::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

HÜSNÜ ERDEM'İN EŞİ SUZAN HANIM

10 Mayıs 2023 Çarşamba 15:54

Tarsus’ta yıllar öncesinde yaşamış ve adı efsane haline gelmiş olan  fakir fukara babası (merhum)  Doktor Hüsnü Erdem (Zeyneloğlu)  aramızdan ayrılalı 27 yıl oldu. 

Ama ne adı unutuldu, ne de yaptığı hizmetler ve iyilikler!..

Suzan Zeyneloğlu ise, Doktor Hüsnü Erdem’in (Zeyneloğlu) sevgili eşi idi.

Sevgili kızları  Şadiye hanım ile bundan 10 yıl kadar önce tanışma imkanım oldu. Şadiye hanımın eşi gazeteci olunca, Yusuf Çelik’le tanışmışlığım var. Ancak Yusuf beyin eşi olan  hanımın Şadiye Çelik yani baba soyadı ile Zeyneloğlu  olduğunu bilmiyordum.

Bir gün,  Yusuf bey, beni Mersin’den aradı. Şadiye hanımın Tarsus’a geleceğini ve babası Doktor Hüsnü Erdem ile ilgili belgesel çekimi yapacağını söylediğinde konunun farkına vardım. Konu Hüsnü Erdem olunca ve Hüsnü Erdem ile ilgili belgesel çekimi yapılacağından birçok kişi ile görüştüm, sordum soruşturdum ve Tarsus’a gelen kızı Şadiye hanım ile birkaç yerde çekim yaptık. Hatta  Tarsus Ekspres gazetemize de geldiler ve gazetemiz kurucusu Mustafa Erdoğan da, merhum Hüsnü Erdem ile ilgili görüşlerini ve anılarını anlattı.

xx                                                               

Diyeceğim..

Birincisi Yusuf Çelik ile meslektaş olmamız, ikincisi Doktor Hüsnü Erdem’in (Zeyneloğlu) çok sevip saydığımız bir doktor olması, üçüncüsü, Şadiye hanımın Doktor Hüsnü Erdem’in (Zeyneloğlu) kızı olması dolayısıyla irtibatımız  hep devam etti. Birbirimize haber destekleri sağladık. hatta Yusuf bey, benim yazılarımı kendi internet sitelerinde kullandı. Halende her gün yazıp gönderdiğim “TARSUS MEKTUPLARI” mı kendi internet sitesi olan Toros Rüzgarı.com sitesinde yayınlar. Sesimizi dünyaya duyurur.

xx

Yusuf bey dün telefon attığında sesi titriyordu. Hüzünlüydü ve acı haberi verirken konuşmasından çok üzgün olduğu belliydi.

Eşinin annesi olan  Suzan Zeyneloğlu hanım vefat etmişti. Kayınpederi Doktor Hüsnü Erdem’in (Zeyneloğlu) emaneti olan  kayınvalidesi Suzan Zeyneloğlu  97 yaşında aramızdan ayrılmıştı. O haberi alınca elbette çok üzüldük ve aklımıza hemen Doktor Hüsnü Erdem (Zeyneloğlu)  geldi. Kendisini rahmetle andık.

Doktor Hüsnü Erdem’in (Zeyneloğlu) sevgili eşi  Suzan hanımı ebedi istirahatgahına  tevdi ettik.

Peki kimdir Suzan Zeyneloğlu?

Tarsus’un gelini olan Suzan Zeyneloğlu,  1926 yılında Sivas’ta doğdu.  Daha sonra Doktor Hüsnü Erdem (Zeyneloğlu) ile evlenip Tarsus’a yerleşiyor. Burada mutlu bir hayat sürüyor.

Suzan hanım, doktor Hüsnü bey ile olan evliliğinden 6 çocuk dünyaya getiriyor. Bunların  dört kız iki erkek evlat olarak dünyamıza katılıyor.  İşte o kızlardan birisi gazeteci Yusuf  Çelik’in sevgili eşi Şadiye Zeyneloğlu Çelik hanımdır.

Damadı, Yusuf beyin deyişiyle “Suzan hanım, Melek gibi bir kadındı.”

Ancak kaderin acı cilvesi ve her canlı bir gün ölümü tadacaktır prensibi doğrultusunda Suzan hanımda o acı şerbeti tattı 7 Mayıs 2023 gecesi…  Hayata gözlerini yumduğunda  97 yaşında idi..

Ve Suzan hanım, 9 Mayıs 2023 günü Öğle namazından sonra Tarsus Şehir Mezarlığında uğurlandı son yolculuğuna…

Ve fakir babası, sevilen doktorumuz Merhum  Hüsnü Erdem’e (Zeyneloğlu) kavuştu yeniden…

Ne diyelim?

Hayat böyle bir şey..

Bugün varız, yarın yokuz…

Damadı, Yusuf beyin deyişiyle “Suzan hanım, Melek gibi bir kadındı.”

Ve..  Melekler aldı onu bizden..

Ruhu şad, mekanı cennet olsun..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI