:: 15 Aralık 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YAĞMUR ARSLAN YAĞMUR ARSLAN

İMDAT PESTİSİT

23 Temmuz 2019 Salı 10:04

Pestisit nedir?

Pestisit ; Tüm canlılara zararı olan,insan vücuduna zarar veren ,yaygın hastalık sağlayan ,istenmeyen sıkıntılı durumlara neden olan, insanda genetik hasar bırakan bir zehirdir.  Pestisit  Dünya ‘da ilk olarak  Çin’de üretilmiştir. ikinci olarak Hindistan’da 1952 yılında Kalküta yakınlarında bir tesis kurulmasıyla başlanılmıştır. Hindistan, Çin’den sonra Asya’da ikinci en büyük pestisit üreticisidir ve dünya çapında on ikinci sırada yer almaktadır

Pestisiti diğer anlamlarıyla  birlikte düşünecek olursak  zehir sözcüğünün kibar bir söyleyiş versiyonudur. İnsana, doğaya, havaya, çevreye, hayvanlara vs. zaran veren bir zehirin bana göre asla kibarca söyleyişte yeri yoktur. Zehir zehirdir. Dünya sağlık örgütü’nün yaptığı sınıflandırmaya göre en çok kullanılan 700 pestisit çeşidi bulunmaktadır. 33’ü insan sağlığına çok zararlı,48 ‘i oldukça tehlikeli,118’i orta derecede tehlikeli,239’û da daha az tehlikeli sınıfına girmektedir. Biz ülkece en çok kullandığımız insan sağlığına çok zararlı olan pestisit çeşidini kullanmaktayız.

Peki bu ilaçlar en çok hangi ülkelerde satılıyor? Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat verilerine göre Türkiye, İspanya, Fransa ve İtalya’nın ardından  Türkiye yaklaşık 50 milyon kilo ile en çok pestisit satılan ülkelerin başında geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre pestisit kullanımı 186 bin ölüme, 4 milyon 420 bin kişinin de sakat kalmasına neden oldu.

Bu noktada yapılabilecek tek şey bilinçlenmek ve bilinçlendirmektir. Bilinçlenmede nasıl olur derseniz;

Sertifikalı organik gıdalar tüketerek pestisit kalıntılarından korunarak

Akan soğuk su altında iyice yıkamak ilaç kalıntılarının %70-80’inden kurtulmanızı sağlayarak

Meyveleri mutlaka kabuklarını soyup yiyerek

Fakat en etkili yöntem de  tarım ilacı kalıntılarını tamamen yok edici bir temizleyici kullanarak Ya da organik sertifikalı, kalıntı  analizleri olan ürün tüketerektir.

yagmurselma@hotmail.com

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI