::
22 Haziran 2024 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

KARBOĞAZI PROJESİ NE OLDU

07 Şubat 2022 Pazartesi 09:08

Tarsus’un dağı taşı altındır..

Tarihi değerlerimiz bir yandan, turistik değerlerimiz diğer yandan vurdumduymazlık, yada iş bilmeyenler yüzünden heba olup gidiyor.

Geçmiş yıllarda Karboğazı Kayak Merkezi projesi hazırlanmıştı. O dönemlerde Gülek belde idi ve belediye başkanlığını da Mustafa Tekin Çelik yapıyordu. Gülek’li başkan, bölgenin gelişmesi, turizmden hem Gülek’in, hem Tarsus’un, hem de Mersin’in  pay alması için projeler hazırlatıyor, bunu etkili ve yetkililere ileterek gerçekleşmesi için çaba harcıyordu.

Görevde iken bir an önce Karboğazı’nın kayak tesislerinin bölgemizin amacına uygun hizmete girmesi için çalışıyordu. Ama Mersin Büyükşehir Belediyesinin kapsamının genişletilip Tarsus’un da içine dahil edilmesi, dolayısıyla Gülek gibi belde belediyelerinin kapatılması ile bu projeler aksadı, gerçekleşmesi için pek çalışan kalmadı.

TEKİN ÇELİK’İ MUMLU ARIYORUZ!

Bu durumda “Gel de Tekin Çelik Başkanı arama” diye hayıflanıyoruz.

Tarihi bir mekan olan Tarsus Gülek Karboğazı aynı zamanda karın en güzel yağdığı, en güzel haliyle kayak için ortam sunduğu bir mekan. Buranın Kayak Merkezi ve turizm Bölgesi olması için çok etüdler ve çalışmalar yapıldı. Geçmiş dönem Mersin Valileri bile bu işe ciddi bakarak inceleme yaptı,  araştırmalar yaptırdı, o bölgeye geziler düzenlendi. Basın olarak bizler de zaman zaman bu bölgeye gittik. Yaz aylarında ayrı güzel, kış aylarında beyaz gelinliğini giyince yine ayrı bir güzel olan Karboğazı öksüz kaldı.

Oysa Karboğazı’nın muhteşem bir kar kalitesi olduğunu o dönemler inceleme yapan uzmanlar söylemişti. Burasının Turizm Bölgesi ilan edilmesiyle yapılacak kayak tesisleri sayesinde bölge hareketlenecek, bir Palandöken, bir Uludağ örneğinde olduğu gibi güzel Tarsus’umuz da da kayak merkezlerine kavuşacaktık.

Öyle ki,  Karboğazı’nda 1400-2000 kot arasında 6 adet kayak pistleri yapılabilir, teleferik olabilir.” diye rapor bile tutulmuştu. Ama Gülek’in beldeliğinin iptali ve mahalle konumuna getirilmesi yüzünden bu rüyalarımız askıya alındı. Tekin Başkan gitti,  bu hülyamız da bitti.. Aslında bitmez de bu konuya gereken ilgiyi gösteren kalmadı.

xx

Önceki gündü..

Tarsus Belediyesi, yarıyıl tatilinde olan ve daha önce karla buluşmamış çocuklara kar yağışının fazla olduğu Gülek Mahallesi’nde ‘’Haydi Çocuklar Kara Gidelim’’ etkinliği düzenledi. Yoğun talep üzerine iki gün olarak planlanan etkinliğin ilk gününde, çocuklar karla buluşarak keyifli anlar yaşadı. Bizler de Basın mensubu olarak çocukların kar keyfine tanık olduk.  Orada görüntüler çektik, inceleme yaptık. Mahalle konumuna gelen Gülek’in muhtarı  Tuncay Seyrek yanımıza gelerek bizlere hoş geldiniz dedi.

O bölgeyi gören herkes Karboğazı’nın ve Gülek bölgesinin güzelliğinden dem vurdu. Orada gençler ve çocuklar, kardan adam  yaptı, sonra iptidai usullerle kayak yaptı. Yani bu bölge kayak yapmak için ne kadar güzel ve uygundu. Bunu görmemesi için insanın kör olması lazım.

Biz elimizdeki  Karboğazı’nın ve Gülek bölgesinin kıymetini bilsek de, bu işe önce olacak siyasilerin harekete geçmesi lazım. Sadece seçim zamanlarında bu bölgeye önem veren siyasiler, elimizdeki bu güzelliklerin heba olmasına seyirci kalıyor.

İnanın, önceki gün Gülek ve Karboğazı bölgesine gittiğimde oranın Turizm ve Kayak bölgesi olması için hazırlanan projenin unutulduğu aklıma geldi..

Ve çok üzüldüm.

Oysa Karboğazı’nın ve Gülek bölgesinin kayak merkezi olması ile orada bugünlerde binlerce insan kayak yapıyor olacaktı..

Ve bizler önceki gün bölgeye gittiğimizde orada dronla değil, teleferikle havada gezerek elimizdeki güzellikleri daha bir güzel görecektik. Yarım kalan bu projelerin bitmesi için “inşallah”, “Maşallah” demek yetmiyor..

Siyasilerin çaba harcaması ve işe ciddiyetle bakması gerekiyor.

Bilmem anlatabildim mi?

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI