:: 22 Mayıs 2019 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

İSTANBUL SOKAKLARI VE KESKİK BIÇAK

10 Temmuz 2018 Salı 11:28

Tarsus’ta genel bir kanı vardır.

Başarılı bir sanatçı çıkarsa Tarsus sahip çıkmaz.

Başarılı bir sporcu çıkarsa başka takımlar kapar.

Bu kentte başarılı olup da dikkati çekmeyen başka kentlere veya ülkelere gider.

Bu dediğim alanlarda birçok sanatçı, bilim adamı, sporcu vardır.

Biz bunların Tarsuslu olduğunu ya bilmeyiz, ya duymayız, yada sonradan duyarız.

Ondan sonra “Tühh” diye iç geçiririz.

Bugünlerde  Tarsuslu sanatçılardan kurtuluş gündemimizde. 1954 doğumlu bu sanatçımız tahta gitarıyla meşhur olmuş, Tarsus’tan Adana’ya oradan İstanbul’a gitmiş ve ünlü olmuştur.

Hele hele en son “İstanbul Sokakları” ile Sezen Aksu’dan aldığı Keskin bıçak şarkıları dillerdedir bugün bile..

Aslen Tarsus’un Bağlarbaşı köyünden olan   sanatçı 4 Temmuz 2009 tarihinde  yakalandığı kanser hastalığı yüzünden  vefat etmişti.

Onu ünlü şarkıları “İnan ki”, Senden başka hiç kimse yok içimde, “İstanbul sokakları”, “Keskin Bıçak, Yaşanmıyor, Ben Tövbemi geri aldım” gibi aklımızda.

Bu şarkıları bize göre şarkıcı Kurtuluş çok güzel seslendirmişti. Başka bir sanatçıdan aynı parçaları dinlediğimizde inanın tadı yok diyorduk.

Öyle ki, keskin Bıçak’ı bile bestecisi., yazarı Sezen Aksu’dan daha güzel ve dokunaklı söylüyordu. Yine İstanbul Sokaklarını da Kurtuluş’tan güzel söyleyen yoktur bizim nazarımızda.

Diyeceğim.. bugünlerde 4 Temmuz tarihi itibariyle 9. Ölüm yılında andığımız sanatçı Kurtuluş’u radyolarımızda şarkılarıyla gündeme getirip ansın. O da olmuyorsa, barı başka sanatçıların sesinden İstanbul Sokaklarını dinletmeyin bize.   Ne vardı, bugünlerde İstanbul sokakları adlı şarkıyı  başka sanatçılar yerine Kurtuluş’un sesiyle dinletseniz.

Bu nedenle artık radyoları açasım gelmiyor.

İŞÇİLİKTEN PATRONLUĞA YÜKSELEN

BİR  TARSUS SEVDALISI YUSUF GÜL

Bugünlerde ölüm yıldönümünde andığımız bir başka değerimiz Yusuf Gül’ü unutmak mümkün mü?

10 Temmuz 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman Yusuf Gül abimizin hayırlı evlatları yine hayırlı bir işe öncülük ediyor.

Yusuf Gül’ün işçilikten  fırın sahibi patronluğa kadar yükselen bir değer olduğunu bilen birçok kişiye, bugün Yusuf Gül’ün oğulları  örnek bir davranış sergiliyorlar.

Gül Pide ile adanı Tarsus dışına  Çukuroya kadar duyuran Yusuf Gül aramızdan ayrılalı 3. Koca yıl doldu. Bugün Yusuf Gül’ün oğulları Murat ve Bülent Gül, babalarının mesleklerini devam ettirirken,   Gül pide’den sonra kurdukları Ekmek Aşkı adlı fırınlarında hayır için pide ekmek dağıtacaklar.

Murat Gül “Bugün (10 Temmuzda) rahmetli babam Yusuf  Gül’ün  vefatının 3.seneyi devriyesi sebebiyle işyerimizde Kur’an okunup bütün gün boyunca işyerimizde birer ekmek ücretsiz olacaktır. Allah razı olsun deyip bir fatiha verenden Allah razı olsun..” diyerek babasını anıyor.

Bizde Yusuf Gül’ü rahmetle anarken,  eşi Aysel hanıma, Oğulları Murat Gül, Bülent Gül ve Erhan Gül’e sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

Gül kardeşleri de hayırlı bir evlat oldukları için tebrik ediyorum.

Allah hayırlarını kabul etsin diyorum.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI