:: 25 Mayıs 2020 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

KEMAL TURSUNBAY'DAN ALİ ŞANLI'YA

24 Haziran 2019 Pazartesi 15:53

Biz mesleğimiz gereği bazı konuları ve olayları yakından takip eder, eskileri unutmamaya özen gösteririz.

Özellikle önemli olaylar ve mesleğimizde kaybettiğimiz duayenleri unutmayız. En azından daha önceden vefat etmiş olanlara karşı vefa görevimizi yerine getirmeyi düşündüğümüzden, bir dua ile anmak ve hatırlatmak istediğimizden onları da kaleme almayı kendimize görev addederiz.

Bu konuda benim gibi hassas davranan ve düşünen yazar arkadaşım Ali Pamuksüzer’le yaptığımız görüşmede bu konuyu irdeledik. Ali bey, daha önce çıkardığı Tarsus’un değerleri adlı eserinde, iz bırakanlar ve önemli şahsiyetleri konu almıştı.  Kitabında da yer verdiği eski gazetecilerden ve belediye başkanlarından  Kemal Tursunbay’ın 15 Haziran’da ölüm yıldönümü olduğunu  hatırlattı. Kemal beyin ölüm yıldönümünün 15 Haziran 1993 tarihine denk gelmiş.

Bu tarihten yola çıkarak  bu değerli üstadımızın hayatı, yaptığı işler, çıkardığı Tarsus gazetesine kadar konuştuk. Ve tabiki 15 Haziran 1993 tarihini unutmadık. Biz kendisini anarak dualarımızı gönderdik. Hatta  önceki gün yanıma geldiğinde, eski TARSUS Gazetesinden geldiğini, orada rahmetli Kemal Tursunbay’ın oğlu  Gaffurcan Tursunbay ile görüşüp, rahmetliyi dualarla andıklarından bahsetti. 15 Haziran 1993 tarihinde vefat eden Kemal Tursunbay amca, benim çocukluk yıllarımda tanıdığım bir gazete patronuydu. Şimdiki Hükümet Konağı ile Ayna gazetesinin olduğu mevkiinde bulunan Tarsus Matbaasının yazıhanesine her gün sabah saat 08.00 gibi gazete bırakır orada Kemal amca gibi, birlikte görev yaptığı Fethi Çevikaslan, Tevfik Urbay, Ahmet Oskay, Coşkun usta,  yazarlardan Mahmut bey, Hayali Hasan Yavaş ile görüşür, çayımı içer, gazeteleri takas eder öylece oradan ayrılırdım.

Şimdi ne o matbaa kaldı yerinde, ne Kemal Tursunbay!

Ve  ne de TARSUS Gazetesi kaldı. Yayınına son verdi.

12 Eylül 1980 harekatının olmasının ardından Tarsus gazetesi kapandı. Matbaa bölümü, şimdiki Tarihi Evler sokağında Butik Otelin hemen bitişiğine taşındı. Hala da orada varlığını devam ettiriyor.

Kemal Tursunbay’ın oğlu  Gaffurcan Tursunbay babasının emanetlerine sahip çıkıyor. hayırlı evlat olduğunu gösteriyor.

**

ALİ ŞANLI..

Ve tabi yine Haziran ayı içinde kaybettiğimiz bir başka merhum abimiz de Ali Şanlı’dır.

Kendisi çekirdekten yetişme bir gazeteci olup eski tip Javası ile haberden habere koşar, siyah beyaz fotoğrafları çekip getirir, aldığı notlarla haberi yapar ve gazetelerimize geçerdik. Bordo renkli javanın üzerinde birgün trafik kazası geçirip  Ali Şanlı ile birlikte ölebileceğimizi düşünürken bir  akşam üstü vedalaştıktan sonra onun öldüğünü sabah belediye hoporlöründen öğrendim. Ali abi, evine gidip ailesiyle yemeğini yedikten sonra kalp krizi geçirmiş ve vefat etmiş. Bakıyorum aradan onca yıl geçmiş  ve  Ali abiyi bir  15 Haziran 1997  tarihinde kaybetmişiz..

Ama unutmamışız. Gazetecileri unutmayan birde MEDYAD var.

Biz MEDYAD olarak başkanımız Okan Çalışkan ile yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız geçmiş yıllarda hayatını kaybeden gazetecilerimize saygımızı hiç kaybetmedik. Onlar için  basın merkezimizde oluşturduğumuz 'Merhum Gazeteciler Köşesi'nde fotoğraflarını sergiliyoruz.

Köşemizde hayatını kaybeden Kemal Tursunbay, Asaf Yenigün, Peyami Safa Maracı, Gündoğdu Homurlu, Ali Şanlı, Ahmet Nadir Caner , Nevzat Kayı ve son olarak aramızdan ayrılan Tevfik Urbay’ın  fotoğrafları bulunuyor. Bunun yanı sıra merhum gazetecilere ait basın malzemelerinin sergilendiği mini bir müze oluşturduk.

Sanırım bu arkadaşlarımızı, ustalarımızı ve üstadlarımızı unutmayarak vefa borcumuzu bir nebzede olsa ödemiş olduk.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI