::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

KADINLARA AYDINLATICI BİLGİLER

13 Mart 2023 Pazartesi 09:05

Toplumumuzda ne yazık ki kadınlara şiddet olayları bir türlü bitmiyor.

Gözü dönmüş ve içini kan bürümüş bazı insan geçinen kişiler ne yazık ki günümüzde eşini, kızını, bacısını, annesini yada bir başka akrabası kadını  canice öldürmekten geri kalmıyor.  Kadına şiddetin boyutu her geçen gün genişliyor ve artarak devam ediyor.

Maalesef ülkemizde devlet, hükümet yetkilileri ne kadar tedbir aldırırsa aldırsın, kadına şiddet olayları bir türlü bitmiyor. Bu yüzden Kadın Sığınma Evleri, çaresiz ve şiddete maruz kalan kadınlarımıza sıcak bir yuva oluyor. Elbette Tarsus’ta da bir Kadın Sığınma Evi var. Ama buraya sığınan kadınlarımızın can güvenliği açısından daha geniş bilgi vermemiz mümkün değil.

Kadına şiddetin önlenmesi hususunda 8 Martlarda, Anneler gününde ve benzeri günlerde konferanslar düzenleniyor, kadınlara seminerler veriliyor. Bu kapsamda Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Ülker Aydın Yaşlı Dayanışma ve Erinç Evi'nde düzenlediği sunumda 'Kanunlar Işığında Kadın  Hakları' anlatıldı. Kendilerine teşekkür ederim.

Yine aynı gün kısa adı TARDOBDER olan Tarsus’ta Doğup Büyüyenler Derneğinde de bir bilgilendirme toplantısı vardı.

Günün konusu “Kadınlara şiddeti önlemek” idi..

TARDOBDER’de  Kadınlar günü kutlanırken, düzenlenen etkinliğe davetli olarak katılan tek erkek benim. Kadınların haklarının ve şiddeti önlemenin anlatıldığı bir toplantı yapılıyor. Dernek yönetiminden 2 erkek dışında gazeteci olarak davet edilen ve toplantıya katılan tek erkek olarak nerdeyse tamamı kadınlardan oluşan bir toplantının içindeyim.

O gün, gündem Kadınlar günü ve Kadınlara haklarının, hukuki olarak neler elde edebileceklerinin dile getirildiği bir toplantı yapılıyor.

Konuşmacılar Kadın İrtibat Bürosu Temsilcisi Belgin Ok ve   Ezgi Yardımcı.. Her iki değerli konuşmacımız, toplantıya katılan kadınlarımıza şiddetin türlerini, şiddete karşı nasıl davranacaklarını ve hukuki haklarını anlattılar. 6284 nolu karar hakkında bilgi verdiler.

Belgin Ok "Kadına şiddeti önleme merkezi" hizmetinizde” diyerek giriş yaptı toplantıya. Sonra “Ailenin korunması ve kadına şiddetin önlenmesine dair” kanun hakkında bilgi verdi. “Bu kanunun amacı, şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların ile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektedir. Şiddet mağduru ve şiddet uygulayan için alınan tedbir kararları insan onuruna yaraşır bir şekilde yerine getirilir” diyerek bu kanun kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının bilgilendirmesini paylaştı.

Ezgi Yardımcı ise, kadınların şiddet karşısında hukuki haklarını bilmesi gerektiğini söyledi. “Kadına şiddet, toplumun kanayan bir yarasıdır Şiddete karşı elbette çözüm var. Sizler şiddete maruz kalmamış olsanız bile mutlaka kanuni, yani hukuki haklarınızı öğrenin. Yine Aile içi şiddette sadece kadınlar değil, çocuklarda şiddete maruz kalabilmektedir. Bu tür  durumlarda Adliyelerde Adli konularda destek alabilirsiniz” diyerek katılımcıları bilgilendirdi.

Evet.. Aile içi şiddette kadınlar şiddete maruz kalması bir yana, çocuklarda aile içi şiddet sırasında gördüklerini, öğrendiklerini başka yerde uygulamaya kalkarsa ne olacak?

Bunu sormak ve düşünmek bile tüyler ürpertici..

xx

Ben 8 Mart günü münasebetiyle Kadınlara hukuki haklarını öğrenmeleri açısından etkinlik düzenleyen Mersin Alzheimer Derneği Tarsus Grubu'nu ve TARDOBDER başkanı Ümran Yıldırım ile yönetimini tebrik ediyorum. Aslında bu tür toplantılar ve konferanslar, yada seminerler, sadece Kadınlarla ilgili günlerde değil, en az ayda bir kez bile olsa toplantılar yapılarak anlatılmalıdır. Davet edilecek olan konuşmacılar bilgilerini paylaşırken,şiddete maruz kalmış kadın yada çocuklar, bu tür durumlarda neler yapabileceklerini, sorular sorarak daha rahat ve kolay öğrenebileceklerdir.

Yazımı büyük önder Atatürk’ün çok güzel bir sözüyle noktalamak istiyorum.

“Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir."

Bende diyorum ki:

“Kadın olursa, dünya daha güzel olur, kadın olmazsa dünya kararır!”

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI