:: 20 Ekim 2019 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

KADAVRA ALİ ÖLDÜ MÜ?

27 Haziran 2019 Perşembe 10:07

Tarsus'un kadavra Ali'si olarak tanınan Ali Sulanç'ı artık çok sayıda kişi tanıyor.

Geçen gün bir cenaze ilanı duydum, hatta bazı arkadaşlar telefon açtı ve durumu bana anlattı.Arayanlar ve   camide verilen seladan duyanlar  Ali Sulanç'ın  (yani bizim tabirimizle Kadavra Ali'nin) öldüğünü haber veriyorlardı.

Tabi ilanı dinleyen telefona sarıldı.Herkes birbirine soruyor. “Kadavra Ali mi öldü?”

Tabi bu durumda cevap verilirken genelde “Evet” deniyordu. Konu bana da soruldu, bende kısa bir araştırma yaptım ve olaya vakıf oldum. Vefat eden  Öğretmen Ali Sulanç  idi. Yani ölen kişi bizim Kadavra Ali'nin akrabalarından biriydi. Yoksa Kadavra Ali vefat etmiş olsa benim hemen haberim olurdu. Bir de Mersin Üniversitesinin haberi olurdu.Meşhur kebapçı Deymuri Hamit ve eşi  Leyla hanım böyle bir durum olsa konuyu herkese haber ederdi.

Çünkü Kebapçı Hamit ve eşi Leyla hanım, Mersin Üniversitesi ile ölüm sonrası  Ali Sulanç'ın vücudunun kadavra olması için yapılan protokolde bu ailenin imzası vardı.Ben hergün kebapçı Deymuri Hamit'in oradan geçerim ve Kadavra Ali'nin de kendisini görürüm. Kebapçı Hamit ise kasaba et almaya bile gitse Devletin ve Allah’ın emaneti diye Kadavra Ali'yi gözetir ve korur. Hatta çok zaman beraber gezdiğini görüyor ve biliyordum.Ali Sulanç vefat etti haberi duyulduğunda ve bana da telefon edildiğinde bende öncelikle Kebapçı Hamit'i aradım.

“Bizim Kadavra Ali vefat mı etti?”

“Yok Mehmet amca, Kadavra Ali sağ. Vefat eden öğretmen Ali Sulanç. O da bizim Kadavra Ali ile aynı adı soyadı taşıyan bir akrabası” dedi. Sonra sözlerine devamla şöyle dedi:

“Mehmet amca, Kadavra Ali'nin ölüsü de dirisi de bize emanet. Ben ve eşim Leyla hanım Kadavra Ali'ye emanet olarak bakıyoruz.”

“Peki sizi yoruyor mu?”“Yok Mehmet amca.  Zaten o benim canlı da olsa, ölse de Kadavra Ali olarak arkadaşım.”

“Kadavra Ali, vücudunu Mersin Üniversitesine kadavra olarak bağışlayacağını açıkladığında biz bunu Tarsus Ekspres gazetesinde haber yapmıştık. Gazetemizin yazı işleri müdürü Ahmet Can Erdoğan, yazar arkadaşım Yakup Boncuk ve ben ilk haberini yapmıştık.Bunun üzerine Mersin Valisi bizleri aramıştı.Sonra kadavra Ali ile  kahvede otururken telefon aracılığı ile konuştuğunu biliyorum. Buna biz vesile olmuştuk. Vali beyle görüşen Kadavra Ali'de ondan sonra Vali ile görüştüğünü herkese anlattı. “Beni Vali bey aradı, tebrik etti” dedi.

“İşte gerçek devlet adamlığı böyle olur, Vali bey beni aradı, kutladı. Kolay mı bir insanın  vücudunu  kadavra olarak bağışlaması?” diyordu.

Bu arada ben karşılaştığım zaman Kebapçı Hamit'e tembih ediyorum. “Hamit kardeşim, şehir içinde birçok yere Kadavra Ali ile birlikte gidiyorsun. Araç trafiğine dikkat et.. Kadavra Ali'ye bir araç çarpmasın, vücuduna zarar gelmesin. Hatta yakasına bir yere bir kart asılsa ve “Ben Canlı kadavrayım, lütfen vücudumu yara bereden korumak için bana dokunmayın. DİKKKAT!” yazısı mı assak diyorum. Veya insanlara uyarı için “Beni öpmeyin” yazısını da asabiliriz” diyerek kadavra Ali'nin vücudunun  yara bere olmaması için çözüm öneriyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI