:: 21 Mayıs 2019 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

GİRİT TÜRKLERİNİN DAVETİ

22 Şubat 2019 Cuma 11:42

Girit Türklerinin ülkemize  iltihakları bundan 95. Yıl evvel olmuş. Bu 24 Şubatta ise 96. Yılına grimektedir.

Yani 24 Şubat 1924 tarihinde Girit adasından Türkiye’ye gelmişler. Bu nedenle her yıl Girit Türkleri bir kutlama etkinliği düzenler.

Tarsus'ta 2000 yılında kurulan bir Giritliler Kültür ve Dayanışma Derneği var. İlk rucusu ve kurucu başkanı Ali Pamuksüzer’dir. Şu sıralar ise dernek başkanlığını  Hüseyin Şendağ yapmaktadır.

Girit'li Türkler o toprakları bundan 96 yıl evvel bırakıp Anavatan'a dönmüşlerdir.

Dün Tarsus Girit Türkleri Derneği  başkanı Hüseyin Şendağ ile karşılaştım. Bu gibi konulara duyarlı olan Hüseyin Şendağ, Tarsus ile  Mersin Girit Türkleri Kültür Dostluk ve Yardımlaşma Derneğinin Mersin’de bir etkinlik düzenlediklerini belirterek bizleri de davet etti.

Hüseyin Şendağ “Girit Türklerinin ana vatana gelişlerinin 96. Yıldönümü münasebeti ile Mersin’de Cumhuriyet alanında bir etkinlik yapacağız. Bu etkinliğe Tarsus’tan katılmak isteyen Giritli kardeşlerimizi ve Tarsusluları davet ediyorum. Mersin’de saat 10.00’da başlayacak etkinlik için Tarsus’tan Makam mevkiinden 24 Şubat Pazar günü sabahı saat 08.30’da araç kaldıracağız.

Girit Türkleri olarak  düzenleyeceğimiz 96. Yıl anma etkinliklerimizde Dans toplulukları gösterisi, müzik  dinletisi ve Halk Oyunları gösterisi sunulacaktır. Bu güzel etkinlik ile Girit Türkleri olarak Mersin’de hem bir araya gelme, hem birlikte dayanışma örneği gösterme,hem de kültürümüzü tanıtıp yaşatma fırsatı bulacağız. Diğer Tarsus ve Mersin’li hemşehrilerimizede Girit Türklerinin gelenek ve göreneklerini gösterme  imkanı bulacağız. Bizim için çok önemli bir buluşma olacak” dedi.

Selanikli Gazi  Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde kurulan çağdaş, demokratik ve laik Cumhuriyet'e bağlı olduklarını ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan mutlu olduklarını dile getiren Giritliler gerçekten Türk’tür.  Türkiye'de aile kökenleri  Osmanlı İmparatorluğu'nun eski sınırları içinde kalan; başta Selanik olmak üzere  Yunanistan,  Ege Adaları,  Bulgaristan,  Romanya,  Makedonya,  Arnavutluk,  Kosova, Bosna-Hersek ve diğer Balkan ülkelerinden gelenlerin nufusumuz içindeki payı yüzde 25'in üzerindedir.

Giritli kardeşlerimiz “Biz Selanikliyiz, Giritliyiz, Balkanlıyız.. Atatürk'ün Hemşerisi olmaktan gurur duyuyoruz..” diyerek Atatürk’e ve Türkiye Cumhuriyetine bağlılıklarını göstermekte, dile getirmektedir.

Girit Türkleri, Girit adasının Osmanlı Devleti yönetiminde kaldığı 1645- 1908 döneminde adaya yerleştirilmiş Türkler ve ada halkı içerisinden Müslümanlığı kabul etmiş, çeşitli Osmanlı vatandaşları arasındaki kaynaşmalarla oluşmuş ve bu şekilde kendilerine özel bir kültür oluşturmuş bir Türk toplumudur. Osmanlı öncesi ada halkından İslamiyet´i seçenler, Müslüman kalanlar  Türk kimliğini benimseyerek kendilerine Türk demişlerdir. Bu toplumun 19.yüzyıl sonlarında başlayan ve Türkiye- Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile tamamlanan Anadolu´ya göç hareketinin günümüze uzanan bireyleri Girit Türkleridir. Girit Türklerinin Türkiye- Yunanistan Nüfus Mübadelesi ile Türkiye´ye gelenleri ağırlıklı olarak Çukurova, Ayvalık, İzmir, Bodrum, Side, Mudanya, Adana, Mersin ve Tarsus’a yerleşmişlerdir. Tarsus’ta ağırlıklı olarak  Şehitkerim, Caminur ve Reşadiye mahallelerinde, ayrıca İhsaniye (Melemez) köyünde ikamet etmektedirler.

Giritli kardeşlerimizin anavatana gelişlerinin 96. Yılını kutluyorum.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI