::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet YAŞOT Mehmet YAŞOT

KOCAMAZ VE CAN DÖNEMİ

27 Aralık 2019 Cuma 10:07

Daha önce birinci  anlatımda şehrin kalbindeki yolların açılımını yazmıştık...

Tarsus’un içinde yeni cadde ve bulvarlar açılması şart dedik.

Araçlar bu kadar yol ve caddeye sığmıyor dedik.
Peki 25 yıl Tarsus Belediyesini yöneten Burhanettin Kocamaz ve daha sonraki beş yıl Tarsus Belediyesini yöneten Şevket Can hiç yol açmadı mı?...

Bu soru gündeme gelirse cevabı bellidir.

“Elbette  açtılar...”

Mesela sebze halin önünden Ağız ve diş hastanesine giden o yol çok güzel...
Birde Sesim Sarpkaya Fen Lisesinin önünden  Tozkoparan Zahit mahallesine giden o yol çok güzel oldu. Bunlar .inkar edilemez. Ve yine Nato yolu kenarındaki yollar....
Bu şehrin tren yolu ötesinde yerleşim alanlarına göre yollar planlı proğramlı şehircilik tekniğine göre  açıldı..
İlk yazımda şehrin kalbindeki yolların açılış öyküsünü  anlatmıştım. Bu kentte insandan çok taşıtların Tarsus’un kalbinde trafik akışı sağlaması zor dedim.

Elbette yayalar olarak da bu kentte zor sorunlar yaşıyoruz...
O, 25 yıllık hizmetlerindeki siyasi büyüklerimiz ruhsat verdikleri binaların altına keşke otopark yapımını mecbur etseydiler diyorum
Halen Vakıflara ait Abacı işhanının atında büyük bir otopark var. O zaman burası yapılırken otopark konusuna dikkat edilmiş . Bu hanın bodrumunda otopark ve tuvalet yapılmış..
Yani siyasi büyüklerimiz 25 yıl sonra bu otopark sorunu keşke görebilseydiler..
Hizmetleri yok mu? Ebette var. Mesela bu  şehri septik çukurundan kurtarıp kanalizasyona geçişi yaptıkları gibi otopark yapılmasına yönelseydiler çok iyi olurdu.

Ve şimdilerde  bu sorun büyümekte...
Sıkıntı büyüyüp yaklaşmakta. O gün bizi ziyarete gelen Şahmeran Sürücü Kursundan Trafik öğretmeni Faruk Erkara bugünlerde tam 30 bininci ehliyetini bir öğrenciye vermiş..
Bende  sordum düzeltme yaptı.

“Her yıl 1000 ehliyet...” dedi.

Tabi başka sürücü kursları da ehliyet veriyor.

Ehliyet alanlar yeni araç alıyor. Artık bir evde bir değil, 2 hatta 3 araç var. Bu nedenle araç sayısı insan sayısının yarısına yaklaşıyor. Araçlara yeni yollar açmak gerekiyor.

Bugün görevde olan ve bundan sonra gelecek belediye başkanlarının bu yeni yol açımına büyük önem vermesi,yeni yapılan binalarda otopark olmasına özen gösterilmesi şart diyorum.

xx

VE BİR SORUN

Birde  Trafik ile ilgili sorunu yazalım.

Eski parkın oradan Kültür sitesine giden belediye otobüslerinden inen vatandaşlar inişte sıkıntı yaşıyor. Çünkü   otobüsten dolmuştan inen yolcu  kaldırımla yolu ayıran demir şebeke arasında sıkışma tehlikesi yaşıyor. Burası  çok tehlike arz ediyor.

Otobüsten inen vatandaşların isteği bu. Otobüsle demir şebekesi  arasında sıkışma tehlikesi geçirmemek için tedbir alınmalı...

İLGİLİLERİN DİKKATİNE..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI