::
17 Haziran 2024 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

Genç Bakış , Büyük Ustalar Tarsus portreleri projesi

10 Mayıs 2024 Cuma 09:05

Eğitim ve öğretim hayatımızda günler, aylar yıllar geçtikçe öğrenciler ve öğretmenlerin ufku daha da genişliyor.

Okullarımızda (ilkokul olsun, ortaokul, lise olsun, hatta fakülte ve üniversitelerde olsun) öğrenciler daha çok şey öğreniyor. İnternet  ve bilgisayar çağını yaşadığımız yeni yüzyılda özellikle 2000 yılından sonra girdiğimiz Milenyum çağında öğrenciler daha şanslı..

Çünkü öğrenciler eskiden sorarak öğrendiklerini, artık internetten kendileri araştırarak veya gezip görerek daha kolay öğrenebiliyorlar.

2000 yılına girdiğimiz dönemlerde okulların “Okul gazetesi”, veya “Okul Dergisi” çıkarmaları bile önemli bir çalışmaydı. Kimi okulda “Duvar gazetesi” yayınlıyordu. Bunu yapanlar hala vardır günümüzde. Ancak bu gibi projeler artık rutin kaldığı için öğrencilerin yurtdışına açılmaları, yabancı ülkeleri gezip konuları bizzat yerinde görmeleri de alışılmış konulardan oldu.

Hele bir de Erasmus diye bir proje var ki..

Yurtiçindeki öğrenciler yurtdışına gidip geliyor, yabancı ülkelerdeki öğretmen ve öğrenciler ise bizim ülkemize hatta bölgemize ve Tarsus’umuza gelip kalıyorlar, inceleme ve araştırma yapıyorlar.

Yani artık dünya küçüldü,..

xx

Günümüzde ilk, orta ve liselerde artık öğrenciler bilim fuarları için projeler hazırlıyor. Düşüncelerini ve fikirlerini görsel yada yazı olarak ortaya koyuyor.

Bir süredir Tarsus Lütfiye Benli Ortaokulu Öğrencileri, Genç Bakış, Büyük Ustalar Tarsus portreleri projesi kapsamında Tarsus’ta bir dizi inceleme, araştırma ve görüşmeler yapmaktaydılar.

Öğretmenleri  Talha Mustafa Ak  nezaretinde bazı yerel gazeteleri ziyaret eden öğrenciler yerel basının çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Öğretmen ve öğrencileri,  gazetemizde Kurucumuz Mustafa Erdoğan, Yazı işleri müdürümüz Ahmet Can Erdoğan ve bendeniz Yakup Boncuk ile görüşerek Genç Bakış, Büyük Ustalar Tarsus Portreleri projesi kapsamında sohbet edip inceleme yaptılar.

xx

EKSPRES GAZETESİ NASIL HAZIRLANIYOR?

Lütfiye Benli Ortaokulu Öğrencileri; Tarsus’ta 44 yıldır yayın yapan Tarsus Ekspres gazetesinin kuruluşundan bugüne yaptığı yayınlar ve bir gazetenin hazırlanması konusunda bilgiler aldı..  Çalışmayı bizzat yerinde gördüler.

Öğrenciler ayrıca Genç Bakış, Büyük Ustalar Tarsus portreleri projesi kapsamında birde görüş alışverişinde bulundular.

xx

KİMLER VAR?

Ekip daha önce Tarsuslu ressam, yazar ve eğitimci Hikmet Öz, Yazar ve ressam Remzi Karabulut ve  Sanat Müziği eğitmeni, Şef Mehmet Tevfik Utku ile görüşme yapmışlardı. Ekip, yapılan çalışmalar ve yapılan görüşmelerden sonra bir proje sunumu hazırlıyor..

Yine proje kapsamında  Gazetemiz Kurucusu Mustafa Erdoğan ve Yazar olarak bendeniz Yakup Boncuk ile  proje kapsamında bir görüşme  hazırlanarak bunu da  projeye ekleyecekler.

Bunun için gazetemiz ofisinde ve gazetemiz tesislerinde ön hazırlık çalışması ve çekimleri yapıldı..

Projeyi Tarsus’la özdeşleştirme gayretinde olan Tarsus Lütfiye Benli Ortaokulu Öğretmeni  Talha Mustafa Ak ve öğrencilerine teşekkür ediyoruz.

 Genç Bakış , Büyük Ustalar Tarsus Portreleri projesi kapsamında Tarsus’ta bir dizi inceleme, araştırma yapmaları gerçekten memnuniyet verici..

xx

İLK GÖSTERİM

Dün öğretmen Talha Mustafa Ak, telefon açtı. Genç Bakış, Büyük Ustalar Tarsus Portreleri projesi  kapsamındaki çalışmalarından ilkinin gösterimi için davet etti. Mustafa öğretmen, ilk gösterimin bugün (10 Mayıs 2024 Cuma günü) saat 17.30’da gerçekleşeceğini müjdeledi. Bu etkinlik Tarsus Fotoğraf Derneğinin İsmetpaşa mahallesi, Atatürk Parkı içerisinde Belediye Nikah Salonu altındaki yerleşkesinde yapılacak olup ilk  proğramda Tarsuslu ressam, yazar ve eğitimci Hikmet Öz ile yapılan görüşmeler, yapılan röportajlar ve  mesleki konulardaki görseller  katılımcılara sunulacak.

Bu güzel projeyi hayata geçiren Talha Mustafa Ak öğretmenimize, kendisine destek veren Milli Eğitim Müdürlüğüne, destek olan diğer eğitimcilere ve öğrenciler ile projeye  bilgi ve becerileri ile katılan Tarsus Portrelerini tebrik ediyorum. Bu projede yer alan bilgi ve belgeler ileriki yıllarda Tarsus ile ilgili görsel ve bilgiler dağarcığına büyük katkılar sunacaktır diye düşünüyorum.

Ve son söz:

Konulara ilgi duyan herkesi bugün Nikah Salonu altındaki TFD (Tarsus Fotoğraf Derneği) salonunda gerçekleşecek sunumu izlemeye davet ediyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI