::
22 Haziran 2024 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

İYİ PARTİ'NİN TARSUS'A BAKIŞI!

19 Aralık 2022 Pazartesi 18:50

Türkiye biraz ağırdan da olsa bir genel seçime doğru hazırlanıyor.

Kongre süreçleri gelen partiler kongrelerini yapıyorlar. Yeni kurulan partiler il ve ilçe teşkilat sayılarını tamamlayıp genel seçime katılabilme hakkını elde ediyorlar.

Birde son zamanlarda oy oranını yükseltip iktidara gelmeye hazırlanan partiler var.Bunların başında İyi Parti geliyor.

Genel seçimler öncesinde  Mersin’de 13 ilçenin kongrelerini yapan İyi parti, ilçeler içinde en son Tarsus ilçe kongresini gerçekleştirdi. Artık bundan sonraki  günlerde Mersin il kongresi yapılacak.

Aşiyan Düğün salonunda yapılan kongreye gelince..

Geçmişi çok eski olmayan ve hala yeni bir parti diyebileceğimiz İyi Partinin kongresinde  Av. Burak Özdil ve Av. Suat Şahin aday olunca haliyle heyecanda arttı. Mevcut başkan Daniyel Mercan bu seçimlerde aday olmadı. Seçimlerde  Burak Özdil ve Suat Şahin aday oldu. Düne kadar başkan olan Daniyel Mercan  “2 dönem severek yaptığım İYİ Parti Tarsus İlçe Başkanlığı görevimi ve  bayrağı genç ve dinamik ellere bırakıyorum.” dedi.

Seçim sonunda Burak Özdil 228  oy, Suat Şahin 172 oy aldı. Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Ömer Karakaş' ın Divan başkanlığı yaptığı kongreye İyi Parti GİK Üyesi, önceki dönem Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  CHP Tarsus  İlçe başkanı Av.Ozan Varal.., BBP Tarsus İlçe Başkanı Av.Ali Atay ile MYP (Milli Yol Partisi) Mersin  il başkanı Hasan Köse, MYP Tarsus ilçe başkanı Zekeriya Nuranoğlu  ile basın mensupları, çeşitli parti temsilcileri, delegeler,üyeler ve kalabalık bir kitle katıldı..

Konuşmacılara gelince.. İki adayın dışında GİK üyesi Kocamaz ve İyi Parti Mersin il başkanı Mehmet Dutar söz aldılar.

Kocamaz, İyi Partinin ihtiyaçtan duyduğunu belirten konuşmasında, Demokrasinin askıya alındığı bir dönemde İyi Partinin kurulduğunu söyledi. Ve dediki:

“Hepimiz geçmişte değişik partilerde bulunduk, görev aldık. Geldiğimiz partilerde parti içi demokrasi ortadan kalkınca İyi partiye ihtiyaç duyuldu.. Partimizin kurucularına ve genel başkan Meral Akşener hanımefendiye teşekkür ederim. Bir partinin iktidar olabilmesi için saflarını sıklaştırmasıve yeni insanları kazanması gerek. Yoksa iktidar hayal olur”

Kocamaz  partili Cumhurbaşkanlığı sistemini de eleştirdi ve “Son 4 yıldır Türkiye cumhuriyeti ucube bir sistemle yönetiliyor. demokrasi sadece partilerin isminde kalmıştır” diyerek imalı bir eleştiride bulundu.

İyi Parti Mersin il başkanı Mehmet Dutar  ise bize göre haklı bir tesbit yapmıştı. Dutar “Mersin genelinde13 ilçemizin kongresini yaptık. Tarsus ilçemiz, en büyük ilçemiz olması nedeniyle önemli. Çünkü Mersin Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde Tarsus’luların vereceği oylar çok önemli ve Tarsuslular son iki dönemdir Mersin Büyükşehir Belediye başkanının seçiminde oylarıyla rol oynuyorlar. Önceki dönem Tarsuslu Burhanettin Kocamaz ve şimdiki dönemde Vahap Seçer’in Başkan seçilmelerinde Tarsusluların önemli rolü olmuştur. Bu nedenle ben Tarsus seçmeninin önemli olduğunu iyi biliyorum” diyor.

Gerçekten de Tarsus’un 250 bini geçen seçmen sayısıyla Büyükşehir seçiminde de gelen seçimde de tercihi çok önemli ve yön tayin ediyor. Bunu yerelde herkes biliyor da, ah birde genel iktidar bilse ve Tarsus’u il yaparak bizleri Mersin’e bağlı olmaktan kurtarsa!

Kongrede bir başka önemli bulduğum not ise  önceki başkan Daniyel Mercan’a ait..

Mercan “Düne kadar bizlerle konuşmaktan ve bizlerle fotoğraf çektirmekten korkanlar vardı. Ama şimdi herkes bizimle fotoğraf çektirmek ve aynı karede yer almak istiyor” dedi. Gerçekten de İyi Partinin ilk kurulduğu yıllarda parti yöneticileri  etkinliklere bile davet edilmiyor ve protokolde yer verilmiyordu..

Nereden nereye gelindi!..

Kısaca Tarsus ilçe seçimi sakin ama heyecanlı geçti.

Ve sandıklar açılıp oylar sayıldığında  Av.Burak Özdil 228  oy,  rakibi Av. Suat Şahin 172 oy aldı.

Yeni başkan Burak Özdil’i kutlarken, rakibi Suat Şahin’i de seçim döneminde ve seçim sonrasında gösterdiği güzel davranışları nedeniyle kutluyorum.

İŞTE DEMOKRASİ BÖYLE OLMALI!..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI