:: 25 Mayıs 2022 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

KENTİN SORUNLARI!

11 Mayıs 2022 Çarşamba 09:52

KENTİN SORUNLARI!

Bu Tarsus’ta olaylara herkesin kendi gözlüğüyle bakması lazım.

Başkasının gözlüğü ile bakarsanız senden kötüsü olmaz. Bakın, inanır mısınız, bu Tarsus’ta kentin sorunları ile ilgilenen fazla kişi yok. Ben bu mesleğe girdiğimden beri binlerce köşe yazdım, bu kentin sorunlarını anlattım. 50 yıla yakındır bu  şehrin sorunlarını dile getirdim. Ama hafiften zülfiyare dokundun mu senden kötüsü olmaz.

Siyasetçiler bile bu kentin sorunları ile pek uğraşmıyor. Tüm siyasetçilerin şehrin sorunlarına ilgi göstermesi gerekirken bir elin parmakları kadar yok ilgilenen.

Bizim yazdıklarımızı kamuoyu takdir etsin yeter.

Gerçi takdir beklemek için değil, içimizden geldiği için bu kentin sorunlarını yazıyoruz. Bunun da bilinmesini isterim.

NOKTA!

ESKİ PARK

Tarsus Şehir Parkını biliyorsunuz. Sizlerin çocukluk yıllarındaki durumunu bir göz önüne getirin. 20 yıl, 30 yıl, yaşı ileri olanlar 50 yıl evvelini bir gözünün önüne getirsin. Bu Park son 15 yıldır çok değiştirildi. Silüeti bozuldu. Ağaçları kestiler, adeta kel aynak kuşu gibi yaptılar. Vahap Seçer’den önceki  Büyükşehir Belediye başkanı  döneminde bu parktaki ağaçların çoğu kesildi.

Ağaçlar çürüdü denildi, Ormancıların “Bu ağaçların ömrü bitti, kesin “ dediği ileri sürülerek birçok ağacı  kestiler. Biz bu kesime karşı çıktık ama  siyasiler destek vermedi.

Ben derim ki..

Bu parktaki büyük dalları olan ağaçlar kesildi de, peki turunç ağaçlarını neden kestiniz? Bu mevsimlerde turunçların çiçekleri mis gibi kokardı. Kuş cıvıltıları parkı güzelleştirirdi.  Bunlar parka ayrı bir güzellik verirdi. Çoğu kişi parka kuş seslerini dinlemek için gelirdi. Hepsi yok edildi. Eski havuz da güzeldi, onu da değiştirdiler.

Aziz Atatürk bile bu parka gelmiş, çay içmiş sohbet ederken “burası ne kadar güzel bir park” demiş.

Şimdilerde ise parkın durumu vahim. Bu konuda yüzlerce telefon ve e mail alıyorum, şikayet çok.

Maalesef eski park yani Kültür Park turunçlarda kesilince çok kötü oldu. Adeta kelaynak kuşuna döndü. Havuzunda nostaljisi bozuldu. Eskiden bu havuzda kayıkla gezilirdi. Yılın en az 6 ayında burada eğlenceler düzenlenirdi. Herkes gelir masalara oturur yer bulamayanlarda yere savan serer oturur müzik dinlerdi.

 Yakında burada yakında yenilikler yapılacakmış. Bakalım nasıl olacak?

Bekleyelim, görelim.

ŞOFÖRLER İÇİN BİR ÖNERİ

Bugün benden bir öneri..

İlgilisine bir öneride bulunacağım, yada hatırlatma deyin.

Geçtiğimiz günlerde Tarsus’taki  beyaz dolmuşlarla ilgili bir yazı yazmıştım. Çok ilgi gördü. Bilhassa kadın kardeşlerimiz bu konuya çok önem veriyor. Kadınlarımızın çoğu beni aradı, e mail attı “Mustafa bey çok güzel bir konuya değinmişsiniz” dediler.

Bende bu konuda bir öneride bulunmak istiyorum.

Tarsus Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı DURAN ŞEN..

Yıllardır başkanlık yapıyorsun. Gelin bu memlekete küçük de olsa bir katkınız olsun. Bu beyaz dolmuşların şoförlerine  yeni kurallar için seminer verdirin. Dolmuş şoförlerinin bağlı oldukları kooperatiflere konuyu iletin. Onlara ara ara seminer verdirin. Bu seminerlerde çok önemli kişileri davet edin, uzmanlar gelsin bilgi versin. Bunun için salonunuz var, imkanınız var. Burada bir seminer düzenleyin. Dolmuşçuların kılık kıyafetinden trafik kuralarına kadar bilgiler verilsin. Sürat yapmamaları öğütlensin.

Bu konuda daha derine inmek istemiyorum.  Siz neyin nasıl olduğunu biliyorsunuz.

Sadece Şoförler odasında siyasilerle görüşmek, plaka satmakla iş bitmiyor. Elbette o satışı da görüşmeleri de yapın. Ama şoförlerinde düzene girmesini sağlayın. Hatta o şoförlere birer pantolon ve gömlek yaptırın tek tip kıyafet giysinler ve ortam bir düzene girsin.  Buda diğer şehirlerdeki gibi olsun. Kentimize örnek olsun.Bu çok önemli bir konu.

Bu konuda size büyük görev düşüyor. Yine Kaymakamlıkla, belediyeyle ve Emniyet Müdürümüzle fikir alış verişi yapın. Birlikte bu sıkıntıları giderelim.

Duran başkan siz bu konuları iyi bilen birisisiniz. Bu konularda fikir alışverişi yaparak sorunu çözün.

Yaparsınız yada yapmazsınız, o da sizin bileceğiniz bir iş. Benden önermesi. NOKTA!

SİYASİ HAREKETLİLİK

Tarsus’ta siyasi hareketlilik başladı gibi.

Belediye başkan aday adayları şimdiden ortalıkta dolaşmaya başladı. Henüz resmi bir başvuru ve açıklama yok. Ama durumları belli olanları sizlere aktarayım..

-CHP’de mevcut başkan HALUK BOZDOĞAN yeniden aday olduğunu zaten açıkça deklare etmişti. Yine 2019 yılında da aday adayı olan  ALİ BOLTAÇ da yeni dönem için adaylık için çalışıyor.

2019 yılındaki seçimlerde CHP’den  aday adayı  olan  DR. VEDAT GÜNYAR da yine yeni dönemde CHP’den belediye başkan adaylığını düşünen bir siyasetçi. CHP’de en az 3 tane aday adayı belli, ama  adlarını açıklamayan en az 3 kişi daha var.  Bu arada CHP’de bir aday adayı daha var. Bunu teyit ettiremediğim için ismini yazmıyorum. Ama çok güçlü biri.  O kadar üstüne düştüm, fikrini sordum. Ama bana “biraz zamana ihtiyacım var Mustafa bey. Bunu deklare edeceğim zaman ilk sana haber vereceğim” dedi. Elbette kendisi bilir. Ben, sadece bu kişinin güçlü bir aday olduğunu söyleyeyim. Basın ahlak yasasına uyarak şimdilik adını açıklamıyorum.

CHP’de durum böyle.

-MHP’de ise şu anda net birşey yok. Önceki  dönem Tarsus belediye başkanı ve başkan adayı ŞEVKET CAN zaman zaman ortaya çıkıyor. Can’ın adı yine aday adaylığında geçiyor. TOLGA ARSLAN’ın da adı kamuoyunda geçiyor. Harita mühendisi AHMET ŞEN de bir ara aday adaylığını düşündüğünü söylemişti. Şu sıralar biraz sessiz. Yeniden bu konuda açıklama yapar mı bilinmiyor.

-İyi Partide Dr. MEHMET YUNUS SEVEN’in adı ön plana çıkıyor.  MEHMET YUNUS SEVEN herkesi ziyaret ediyor, el sıkıyor, kapıları çalıp ziyaretler yapıyor. Kendisi belediye başkanlığı için İyi Partiden aday adayı olarak geziyor.

-Memleket Partisinde ise ilçe başkanı DR. AHMET KALMIŞ “Ben  adayım” diye ortaya çıkıp açıkladı. Kalmış “Ben partimden Tarsus belediye başkanlığına adayım” diyerek bunu basına ve kamuoyuna deklare etti. Muhtarlarla ve basınla  basın toplantısı yaptı. Birkaç kez benim OKAN ÇALIŞKAN ile birlikte  yaptığım proğrama çıkıp Canlı yayında “Belediye başkanlığına adayım” dedi. Sanırım şu an Memleket Partisi’nde  ve tüm Tarsus’ta tek aday olarak sahneye çıkan ve bunu açıkça ilan eden kişi Ahmet Kalmış.  Ne diyelim hayırlı olsun.

İL SEVDAMIZ

1987 yılından beri özlemini çektiğimiz ve o yıllar hergün manşetlere taşıdığımız  İl konumuz için umutlandık. O zaman İl olmamız için sık sık Ankara’ya taşındığımız günleri hatırladım. Tarsus’un il olma konusu inşallah  bu kez gerçekleşecek. MHP genel başkanı Devlet Bahçeli dün grup toplantısında  “İl sayımız 100. Yılda 100 olacak.Biz il sayısı 100 olan nüfusu da 100 milyona ulaşmış bir Türkiye’yi hedefliyoruz.” dedi. İnşallah bu yeni 19 il içinde Tarsus’un ilk sırada olması lazım. Bahçeli’nin bu konuşması bizleri umutlandırdı. İnşallah bu olayın takipçisi olacağız. 1987 yılından bu yana süren il sevdamız da inşallah 2023 yılında son bulacak ve Tarsus il olacak.. Teşekkürler  MHP Genel başkanı sayın DEVLET BAHÇELİ...Teşekkürler..

***

ŞİMDİLİK YAZACAKLARIM BU KADAR.

HERKESE SAĞLIKLI, MUTLU VE UMUTLU YARINLAR DİLİYORUM.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI