::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

GÖKKUBBE'NİN ALTINDA YAZ TİYATROSU (2)

17 Ağustos 2022 Çarşamba 16:58

GÖKKUBBENİN ALTINDA YAZ TİYATROSU (2)

Tarsus Belediyesi  Özel Kalem Müdürü  Nihat Çapar, Tiyatro kökenli bir kardeşimiz. Kendisi hem tiyatro sanatçısı hem de 3-4 yıldır Tarsus Belediyesinde görev alan Özel Kalem müdürü ve Başkan Haluk Bozdoğan’ın en yakın danışmanı..

 Nihat Çapar;  Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın sanata ve kültüre büyük önem verdiğini her yerde anlatır.Yine Yaz tiyatrosunun final gecesinde  yaptığı konuşmasında 22 gün süren Tarsus Tiyatro günleriyle insanların akşamları evlerine kapanmasını önlediklerini ve sokağa  çıkmalarına vesile olduklarını  anlattı.

Nihat Çapar; “Bu güzel etkinlikleri 22 değişik mekanda 18.500 izleyiciye ulaştırdık. Bu kentte eskiden 6-7 sinema salonu vardı. Her birinde değişik filmler oynar insanlar sinemalara giderdi. 1980 ve özellikle 1990 yılından sonra sinemalar kapandı, insanlar Televizyonun esiri oldu. Tarsus’ta da akşam mesaiden çıkanlar evlerine gitti. Karanlık çöker çökmez bu kentin insanları sokağa çıkmaz oldu. Ama şimdilerde insanlar yeniden sokağa çıkıyor, parklara gidiyor. Biz  meydanlarımızı insanlarla doldurup sanatla haşır neşir ediyoruz/edeceğiz. Kleopatra kapısı yanındaki eski Vuslat Düğün Salonunun olduğu  yerdeki meydanı düzenliyoruz. Burası “Vuslat Meydanı” olacak. Başkanımız  daha önce Kültür Bakanlığına ait olan Kültür Merkezini belediyeye kazandırdı. Tadilatını yapıp  yeniden halkımızın  hizmetine açacağız. Bunun için belediyemiz büyük fedakarlıklar yapıyor.

Yine başkanımızın desteği ile 22 gün süren Tiyatro oyununu izleyenlere teşekkür ederiz. Bu ekibi izleyemeyenler de üzülmesin. Yeni yaptığımız görüşme ile aynı ekip önümüzdeki Eylül ayında tekrar Tarsus’a gelecek. En az 10 gün daha değişik mahalle ve köylerde oyunlarını sahneleyecekler. Bu kentte Belediye Şehir Tiyatrosu 2014 yılında kapatılmıştı. Başkanımız  Haluk Bozdoğan göreve gelir gelmez, Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosunu yeniden kurdurdu ve faaliyetlerine destek oldu, olmaya da devam ediyor. Belediye Şehir tiyatromuzda bu ay içinde köylerimizi gezecek,  ekibimiz köy halkına tiyatro izletmeye ve tiyatroyu sevdirmeye devam edecek. Ayrıca  sürekli açık olan tiyatro kurslarımızla  yeni tiyatro sanatçıları yetişmesine vesile oluyoruz.”

xx

FARUK GÜVENÇ’E AYRI TEŞEKKÜR

Kendisini tiyatroya adamış bir sanat  elçimiz var. Adı, “Faruk Güvenç”

Faruk Güvenç’i belki fazla tanıyan yoktur. Kendisi Sanata ve özellikle tiyatroya aşıktır. Ama onu perdenin önünde pek göremezsiniz.. Faruk Güvenç, hep perdenin arkasındadır, ama  Tarsus’taki gibi turne yapan tiyatrocuların organizatörüdür, abisidir, dostudur.

Kendisinin Tarsuslu olması bizim için övünç kaynağıdır. Memleket Meselesi olunca Faruk Güvenç de elbette memleketine gelir, sahip çıkar ve destek verir. Kız meslek Lisesinden emekli tanınmış şeker öğretmenimiz Güzide Güvenç’in kardeşi olan bu sanatçı dostu Faruk Güvenç, bizlerin 22 gün boyunca Tarsus gecelerinde sanatla buluşmasına öncülük eden bir sanat elçisidir. Başkan Bozdoğan bunu iyi bilenlerden olup kendisine teşekkür ederek çiçek takdim etmiştir. (O sırada bir yakınını  hastaneye götürdüğü için çiçeği Özel Kalem Müdürü Nihat Çapar almıştır)

Bizde bu değerli hemşehrimiz Faruk Güvenç kardeşimize özel olarak teşekkür ediyoruz.

XX

MUHTARLARIN JESTİ

Tarsus’ta sıcak geceleri serinleten “Yaz Tiyatro Şenliği”nin final gecesine  Muhtarlarımız damga vurdu.

Final gösterisine Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü ile çok sayıda Muhtar arkadaşları da katılmışlardı. Tiyatro sona erdiğinde sahneye  ev sahibi olması nedeniyle Kızılmurat Mahallesi Muhtarı duran Topçuparlak davet edildi. Topçuparlak sanatçılar adına Ferdi  Akarnur’a çiçek takdim edip teşekkürlerini sundu. (Bir süre önce kaza geçirip iyileşen Muhtar Duran Topçuparlak’a tekrar geçmiş olsun diyorum) Ardından Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü,  başkan  Bozdoğan’a çiçek verip diğer muhtar arkadaşları ile birlikte tüm sanatçılara da  Kuvayi Milliyeci  kalpağı ile Atatürk tablosu hediye etti.  En büyük Atatürkçülerden Levent kırca anısına sahne alan bu Atatürk  ve Cumhuriyet sevdalısı Tiyatro sanatçıları da kendilerine hediye edilen Atatürk Tablosunu havaya kaldırarak günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

St. Paul meydanını dolduran o muhteşem kalabalık ise finalin bir son perdesinde ayağa kalkarak, Başkan Haluk Bozdoğan’ı, başkan yardımcılarını, Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü ve arkadaşları ile tüm tiyatrocu sanatçıları ayakta alkışladılar.

Muhtarlarımız bu güzel jestleri ile halkın içinden gelen bir yerel Milletvekili olarak  halkla ve sanatçılarla kucaklaşmanın hazzını yaşadılar. Tabiri caizse Muhtarların gücünü de herkese gösterdiler.

Muhtarlarımız Devlet ile Millet arasındaki köprü görevinin ne denli önemli olduğunu da ispatladılar.

Uzun lafın kısası;  Gündüzleri güneşte 40 dereceyi bulan sıcak havaya rağmen  halkımızı  geceleri sokaklara döken, sanatla buluşturup o güzel lezzeti tatmamızı sağlayan Belediye Başkanımız sayın Dr. Haluk Bozdoğan’a ve  22 gün gece gündüz çalışıp bizlere bu güzel etkinliği sunan Belediye çalışanları ile Tiyatrocu kardeşlerimize teşekkür ediyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI