:: 25 Mayıs 2020 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

KIBRIS'TA BARIŞ VE ÖZGÜRLÜK BAYRAMI

19 Temmuz 2019 Cuma 18:37

20 Temmuz KKTC’nin  Barış ve Özgürlük bayramı. Tam da bu önemli günün arefesinde Tarsus’umuzda  100 Kıbrıs gazisine madalyalarının verilmesi gerçekten anlamlı oldu.

Şimdiki adıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin kurtuluş yılları.

Rum kesimi bir yana Türk bölgesi olarak Kıbrıs, Türkiye için yüzyıllar boyunca önem arz etmiş bir adadır.

Osmanlılardan günümüze süren sorunlar ve başka ülkelerin bu topraklar üzerinde gözlerinin olması ve Türkiye’nin de bu toprakları koruma çabasında olması hep dünyanın gözünü buraya çevirmiştir.

Kıbrıs halkı, özellikle Rumlardan çektiğini kimseden çekmemiştir. 1974 yılı öncesinde yaşanan katliamlar ve soykırımlar üzerine Türk Ordusu oradaki soydaşlarımızın canlarını ve mallarını korumak ve teminat altına alarak Rumları işgal ettikleri topraklardan çıkarmak için bir Barış Harekatı yapmıştır. Böylece 20 Temmuz Barış Harekatının ardından Kıbrıs’ta Kuzey Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu.

Sonraki yıllarda ise Rumlardan daha bağımsız kalabilmek için KTFD’nin adı KKTC (yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) olmuştur.

Bu önemli Barış Harekatına Türkiye’nin dört bir yanından olduğu gibi Tarsus’tan da çok sayıda asker katılmıştı. Kıbrıs’a bugünlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 45. Yıl dönümü kutlanmaktadır. Bu önemli gün nedeniyle KKTC’de olduğu gibi Türkiye’de de Mersin kutlamaları gerçekleştirilmektedir.

Xx

TARSUS’UN KIBRIS FATİHLERİ

Tarsus’ta mevcut bulunan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Derneği çatısı altında da Kore savaşı gazilerimizin yanı sıra, Kıbrıs gazileri de yer almaktadır.

Bugün bu derneği Tarsus Şube başkanlığını Kıbrıs gazisi olan Rasim Yuvarlakoğlu yapmaktadır. Yuvarlakoğlu , derneklerinin 1984 yılında kurulduğunu, Tarsus’ta derneğe kayıtlı hayatta olan 4 Kore ve 104 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış gazi olduğunu dile getirmekte.

Rasim Yuvarlakoğlu, “1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile Türkiye, Kıbrıs’taki soydaşlarını Rum’ların zulmünden kurtarmıştır. Bende 1974 yılındaki bu Kıbrıs Barış Harekatı’nda görev aldım” derken o günlerin coşku ve heyecanını yeniden yaşıyordu.

Zaman zaman bende kendilerini Muharip Gaziler Derneğine giderek kutlar, tebrik ederim. O zamanda Kıbrıs’ta yaşananlardan bahsedip şehit olanları rahmetle anarız.

Bugün o savaşa katılmış olan ve sağ olup yaşamakta olan Muharip Gazilerimizin yaşları 64-65’i bulmuştur. Ama hepsi de birer 20 yaşında delikanlı gibi yine ülkesi ve milleti için savaşmaya hazır birer asker olarak dimdik ayaktadır.

Kendilerine Devletin ve Tarsus Belediyesi’nin her türlü yardımı yaptığını biliyoruz. Yuvarlakoğlu, “Özellikle Mahmut Paşa Vakfı, Kızılay ve Ticaret Borsası maddi manevi hiçbir masraftan kaçınmıyor. Birer Kore ve Kıbrıs gazisi olarak bize yardımcı olan ve destek verenlere teşekkür ediyoruz” derken bugün Kıbrıs Şehitlerini rahmetle anıyor ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 45. Yıl dönümü kutluyor.

Rasim Yuvarlakoğlu, gazilerin vatan uğruna hayatlarını ortaya koyduklarını dile getirirken “Gazi, Çanakkale’dir, Sakarya’dır, Kore’dir, Kıbrıs’tır. Gazi, 15 Temmuz’dur, 20 Temmuz’dur. Gazi, Mustafa Kemal’dir. Şehit ise vatan toprağıdır, istiklal uğrunda, namus yolunda can veren Mehmetçiktir. Bütün bir millete hürriyet zevkini tattıran, gözünü kırpmadan kemiğini etten ayıran, silahını inançla kullanandır. Şehit topraktır, toprak ise vatandır.Bu uğurda Kurtuluş savaşında canlarını feda eden komutan ve askerlerimize, Türkiye cumhuriyetinin Kurucusu büyük komutan Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’e ve tüm silah arkadaşlarına minnet ve şükran borçluyuz. Yine 20 Temmuz 1974’de Kıbrıs’a çıkarma yapan Türk askerleri olarak canlarını feda edenleri de bugün rahmetle anıyoruz.” demektedir.

Bizde Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramının 45. Yıl dönümünü kutluyor, vatan için dün olduğu gibi bugünde göğüslerini siper eden Türk askerini kutluyoruz.

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI