:: 24 Mart 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müslüm ŞAFAK Müslüm ŞAFAK

HİZMETTE 25 YIL

05 Nisan 2018 Perşembe 09:43

Yüzyıla bir asır denir. Elli yıl yarım asırdır. Yirmi beş yıl çeyrek asırdır. Bu asırları yazmak kolaydır. Bu asırları yaşamak bir ömürdür. Bu asırları yaşarken hizmet etmek kolay değildir. Yapılanları insanlar için yapmak daha zordur. Seçilerek insanlara hizmet etmek için gelmek daha zordur.

            İnsan yaşamında yirmi yıla bir nesil denir. Yirmi yıl içerisinde büyük değişiklikler olur insanda. Yirmi yılı devirerek hizmet etmek yirmi birinci yüzyıla ayak basmak gibidir. Bu tarihleri yaşayan, yaşatan bir nesli devirerek ikinci bir nesile merhaba diyerek hizmetlerine devam eden kişi Büyükşehir Belediye Başkanı  Burhanettin Kocamaz'dır. Yirmi beş yıl insanlara görsel olarak hizmet edilir. Bu görselliği yaratmak içinde ahlaklı, dürüst bir insan olmak gereklidir.  Mevkii ve makam sahibi olan kişi sadece hizmetleri ile değil kişiliği ile de örnek olan kişidir. Burhanettin Kocamaz kişiliği ile; iyi bir eş, iyi bir baba olması ile  de örnek olan bir insandır. Hizmetleri ve kişiliği birbirini tamamlayıcısıdır.

            Osmanlılarda devlete ve ekonomik düzene biçim veren başlıca dinsel ilkeler, adalet ona bağlı olarak  da eşitliktir.  Burhanettin Kocamaz'ı bu yirmi beş yıl kesintisiz olarak göreve taşıyan anlayışının içerisinde, adalet ve eşitlik ilkesini benimsemesidir.

            Burhanettin  Kocamaz biliyor ki; adalet hem dinin, hem devletin, hem de hizmetin temel hedefi olduğudur. Burhanettin Kocamaz düşüncesi,  hakkı olanı vermek, hakkı olmayanı esirgemektir. Hizmetinde Kocamaz adalet kavramının eşitliği taşıdığını bilerek hizmet ettiğidir.

            Kocamaz'ın  hizmet anlayaşında  Hz. Muhammed'in'' islamda insanlar tıpkı, bir dokumacı tarağının dişleri gibi aralarında eşittir.'' anlayışıyla hizmet ettiğidir. Bu anlayışıyla ki, hizmetlerini her yere eşit ve ihtiyaç halinde götürmesidir.  Burhanettin Kocamaz  Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak dört yıllık hizmetlerini sergiledi. Hizmetlerinin hepsi de insanların geleceği için olduğudur. Yapılan hizmetlere ruh veren Kocamaz'ın insan sevgisi ile dolu  olduğudur. Bu bilinç içerisinde olan halk yaptığı hizmetlerin yanı sıra başkanın insanlara bakışını halkın iyi algılamasıdır. Yaptığı konuşmalarda aldığı alkış bunun göstergesidir. Halk Kocamaz'ın kendisinden birisi olduğunu makamının şımartmadığını bencil olmadığını, makamdan dolayı değil de hizmetlerinden dolayı memnuniyet duymaktadır. Osmanlı'da halk padişaha da alkış tutardı. Alkış;''Uğurun hayır ola! Yaşın uzun ola! Yolun açık ola! Saltanatına mağrur olma padişahım, senden büyük Allah var!..''

            Başkan Kocamaz'ın hizmetleri yanı sıra dostluğa, arkadaşlığa da önem verdiğidir. Büyüklerini sayar ve küçüklerini sever. Fakir ve düşkün dostudur. Hizmetlerinin yanı sıra insani davranışları da öne çıkararak alkışlıyor. Yaşın uzun ola! Yolun açık ola! Diyerek hizmet kervanına devam etmesi dileğiyle…

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI