:: 08 Mart 2021 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

KARAM YAĞ FABRİKASI

22 Şubat 2021 Pazartesi 07:42

Ne ağalar geldi, ne beyler geldi geçti bu kentten.

Bugün nereden nereye geldik.

Tarsus’ta geçmişte bir Karam Yağ   fabrikası vardı. Kuruluşu 1967 yılına dayanır.

Bölgeye bu Karam Yağ Fabrikası adeta can vermişti. Bu fabrikayı REŞAT KARAMEHMET kurmuştu. Sahibi idi, malikleri ile birlikte.

O dönem  Karam Yağ Fabrikası istihdam yaratan bir  durumda ve ekonomiye can kattı. O dönem 55-60 çırçır  fabrikasının tamamının çiğidini bu fabrika alırdı. Hatta bazılarının pamuğunu bile alırdı. Bu çiğit yağı ile birlikte Karam Yağ Fabrikası büyük bir işyeriydi. Bu fabrikanın içinde Karamahmetler’e ait çok sayıda çırçır fabrikası vardı. Bu çırçırlarda ekonomiye ayrı bir canlılık kazandırırdı. Yanlarında en az 200-250 hamal çalışırdı. O yıllarda balyaları ve pamukları hamallar taşırdı.

Yağ  Fabrikasında çalışan  işçiler hariç.

xx

KARAM.. KARAM.. KARAM..

Yaşı 55-60’ın üzerinde olanlar hatırlar. Karam Yağ Fabrikası ürünü yağlar iyi bir ürün ve iyi bir markaydı. O yıllarda TV ‘ler yoktu. Türkiye radyolarında Karam Yağ Fabrikası ürünü yağın reklamı yapılırdı..

Kulaklarımıza “Karam.. Karam.. Karam Yağları en güzeli” diye  sözler gelirdi. O dönem revaçta olan çiğit yağı vardı, ama ambalajı harikaydı, çok güzeldi. Sarı teneke üzerinde bir kadın resmi ve birde pamuk resmi vardı. O dönemler Karam Yağları kapış kapış giderdi. Yani halktan çok rağbet görürdü ve tüm mutfaklarda bu yağ kullanılırdı.

 

xx

1971 YILI

Şöyle bir geçmişi hatırlıyorum.

Benim marketim olduğu yıllar O dönemlerde bakkallar derneği başkanıydım. Karam Yağ Fabrikası sahibi Reşat  beyin yanına sık sık gidip gelirdim. Kendisiyle rahat görüşürdüm. yağ küspe alacak çiğit  satacak olan millet kuyruklarda beklerken ben rahatlıkla  REŞAT  beyle görüşen biriydim. Orada sınırsız kredim vardı.

REŞAT KARAMEHMET BEYDİ.

Bey olmak ayrı, ağa olmak ayrı. 

Herkes kendisine bey derdi. Yanlarında Ticaret Müdürü OĞUZ bey, ayrıca Muhasebede EMİN  bey vardı. Bu isimler Reşat Karamehmet’in sağ  koluydu. Karam Yağ, bölgenin dışında Türkiye genelinde de marka olmuştu. 1968-1970 yılları arasında  orada 700-800 kişi çalışıyordu. Mevsimine göre üç vardiye çalıştığı olurdu. Bu da Tarsus’a canlılık getiriyordu.

xx

KARAM YAĞ

Reşat Karamehmet’in sahibi olduğu Karam Yağ Fabrikasının ürünü olan Karam Yağı marka olup çok aranan bir yağdı. Şimdi nerde kaldı o dönemin fabrikaları ve fabrikatörleri..

O GÜZEL İNSANLAR, BEYAZ ATLARA BİNDİLER..

BİRER BİRER GİTTİLER..

BİR DAHA DA GERİ DÖNMEDİLER.

Şimdiki bazı işadamlarının bir deposu var.

Sorsan “Fabrikamdan geliyorum” diyor. Geçmişe göre düşününce şimdilerde nerde kaldı o fabrikalar.

REŞAT KARAMEHMET ile  ilgili bir anımı unutmuyorum.

1985-86’lı yıllar.

Reşat Karamehmet ile sohbet ediyoruz. Karam Yağ Fabrikası İngiltere’den  altın ödül almıştı.

REŞAT KARAMEHMET  bu ödülle  çok mutlu olmuştu ve o ödülle gurur duyuyordu.

Bir gün kendisine “Abi İngiltere’ye gidecek misin” diye sordum.

“Mustafacığım  gitmez miyim? Böyle güzel bir ödülü almak kolay  mı? Bu Tarsus için, fabrikamız için onurdur” diyerek İngiltere’ye gitti ve ödülü aldı. Orada Karam Yağ Fabrikasına ALTIN ÖDÜL  verildi. O altın ödülünün resmini de Yağ   tenekelerinin üzerine koydurdu.

Nerelerden nereye?

O zamanlar Karam Yağ Fabrikası Tarsus ekonomisini ayakta tutuyordu. Tüm Çırçırların pamuklarını satın  alırdı. Pamuk ve çırçır günleri bir başkaydı.

xx

REŞAT KARAMEHMET’İN ARABASI

Karam Yağ Fabrikasının  en çok çalıştığı yıllar. Yani fabrikanın depara kalktığı dönemler   REŞAT KARAMEHMET  çok güzel bir araba  satın  almıştı.

Herkes bu arabayı merak ediyordu.  Yani araba milletin gözünde parlıyordu.

Ama bir gün ne olduysa oldu?

Takvimler 23.10.1989’u gösteriyordu.

Mersin yolunda Karacailyas mevkiinde o araçla birlikte tren yolundan geçerken bir tren kazasına kurban gitti.  Yani   1989 yılının 10. ayında  yaşanan o büyük kazada  Reşat bey hayata gözlerini yumdu.

Gani bir servet kaldı yakınlarına.

Ama Karam Yağ fabrikası da REŞAT KARAMEHMET ‘in ölümüyle  öksüz kaldı. 1989 yılından sonraki gelişmeleri ve  Reşat Karamehmet sonrası gelişmeleri  de unutmadım.

Reşat Karamehmet’ten sonra Karam Yağlarında NİYAZİ KOLUKIRIK dönemi başladı.

Bu konuyu sonra kaleme alacağım.

Tarsus ve bölgemiz için önemli ve büyük bir işadamı olan  Reşat Karamehmet’i saygıyla  ve  rahmetle anıyoruz.

HERKESE SAĞLIKLI VE MUTLU HAFTALAR DİLİYORUM.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI