::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ALİ KILINÇ ALİ KILINÇ

KARNELER HEPİMİZİNDİR

22 Ocak 2024 Pazartesi 18:55

KARNELER HEPİMİZİNDİR

..

 Zaman su gibi akıp geçti, işte bir eğitim yılını daha yarıladık, karne tatiline ulaştık  ve bu gün yavrularımız ara karnelerini alacaklar. Karnelerin hem çocuklarımızı hem de anne- babaları sevindirecek güzellikte olmasını diliyorum. Zaman zaman tarlasına gidip, gelişmeleri izleyen ve tedbirler alan çiftçi ile bir ekme, bir de biçme zamanı tarlaya giden çiftçinin mahsulleri bir olmaz elbette. İyi bir hasat için, tohum, toprak, yağmur,  hava, güneş, yabani otlarla ve yabani canlılarla mücadele gerekir.

         İyi bir karne için de birçok değerlere, ihtiyaç vardır, çocuğun çabası bunlardan sadece birisidir. Değerlendirme yapabilmek için, anne- babanın durumu,  çocuğun oturduğu evin durumu, (masası, odası, odasının ışığı, ısısı, evdeki saygı sevgi ortamı, diğer kardeşleri ile münasebetler), olarak ele alınmalıdır. Başta anne-babalar olarak başarıyı ve sevinci de, başarısızlık varsa onu da, hüznü de paylaşmak durumunda olmalıyız. İyi bir ürün elde edebilmek için zaman zaman tarlaya gitmemiz gerektiği gibi, iyi bir karne içinde ara ara okula gidip çocuğumuzun öğretmenleri ile görüşmek gereklidir.

          Çocuğumuzun karnesi iyi ise imkânlarımız ölçüsünde ufak hediyeler, ödüller farklılıklar yapılabilir. İmkânlarımız yoksa da çocuk zaten onu da anlayacaktır. Karneler kötü ise zaman bağırıp çağırma zamanı değildir, acaba neden böyle oldu bir baba olarak bir anne olarak ben görevimi yapabildim mi diye,  mesuliyeti paylaşma zamanıdır. Acaba yeteri miktarda okula gidip öğretmenleri ile görüştüm mü, arkadaşları kim, kimlerle ve nerelerde dolaşıyorlar diye hiç merak ettim mi?  Soruları ile kendimizi de kısa bir sorguya çekmekte fayda var.

           Dayak ve incitici davranışları aklımıza bile getirmeden şimdiden bir sonraki dönemin hazırlığına başlamak durumundayız. Çocuklarımızı kendimizin eski haliyle veya başkaları ile mukayese etmeyelim. Her zamanın ve her kişinin şartları ve imkânları farklıdır, değerlendirmeler yerini bulmayabilir.  Başarısızlığın hepsini ergen yaştaki çocuklarımızın üzerine yıkmak kolaycılık olur, ayrıca vicdanlarımızı da rahatsız eder.

Nasıl ki tamir edilmemiş, bir musluk damla damla milli serveti harcıyorsa, kapanmamış bir ampul de milli serveti boş yere harcıyor demektir. Zihinsel, bedensel ve duygusal yönden gelişmesine önem verilmemiş her çocuk da milli servet açısından önemli bir kayıp demektir. Çünkü iyi eğitilmiş gençlerimiz bizim hazinelerimizdir, bir bakıma geleceğimiz demektir.

 Bir maden ocağı bulmamız, petrol ve doğalgaz yataklarına ulaşmamız ülkemiz için şüphesiz  sevindirici  ve sahip çıkılması gereken bir durumdur. Bununla birlikte ülkemiz evlatlarına alanlarında  ( Sağlık, Eğitim, Ekonomi, Enerji, teknoloji vb.) iyi yetiştirilmiş genç beyinlerimize de sahip çıkılması ve korunması hayati önem taşımaktadır. Bazen iyi yetiştirilmiş bir gencimiz ülke kalkınmasına, bir maden ocağından daha fazla katkı sunabilir.

          Anne-babaların, öğretmen ve toplumun atması gereken en önemli adımlardan biri, çocuğun içindeki merak duygusunu beslemek ve yüce hedefler gösterebilmek olmalı.  Çocuğumuza çalış  çalış baskı uygulamak yerine, çalıştığı zaman hayatında nelerin değişeceğini, onu nerelere taşıyabileceğini açıklayabilirsek daha iyi katkılar sağlamış oluruz. Çocuğun içinde müspet meraklar oluşturabilirsek o bir şekilde hedefine ulaşacaktır.

 Dünyadaki en zor işlerden birinin insan eğitmek olduğunu söylemek abartılı bir tespit olmayacaktır. Öğretmenlerimiz ise bir bakıma bizlerin iş ortaklarıdır. Öyleyse onlarla iyi ilişkiler içinde olmalıyız, ikinci dönem hangi önlemleri alırsak daha iyi sonuçlar alırız diye işbirliği içinde olmalıyız. Bazen bir selam, bazen güzel bir kelam, bazen de bir teşekkürle onların hatırımızda olduklarını hissettirelim. Bütün öğretmenlerimize ve öğrencilerimize huzurla geçirecekleri ve sağlıkla dönecekleri bir tatil diliyorum. Yolları açık olsun.

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI