:: 01 Haziran 2020 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bülent ACUN Bülent ACUN

KOZAN'DA GÜZEL BİR GÜN

23 Mart 2015 Pazartesi 18:25

Evrensel Hafızlar Derneği (EHAD) Kozan ilçe başkanı Vedat Bayraktar’ın davetlisi olarak EHAD Adana şube başkanları sevgili Emrullah Sarman ve yönetim kurulu üyeleri Hasan Köse, İbrahim Yüce ve Ebubekir Çalışkan beylerle birlikte Kozan’dayız. Kozan’da dopdolu ve güzel birgün geçirdik. İşte o güzel günden bazı notlar.

-Bizim yıldızlarımız sahnede değil rahlede parlar-

“İlk durağımız Kozan Anadolu İmam Hatip Lisesi Kur’an ve Hafızlığın önemi konulu konferansımı vermek üzere kürsüdeyim. İşte  o konferastan birkaç cümle:

“Bizim irfanımızda  hafızlık büyük bir delikanlılıktır. Hafız müstesna bir Kur’an işçisi, mükemmel bir Kur’an uzmanıdır. Hafız rahlesinde Kur’an önünde diz çöktüğü için hayattan çıkan bütün engellere diz çöktürür. Efendimizin (a.s.) ifadeleriyle hafız, (İnsanların en hayırlısı, en şereflisi Allah’ın (cc) özel dostu ve vahiy getiren melekler gibidir)

Kur’andan ilham alan bir genç küfür etmez. Tekbir getirir, parmaklarıyla sigara yerine kalem tutar. Kitap tutar, böyle bir gence göre delikanlılık rakibini değil nefsini yenmektir. Sevgili gençler, hayatta en önemli başarılarından birisini elde etmek için hafız oldum. Dünyada huzur ve saadet, ahirette rahmet ve cennet için hafız oldum.

Rahmanın sevdiği, sevdirdiği ve sevindirdiği birisi olmak için hafız oldum.”

İlk öğrenci son müdür:

“Konferans sonrası Kozan Anadolu İmam Hatif Lisesi müdürü Hüseyin Şimşek beyin odasındayız. Tanışma faslında Hüseyin hoca “ben bu okulun ilköğrencisiyim” deyince gerisini tamamlamakta bize düştü.

“Hocam demek ki siz bu okulun ilk öğrencisi, son müdürüsünüz” dedim (Gülüyoruz)

MÜFTÜ GÖZÜYLE DÜNYA

“EHAD heyetiyle birlikte Kozan Müftüsü Bilal Başoğlu beyin makamındayız. Ziyaretimiz bir anda nükteleşmeye dönüşüyor. Karşılıklı latifeler, sıcacık çaylar ve doyumsuz bir muhabbet.

Sözün bir yerinde ben “Hocam manzarayı umumiyeyi nasıl görüyorsunuz “ diye sorunca “Hafız efendi manzarayı burdan görmek istiyorsan, buyur” deyip beni müftü koltuğuna oturttu.

Anlayacağınız, 5 dakikalığına da olsa Müftü olduk. “

EMNİYETTEYİZ

Kozan Müftüsü Bilal Başoğlu’nu ziyaretin hemen ardından Emniyet Müdürü Serkan Üzülmez beyin makamındayız. Kendisine sebebi ziyaretimizin nedenini şöyle aktardık:

“Efendim Kozan’da asayişin berkemal olduğunu görünce sayın müdürümüze hafızlar olarak bir dua ve teşekkür edelim istedik.”

KISACA KOZAN

100 binlik nüfusu ile Kozan Adana’nın en büyük ve en önemli ilçelerinden birisi. İmamoğlu, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli nin yolları  Kozan’dan geçiyor. Şehrin gerisinde sizi Kozan kalesi karşılıyor. Adana gibi Kozan’ın da kebap ve ciğeri meşhur. Kozan’ın Dağılca mevkii görülmeye değer. Bir mesire yeri doğrusu proğram ve ziyaret yoğunluğundan Kozan’ı yeterince gezip tanımaya fırsat bulamadım.

Bu güzel gün için Emrullah Sarman başkanlığındaki EHAD Adana Şubesine Kozan ilçe başkanı Vedat Bayraktar ve Anadolu Çınarı Derneği başkanı Abdulhakim hocaya yürekten teşekkürler.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI