:: 24 Ocak 2019 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüm ŞAFAK Müslüm ŞAFAK

GERiCiLiK

12 Şubat 2018 Pazartesi 08:47

Gericilik yeniliği kabullenememektir. Çağdaşlaşmaya,  bilime sırtını dönmektir. İlerlemenin ve kollanmanın yolu yeniliklerden yapmaktır.

Türkler doğudan batıya neden göç etti? Coğrafya şartları iyi değildi.

Coğrafi şartlar insanları besleyemiyordu. 10. Yüzyılın sonu, 11. Yüzyılın başlarında Türkler, Anadolu’ya girdiler. Doğudan batıya ilerlediler. Batı Anadolu’yu da aşarak Balkanlara, Orta Avrupa’ya kadar ilerlediler. Çünkü daha iyi yaşam koşullarını aradılar. İleri giden Türkler ne olduysa 16. Yüzyıldan itibaren gerilemeye başladılar. Yenilikleri kabul etmediler. Her şeyi kadere, kaderciliği- bağladılar.

Halbuki Avrupa yenilikler peşinde koştu. Baharat yolunu keşfetti. Yeni bir kıta buldu. Buralardan zenginlik elde etti. Sosyal hayat değişti. Halk zenginleşti. Derebeylik rejimini yıktı. Krallık rejimini ve daha sonra demokrasiyi ve insan haklarını geliştirdiler.. bilime akla önem verdi. Tarının insanlara verdiği aklı kullandı. Herşeyin akılla bilimle olacağına inandı. Bu yolda ilerledi.

Başarının yolu yenilikler yapmaktır. Köhnemiş ortaçağ düşüncesiyle bir yere varılamadı. Bu düşünceyle bir yere varılamayacağını anlayan Batı toplumu Rönesans  ve reformu yarattı.

Ya biz Türkler ne yaptık?

Akıl ve bilim yolu yerine kaderciliği seçtik. Akıl ve bilim yolunda ilerleyen Avrupa bizi fersah fersah geçti. Okuyanlar, yeni buluş yapanlar, okumayanları, kaderciliğe inananları hakimiyeti altına aldılar.

Burada kim suçlu?

Okuyanlar, bilime inananlar mı, yoksa akıl dışına inananlar mı?

Türklerin bir hayali vardır. Bu hayal de Kızıl elma hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmenin yolu akıl ve bilimdir.

Türkler doğudan batıya neden göç etti. Bu hayali gerçekleştirmek  için. Bu hayal bu ülkü doğrudan batıya göç eden Türklerin ütopyasıdır.

Bu ütopyanın gerçekleşmesini Atatürk şöyle tanımlar:

“Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmak. Bunun için uzayı keşfetmek, teknolojiyi yakalamak bilim ve teknikte ilerlemek.

Ata binerek fetih yaparak hayal geçici olarak gerçekleşir. Kalıcı olmanın yolu, akıl , bilim ve tekniktir.

Ülküyü gerçekleştirmenin yolu,  birlik ve beraberlikten geçer. Kızılelmadan kasıt nedir?

Bütün Türklerin birlik ve beraberlik içerisinde olmasıyla mümkün olacağıdır.

Bu birlik ve beraberliği sağlamanın yolu akıl ve bilim olup, yenilikleri kabul etmektir. Yenilikleri akılı red ederek ancak gericiliği yakalarsın.

Atatürk, bu Kızılelma hayalinin gerçekleşebilmesi için Türk milletinin karakteri  yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmelidir.” der.

Atatürk’ün bu konuşmasının içeriğinde beklenen Kızılelma Ütopyası vardır.

Bunun için bu ütopyaya ulaşmanın yolu birlik, beraberlik içinde, akılla bilimle gericiliği yenmekle mümkün olacağıdır.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI