:: 17 Ocak 2022 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

KANSER DEĞİL YAKAMOZ

14 Ocak 2022 Cuma 09:39

Tarsusluların yakından tanıdığı bir isim.. Barbaros Hayrettin Yarkın..

Birkaç yıldır aramızda olmayan ve İstanbul’da yaşayan, ancak zaman zaman kentimize gelip giden Barbaros Hayrettin Yarkın bir süredir  sağlık problemleri ile uğraşıyordu. Maalesef çağın en  vahim hastalığına yakalanmıştı. Ama pes etmedi, mücadeleyi bırakmadı ve savaşı kazandı.

Sağlığına kavuşmak için uzun uğraşlar veren ve  sonunda doktorlarının çabası ile sağlığına kavuşan Barbaros Hayrettin Yarkın önceki gün kentimize geldi.

Bu gelişinde Barbaros Hayrettin Yarkın  ile “Kanser değil Yakamoz” adlı kitabı  konuşuldu. İmza Günü ve Söyleşi Gerçekleştirildi.. Tarsus Kültür Parkında,   Kanser konusunun ve bu konuda yazılmış kitabın konuşulduğu bir etkinlik düzenlendi.  Bizde davetli olarak bu  imza gününe katıldık.

Tarsus’a ve Tarsuslulara 20 yıl hizmet etmiş olan Barbaros Hayrettin Yarkın yazdığı kitabının bütün gelirini Kanser hastalarının tedavisinde kullanılması amacıyla bağışladı. Kendisi de bu hastalıktan muzdarip iken gördüğü tedavi ile bu hain hastalığı yenmeyi başardı.

Kitap gelirini Kanser Savaşçıları Derneğine bağışlayan Barbaros Hayrettin Yarkın ile “Kanser değil Yakamoz” adlı kitabının konuşulduğu  İmza Günü ve Söyleşiye Tarsus Belediye  Başkanı Haluk Bozdoğan ve Çamlıyayla Belediye Başkanı İsmail Tepebağlı da ta yayladan kalkıp gelerek katıldı. Çünkü Tepebağlı da eski bir subaydı, Barbaros Hayrettin Yarkın’da..  Dolayısıyla tanışıklıkları vardı.

Bu güzel organizasyonda emeği olan Tarsus Kent Konseyi Başkanı Reşit Tok da etkinlikte aramızdaydı. Bşakan  Tok, “Tarsus Kent Konseyi olarak Tarsus Belediyesinin katkıları ve Tarsus Beşiktaşlılar Derneğinin çabalarıyla gerçekleştirilen  bu etkinlik bizimiçin çok anlamlı.. Bu etkinlikte konuğumuz Barbaros Hayrettin Yarkın beyefendi, Kanserin nasıl üstesinden gelinebileceğine dair konuları, bilimsel bilgi ile donanmış uzman doktorlardan anlayıp öğrendiklerini, yaşadıklarını, yaptığı çeşitli araştırmalarla edindiği bilgileri bizlerle paylaştı. Kendisine teşekkür ederiz” derken bizlerde Barbaros beyin anlattıklarından  bilgiler edindik.

KANSERE ÇARE BULUNACAK

Bu güzel etkinlikte  Kanser’in yenilmeyecek bir düşman olmadığını öğrendik. Hatta yakın bir gelecekte kanserin aşısının veya ilacının bulunacağının da müjdesini aldık. Özellikle 2016 yılından sonra kanser tedavisinde büyük ilerlemeler kaydedildi.  Çok büyük kemoterapi yöntemleri geliştirildi. Bunları anlatan Yarkın “Sizlere tavsiyem,  Yardımcı Sağlık sigortası  yaptırın ve sürekli çek-up ‘da (çekap) yaptırın. Bunu 6 ayı geçmeyen aralıklarla gerçekleştirin ve sağlığınıza önem verin. Hedef, yaşamalı ve yaşatmalıyız olmalı” dedi.

Konferans ve söyleşi sonunda başkan Haluk Bozdoğan , Yarkın’a çiçek ve plaket vererek ''emeği geçenlere teşekkür ediyorum'' dedi. Yarkın’ın başkanlara ve  bizlere, diğer okurlarına kitap imzalaması da anlamlıydı. Yine Kitap gelirinin Kanser Savaşçıları Derneği'ne bağışlanması  dolayısıyla Yarkın’a teşekkür edildi.

Şahsen ben uzun yıllar sonra yeniden bu kez  Yazar olarak  Barbaros Hayrettin Yarkın’ı görmekten mutlu oldum. Yarkın'ın "Kanser Değil Yakamoz" isimli imza ve söyleşi programına katıldığım ve kendisini görüp sohbet etme imkanı bulduğum için teşekkür ediyorum.

Kendisi diğer kanser hastaları için bir örnek ve umut oldu.. Bir kanser hastasının en önemli moral motivasyonu ise umudunu kaybetmesi ve kanserle savaşmaya devam etmesidir.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI