:: 31 Mayıs 2020 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

İSTANBUL TALİMHANE ANTALYA KALEİÇİ VE TARSUS EVLERİ

08 Kasım 2019 Cuma 11:28

Yıllarca yazdık. Bugün bir daha yazalım.  Tarsus’un Tarihi Evlerini gazetemiz kurucusu ve başyazarı Mustafa Erdoğan bey önceki gün yazınca benimde aklıma  Türkiye genelindeki durum ile Tarsus’un Tarihi Evlerini bir mukayese etmek geçti.

Bundan 10-12 yıl evveliydi.

Devrin Antalya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı, yine o dönemin Antalya  belediye başkanı bir araya gelir. Bu konuşmaya Antalyalı dostum Münir Boztepe’de şahit olur.

Genç Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile belediye başkanı arasında şu konuşma geçer.

-Antalya’da 285’e yakın otel var. Hiçbir Otel Antalyalıların değil. Bağlı bulundukları şirket başka şehirlerde ve dolayısıyla vergilerini o şehirlerde ödüyorlar. Biz Antalyalıların Tarihi Kale içi evlerimiz var. Bir şirket kuralım. Eski tarihi evleri satın alalım ve bunları restore ettirip Turizme açalım..

Ve dediklerini yaparlar. Bir şirket kurarlar. Evleri alırlar restore ettirirler. Sonra turizme açarlar. Artık işleri açılır ve buraya müşteriler gelir. İyi de para kazanmaya başlarlar.

Sonraki dönemde bir süre onlardan haber alamamıştım. Ama Antalyalı dostum Münir bey beni bir aradı ve  Antalyaya davet etti, o evlerde ağırladı.

Bir kaç ay sonra İstanbul Talimhanedeki evler yeni onarılmıştı. O sıralar Ürdün Amman’dan gelin dostum  işadamı Halit ile İstanbul’da buluştuk. Kendisi konaklama konusunda çok titizdir. Hep 5 yıldızlı otellerde konaklar. Ama o gelişinde ününü duyduğu Talimhane evlerinde kalmayı tercih ettiğini söyledi. Bende o sıralar Talimhane diye bir yer duyuyordum ama yerini bilmiyordum. Sonradan öğrendim ki  Taksime yakın bir yerdeymiş.. Gittik, gördüm.

O Talimhanenin eski evleri restore edilmiş Koçların Divan Oteli ve ünlü otellerden Şerıltına 200 metre mesafede. O zaman Talimhane evlerine gittik. Oralar dolup taşıyor, yer sorduk bulamadık. Sonra zar zor bulduğumuz yer içinde kişi başına 200 dolar istediler.

Araplardan , Tunus, Cezayir’den Balkanlardan geleler var. Çok turist var. Bunlar Talimhane evlerini tercih etmeye başladı. Baktım o eski evler de para kesiyor, iyi kazandırıyor.. Aklıma tarihi Tarsus evleri geldi.

xx

TARSUS EVLERİ

Bu kadar girişten smonra konuyu Tarihi Tarsus Evlerine getireceğim. Tarsus Evleri, İstanbul ve Antalya’daki tarihi evlerden geri kalmaz aslında. Buradaki tarihi evler daha önce iki kez onarıldı.

Şimdi atıl kalınca bu evlerin çoğunun içide dışıda harap oldu. Tarihi binalar yeniden dökülmeye başladı. Yani bunların yeniden restore edilmesi gerek. Bugünlerde bu işe yeniden el atarsak o değerli Tarihi Evlerimizi yeniden elden geçirip turizme kazandırırsak, bu kentte otel sorunu da kalmaz, turizm açısındanda iyi olur, hem de birçok kişiye iş alanları açılmış olur.

Bu konularda ilk adım çok önemli. Mesela Şahmeran Hamamını turizme açalım. Ama yine herhalde Tarsus’ta bir turizm müdürlüğü yok. Olsa da siyasetçiler bu işten anlamayan personeli kıyak olsun diye işe alırlar..

Şu an 10 bin yıllık olan bu tarihi kadim şehri tanıyan  az ve yetersiz. Avrupada  Türkiye genelinde, hatta dünya çapında bu kentin tanıtım broşürleri dağıtılsa,  ulusal kanallara reklam filmleri verilse çok iyi olur.

Bu arada Antalya’da Tarihi evleri belediye ve TSO almıştı restore edip turizmi kazandımıştı. Tarsus’taki tarihi evleri de bugünlerde bir işadamının topladığını duydum.  Bir holdingin başkanı işadamı 5-6 tarihi binayı satın almış. Hiç kimse ismini bilmiyor. Bakalım bu iş adamı veya holding bu evleri ne yapacak..

Biz Tarsuslular uyamaya devam edersek tümeski evler elden çıkacak. Dışarıdan birileri gelip bu evliri sahiplenmeden bizimde Antalya örneğinde olduğu gibi bir Turizm şirketi kurup eski evleri satın alıp restore ettirmemiz ve turizme kazandırmamız gerek.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI