birlikte çalıştık. Ben o zamanlar  Tarsus  Bakkallar ve Bayiler (Derneği)  Odası başkanıydım, ayrıca siyasetle uğraşıyordum.

Ali Haydar Eyüboğlu'nu sayfalarca yazsam bitmez.

Gelelim, 1977 yılına. Eyüboğlu milletvekili olunca o tarihde Av. DERVİŞ SEFA ÖZŞENOĞLU belediye başkanı oldu. O dönem Türkiye'de anarşi hortlamıştı. Yani o sıralar belediye   başkanlığı yapmak  zordu.

Ama Özşenoğlu yine de iyi belediye başkanlığı yaptı. 1980'a kadar Tarsus  adeta yanıyordu. 1980 yılı  12 Eylül tarihine kadar belediye başkanlığı yaptı . İhtilalle başkanlığı noktalandı. Onunla da çok çalıştık, yani mazimiz çok. O yıllar hep böyle en hızlı dönemlerimizdi. Bizde esnaftık, esnafların sıkıntı ve sorunları ile uğraştı. 

ÖZŞENOĞLU'na da Allah rahmet eylesin.

 

12 EYLÜL DÖNEMİ

12 Eylül'de düdük çaldı ve siyaset bitti. Demokrasi bitti,  Tarsus Kaymakamı olan NİZAMETTİN GÜVEN, sıkı yönetimce belediye başkanlığına atandı.   Güven, 1 yıla yakın kaymakamlıkla belediye başkanlığını birlikte yürüttü. bizim kendisi ile iyi diyaloğlarımız oldu. Biz esnaf temsilcisi olduğumuz için bizden çok fikirler aldı. Kendisi  Tarsus esnafına yardımcı oldu. Bu nedenle kendisini esnaflarımız iyi bilir, bende bugün hak dünyasında olan NİZAMETTİN GÜVEN'e Allah rahmet eylesin diyorum.

 

EMEKLİ ALBAY

Bir yıl sonra belediye başkanlığına emekli albay HANİFİ KÖRTİMUR atandı.

HANİFİ KÖRTİMUR, Tarsus'ta harikalar yarattı. Kendisi ile sürekli esnaf sorunlarını görüştük. O sıralar kendisi dükkan darabalarını maviye boyattı. Yani 38-40 yıl evvel her taraf maviye boyandı.   Şu anki antik yolun orada Cumhuriyet alanı vardı. Burada seyyar satıcılar vardı. Ama o güne kadar bağırıp çağıran seyyar satıcıları bir gecede kaldırdılar.  Bugün olsa orayı  kaldırmak zor olurdu. Keşke öyle kalaydı.

Şu anda Tarihi Park o dönem çok turunç ağacına  ev sahipliği yapıyordu. Yeşilyol'da yine çok turunç ağacı bulunuyordu. Bunların hepsini toplatan  Hanifi Körtimur, o sıralar limonu yasak etti. Tüm kebapçı ve lokantalar limon yerine turunç kullandı. Bu durum sıkıyönetim komutanlarına şikayet edildi. Hanifi Körtimur, iyi niyetliydi, ama siyaseti bilmiyordu. “Benim arkamda sıkıyönetim komutanı var” derdi. Kendisiyle tatlı münakaşalarımız oldu. O dönem Zabıta müdürü olan DANIŞ GÜNYIL ile de birlikte çalıştık.

HANİFİ KÖRTİMUR döneminden sonra İsmail Batmaz belediye başkanlığına getirildi.

Geri kalan 6 belediye başkanımızla ilgili yazım Cuma günü.. Bugün bana ayrılan yer doldu. Bu yazdığımız ve tarihe ışık tutan yazılarımızı kimse küçümsemesin.

Bilhassa gençler.. bizi takip edin. Gazetemizi bulamayanlar, internetten, sosyal medyadan bizi takip etsin.

Geçmişini ve tarihi bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer. Gençler tarihi iyi öğrenin.

Ben iki ihtilal gördüm. 1960 ihtilalini gördüm. 27 Mayıs'ı, 12 Eylül'ü gördüm. Allah bize güç kuvvet verdi ve bugünlere geldik

Dostlarımızın duaları, Allah'ımın yardımı ile bugün yaşıyoruz. Alnımız açık başımız dik bu kente hizmet etmeye devam ediyorum.Siz Allah deyin, her şeyi Allah'tan isteyin yeter. Allah 'ım kimseyi darda bırakmasın.

 

AYHAN ORAN'A GEÇMİŞ OLSUN

Değerli dostum, abim Av. AYHAN ORAN'ı herkes tanır.. 1960 yılından beri beraber çalıştığımız, zaman zaman benim   vekilim olan değerli hukuk insanı, Ayhan Oran bir müddet evvel bay pas ameliyatı geçirdi. Sonra aniden rahatsızlanarak Mersin Üniversitesinde tedavi oldu. Geçen gün evine gelerek istirahatına bakıyor.

Kendisi geçmişte Ankara'da Barolar Birliğinde uzun yıllar görev yaptı. CHP'de ilçe başkanlığı yaptı. temsilciliği yaptı. Tarih gibi bir bilgiye sahip, değerli bir hukuk ve siyaset adamı..

Değerli abime bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Allah'ım herkese sağlık ve sıhhat versin. Ayhan  abime de Allah'tan hayırlı ömür ve sağlıklı yarınlar diliyorum. Biran evvel iyileşip aramıza dönmesini temenni ediyorum..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI