:: 09 Ağustos 2022 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

İNŞALLAH İYİ OLUR

02 Mart 2022 Çarşamba 09:00

Uzun süredir bu konuyu çok yazdım.

 Tarsus Kalkınma ve İşbirliği Konseyi

(TAKİK)  uzun zamandır toplanmıyor dedim. Yeniden  toplanılsın, Tarsus için iyi ve yerinde kararlar alınsın dedim.

TAKİK başkanlığını da yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı RUHİ KOÇAK,  bugün, o  kadar işinin içinde zaman ayırıp  üyeleriyle bir araya gelecek.

Sanırım bu toplantı sohbet havasında olacak. Görüş alışverişinde bulunacaklar.

Ruhi bey ve arkadaşları geç de kalmış olsalar, böyle güzel sohbetlerle bugün bir araya gelecek olmalarından memnuniyet duydum. Bugünkü toplantıda ortaya güzel fikirler atılacağına ve Tarsus için yararlı olacağına inanıyorum. Bugün Ruhi Koçak ve TAKİK yönetimindeki üyelere teşekkür ediyorum. Sohbetlerinin ve önerilerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Tarsus sevdalısı olmak çok önemlidir. Tarsus için herkes iyi ve güzel şeyler yapmalıdır. Bizde Tarsus için iyi şeyler yapıyoruz.

TARSUS OSB

RUHİ KOÇAK ve arkadaşları  ayrıca  Valimizin başkanlığındaki  OSB  heyetiyle Tarsus Organize Sanayi Bölgesi gibi  devasa bir yer kuruyorlar.  Bu Tarsus OSB, Türkiye’ye örnek oldu.  Buraya büyük tesisler kuruluyor. Örnek olacak ve  adı ünlü firmalar geliyor. En önemlisi Şişe Cam fabrikası kuruluyor. Burada sanırım bin kişi çalışacak. Sayın Valimiz ALİ İHSAN SU da bu vesile ile sık sık kentimize geliyor

Vali bey geldiğinde hem Tarsus OSB, hem de kentimizin sorunları dile getiriliyor.

Bu işte basın olarak bizde elimizden geleni yapıyoruz.

Ben  bugün RUHİ KOÇAK başkana teşekkür ediyorum.

Demek ki istenirse her şey oluyormuş.

DEMİRKAPI’DAKİ BİNA

Bakın .. Sevgili okurlar.

Tarsus’ta Demirkapı’da şehrin göbeğinde çok geniş bir bina duruyor. 4 katlı bu bina daha önce Özel İdare tarafından yapılmış ve kullanılmıştı.  Özel İdareden sonra Sosyal Yardımlaşma Vakfı hizmet vermlişti. Üzerinde 3-4 tane lojman vardı, altı kiraya veriliyordu. Yan tarafında ayrı dükkanlar ve çay ocağı vardı. Bu devasa binaya geçtiğimiz yıllarda çürük raporu verilerek atıl hale getirildi.

Bu bina yıllardır atıl vaizyette. Bu bina çürükse şimdiye kadar zaten yıkılırdı.

Bu binayı herkes biliyor görüyor. Kaymakam KADİR

SERTEL OTCU, belediye Başkanı  HALUK BOZDOĞAN, bu şehrin etkili ve yetkilileri görüyor. Bu bina güçlendirilerek tekrar kullanılamaz mı?

Bu binayı yıktırsanız, yerine yenisini yapmak çok zor.

Ben bu konuyu Kaymakam beyin dikkatine sunuyorum. Şehrin göbeğindeki  bu yer Kaymakamlığın uhdesinde. Buraya kaymakam KADİR SERTEL OTCU’nun el atacağına inanıyorum. Zamanında bu bina yapılırken “buraya bu binayı yapmayın” dedik. Dinlemediler.

Orada eskiden çam ağaçları vardı, burada bir kahvehane vardı.  Adı ÇAMLI KAHVE idi..

Bölgenin davulcuları buraya gelir müşteri beklerdi. Çam ağaçlarına davullarını asarlardı. Burası nostaljik bir bölge idi. Buraya bu bina yapıldı.  Biz  burayı bozmayın, buraya bina yapılmasın diye önersek de yerine yapılan binaya şimdi çürük raporu verilmiş. Bu binanın durumu ne olacak?

Ben bugün bunu soruyor, yetkililere hatırlatıyorum. İnşallah Kaymakam bey bu bina ile  ilgili  bir çalışma yapar. Çünkü bu bina şehrimizin önemli bir  sorunu.

ESKİ SSK BİNASI

Vakıflar İşhanının  üzerinde  eskiden SSK müdürlüğü vardı. Daha sonra SSK (SGK) kendi binasını yaptırdı ve taşındı. SGK buradan taşınalı 3-4yıl oldu. Vakıflara ait bu binanın üst katı komple şu an boş duruyor. Bu binayı Tarsus Belediye Başkanı HALUK BOZDOĞAN değerlendiremez mi?

Bu güzel ve geniş bina atıl kaldı.

Burası bir  yurt olarak değerlendirilebilir. İçerisi iyi dizayn  edilirse misafirhane olarak kullanılabilir. Başkası böyle güzel binaları bulamaz. Ama şehrin göbeğinde böyle geniş binalarımız var, ne yazık ki boş duruyor.

Bu bina 3500 metre kare vardır.  Bu binayı  Vakıflardan tutmak lazım. Yoksa bu binada geçer gider, harap olur. Ben belediye başkanı BOZDOĞAN’ın bu konuya sıcak bakacağına inanıyorum. Bu bina birçok güzel iş için kullanılabilir.

Burası kimsenin aklına gelmiyor. Ben bugüne kadar bekledim ve bugün bu hususu gündeme alıyorum.

Bu binaya belki de kimse talip olmamıştır.

Ama belediyemiz için burası münasiptir. Bu bina birçok hizmet birimi için kullanılabilir. Yıllar önce burada  uzun süre SSK kurumu hizmet verdi.  Şu an atıl vaziyette.

Bu konuya Belediyenin yanı sıra ayrıca Tarsus Kaymakamı KADİR SERTEL OTCU’nun da el atmasını bekliyoruz.

ŞELALE OTELİ VE 24 ŞUBAT!

Bugün ucube gibi kalan binalardan bahsediyoruz. Devam edelim.

8 yıldır kapalı kalan Tarsus Şelale Oteli de yine orada ucube gibi duruyor.

Ben bu konuyu çok yazdım. Canlı yayın Programlarımda  söyledim. Bu binanın yıkımı içinde bir ihale yapıldı.. Bu bina bence sağlam bir bina.  Güçlendirilse ve yeniden kullanılsa olmaz mı?

Bu binayı yıkarsanız, yerine yenisini yaptırmak çok zor dedik. Kimse dinlemedi. Bu bina Tarsus’a ve bölgeye lazım. Güçlendirilirse çok daha uzun yıllar hizmet verebilir dedik. Sonunda yıkımı için 24 Şubat’ta ihale yapıldı. Bugünlerde ihaleye itiraz olmazsa, işi alan firma yıkıma her an başlayabilir.

8 yıldır kapalı duran Tarsus Şelale Oteli yıkılırsa yazık olur. Çünkü çürük denilmesine rağmen 8 yıldır bu çürük raporunu bile göremedik.

Bu  Otelin yapılmasında şahsımın ve Tarsus Ekspres gazetesinin büyük emekleri vardır. Bu hususta 1985’li yıllarda çok yazdım, Tarsus’a  turistik ve büyük bir otel yapılsın demiştim. Sonra o dönem belediyesi yeri istimlak edip Özel İdareye verdi. Tarsus’lu il genel meclis üyelerinin gayreti ve siyasetçilerin, Valimizin gayretiyle Şelale Oteli yapılmıştı.

O zaman çok emeklerimiz vardı. Ama birileri bu emekleri görmez. Hatırlatıyorum…

Buraya yeni bina yapmak kolay değil. Burayı yıkarsak yeni otel yapmak hayli zor. Elimizdekinden de oluruz..

Otel; havuzu, saunası içinin dizaynı, 2 tane 700 kişilik, bir tane 300 kişilik, 1 tane 200 kişilik salonu ve 100 yatağı ile hizmet verdi.

Bu otel yakında yıkılacak. Bu nedenle üzgünüm.

Daha önceleri TAKİK toplansaydı, Mersin Büyükşehir belediye başkanı  VAHAP SEÇER ile görüşülmüş olsa, bu otel Tarsus’a yeniden kazandırılırdı. O da olmadı.

Ne diyelim. Hayırlısı..

YABANA ATMAYIN!

Bu yazdığım yazıları yabana atmayın.

Bu yazılar; yerinde inceleme yapılarak, araştırmacı gazetecilik  gereği yetkililerle, ilgililerle görüşülerek, Tarsus kamuoyu ile görüşülerek yazılan yazılardır.

Yazılarımızın hepsi Tarsus ve Tarsusluların menfaati, yararı içindir.

Allah aşkına, bu kentin önemli olaylarının üzerine kaç  kişi gidiyor..

Basın olarak biz yazıyoruz, görevimizi yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz.

Sen yeter ki doğru ol.

ALLAH’IM HER ZAMAN DOĞRULARIN

YARDIMCISIDIR.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI